Według ekspertów z EuCO, osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym (nie ze swojej winy), na prawo do leczenia w prywatnych placówkach medycznych. Koszty powinien opłacić ubezpieczyciel, u którego sprawca wykupił OC.
EuCO przypomina, że wspomnianą na wstępie możliwość zapewniła uchwała Sądu Najwyższego z 19 maja 2016 r. (sygn. III CZP 63/15), który stwierdził, że ubezpieczyciele powinni zwracać poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych uzasadnione i celowe wydatki na koszty leczenia i rehabilitacji niefinansowane ze środków publicznych. Koszty niezbędne do leczenia i rehabilitacji to takie wydatki, które w świetle wiedzy medycznej pozwalają na przywrócenie stanu zdrowia poszkodowanego do stanu sprzed wypadku. SN zwrócił uwagę, że to poszkodowanemu, po konsultacjach lekarskich, należy pozostawić wybór miejsca leczenia – jeżeli prywatny ośrodek specjalizuje się w określonym zabiegu i daje znacznie lepsze rokowania na pełen powrót do sprawności niż placówka publiczna, to według sądu jest to przesłanka do wyboru opcji leczenia prywatnego.
Mec. Beata Szlapińska-Pawłów z Kancelarii Radców Prawnych EuCO wyjaśnia: „Poszkodowany w wypadku powinien zapytać lekarza o najnowsze osiągnięcia w medycynie, które pozwolą mu jak najszybciej powrócić do zdrowia. Większość z nas – jako pacjentów – jest przyzwyczajona do korzystania z ograniczonego i często przestarzałego koszyka świadczeń NFZ. Uczulam i podkreślam: w tym przypadku nie jesteśmy ograniczeni budżetem, nie musimy wybierać najtańszych metod leczenia – tym, czym mamy się kierować wraz z lekarzem prowadzącym jest wybór procesu leczenia, który najlepiej i najszybciej przywróci sprawność. To, co mogę poradzić – gdy już wiemy w jaki sposób powinno przebiegać nasze leczenie – sprawdźmy, czy proponowane świadczenia realizuje publiczna służba zdrowia, a jeśli tak – czas oczekiwania. Jeżeli odrobimy to zadania, będziemy mogli poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy, że sprawdziliśmy możliwości „bezkosztowego” leczenia. Z doświadczenia EuCO wiemy, że taki argument dobrze mieć w zanadrzu. Łatwiej odzyskamy nasze pieniądze i nie spotkamy się z zarzutem, że mogliśmy dany zabieg czy operację przeprowadzić ze środków NFZ”.
Tego typu sprawy są rozpatrywane bardzo szybko. Z praktyki EuCO wynika, że sądy dość rygorystycznie podchodzą do terminów. Osoby, które ucierpiały w wypadkach, mają prawo zwrócić się do ubezpieczyciela o wyłożenie z góry kwoty potrzebnej na leczenie i rehabilitację. Należy gromadzić wszystkie rachunki i faktury – a ich opisy muszą być bardzo precyzyjne, żeby ubezpieczyciel nie kwestionował celowości tych wydatków. Przy staraniach o uzyskanie takich środków trzeba przedstawić fakturę pro forma, która będzie szczegółowo opisywała zabiegi, jakim zostanie poddany poszkodowany.
EUOC: „Nie ma zamkniętego katalogu świadczeń, operacji czy zabiegów, z których możemy skorzystać”
„Postęp medycyny jest bardzo dynamiczny i najważniejszy jest jak najszybszy powrót do zdrowia. Jeżeli lekarze uznają, że potrzebne są nowoczesne sposoby pionizowania czy leczenie komórkami macierzystymi – mamy prawo do takich zabiegów. Po raz kolejny powtórzę – w tym przypadku nie jesteśmy ograniczeni ceną. Sąd Najwyższy nie wykluczył nawet możliwości leczenia za granicą, korzystania z metod innowacyjnych i będących w fazie wdrażania” – dodała mec. Beata Szlapińska-Pawłów.
Źródło: www.euco.pl
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…