Według ekspertów z EuCO, osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym (nie ze swojej winy), na prawo do leczenia w prywatnych placówkach medycznych. Koszty powinien opłacić ubezpieczyciel, u którego sprawca wykupił OC.
EuCO przypomina, że wspomnianą na wstępie możliwość zapewniła uchwała Sądu Najwyższego z 19 maja 2016 r. (sygn. III CZP 63/15), który stwierdził, że ubezpieczyciele powinni zwracać poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych uzasadnione i celowe wydatki na koszty leczenia i rehabilitacji niefinansowane ze środków publicznych. Koszty niezbędne do leczenia i rehabilitacji to takie wydatki, które w świetle wiedzy medycznej pozwalają na przywrócenie stanu zdrowia poszkodowanego do stanu sprzed wypadku. SN zwrócił uwagę, że to poszkodowanemu, po konsultacjach lekarskich, należy pozostawić wybór miejsca leczenia – jeżeli prywatny ośrodek specjalizuje się w określonym zabiegu i daje znacznie lepsze rokowania na pełen powrót do sprawności niż placówka publiczna, to według sądu jest to przesłanka do wyboru opcji leczenia prywatnego.
Mec. Beata Szlapińska-Pawłów z Kancelarii Radców Prawnych EuCO wyjaśnia: „Poszkodowany w wypadku powinien zapytać lekarza o najnowsze osiągnięcia w medycynie, które pozwolą mu jak najszybciej powrócić do zdrowia. Większość z nas – jako pacjentów – jest przyzwyczajona do korzystania z ograniczonego i często przestarzałego koszyka świadczeń NFZ. Uczulam i podkreślam: w tym przypadku nie jesteśmy ograniczeni budżetem, nie musimy wybierać najtańszych metod leczenia – tym, czym mamy się kierować wraz z lekarzem prowadzącym jest wybór procesu leczenia, który najlepiej i najszybciej przywróci sprawność. To, co mogę poradzić – gdy już wiemy w jaki sposób powinno przebiegać nasze leczenie – sprawdźmy, czy proponowane świadczenia realizuje publiczna służba zdrowia, a jeśli tak – czas oczekiwania. Jeżeli odrobimy to zadania, będziemy mogli poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy, że sprawdziliśmy możliwości „bezkosztowego” leczenia. Z doświadczenia EuCO wiemy, że taki argument dobrze mieć w zanadrzu. Łatwiej odzyskamy nasze pieniądze i nie spotkamy się z zarzutem, że mogliśmy dany zabieg czy operację przeprowadzić ze środków NFZ”.
Tego typu sprawy są rozpatrywane bardzo szybko. Z praktyki EuCO wynika, że sądy dość rygorystycznie podchodzą do terminów. Osoby, które ucierpiały w wypadkach, mają prawo zwrócić się do ubezpieczyciela o wyłożenie z góry kwoty potrzebnej na leczenie i rehabilitację. Należy gromadzić wszystkie rachunki i faktury – a ich opisy muszą być bardzo precyzyjne, żeby ubezpieczyciel nie kwestionował celowości tych wydatków. Przy staraniach o uzyskanie takich środków trzeba przedstawić fakturę pro forma, która będzie szczegółowo opisywała zabiegi, jakim zostanie poddany poszkodowany.
EUOC: „Nie ma zamkniętego katalogu świadczeń, operacji czy zabiegów, z których możemy skorzystać”
„Postęp medycyny jest bardzo dynamiczny i najważniejszy jest jak najszybszy powrót do zdrowia. Jeżeli lekarze uznają, że potrzebne są nowoczesne sposoby pionizowania czy leczenie komórkami macierzystymi – mamy prawo do takich zabiegów. Po raz kolejny powtórzę – w tym przypadku nie jesteśmy ograniczeni ceną. Sąd Najwyższy nie wykluczył nawet możliwości leczenia za granicą, korzystania z metod innowacyjnych i będących w fazie wdrażania” – dodała mec. Beata Szlapińska-Pawłów.
Źródło: www.euco.pl
Generali po raz kolejny zostało wyróżnione w rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań, opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ubezpieczyciel zajął pierwsze miejsce w kategoriach:…
Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe wpisały się już w nasz krajobraz i niestety coraz częściej niosą ze sobą zniszczenia lub…
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…