Europ Assistance Polska już od 15 lat wspiera Regionalne Centrum Krwiodawstwa i stara się szerzyć ideę oddawania krwi wśród swoich partnerów biznesowych. Trwające od 22 do 26 listopada Dni Honorowego Krwiodawstwa to z pewnością dobry moment, aby zapoznać się z tematyką związaną z donacją krwi.
Już od 1972 roku w dniach 22-26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawcy. Wydarzenie to ma za zadanie przypominać o zasługach honorowych dawców krwi i stanowić podziękowanie dla każdego człowieka, który bezinteresownie oddaje tak potrzebną do życia cząstkę siebie. Donacja jest niezwykle ważna, ponieważ wciąż pomimo rozwoju nauki i trwających badań nad wytworzeniem syntetycznej krwi, naukowcy nie potrafią wyprodukować jej w warunkach laboratoryjnych.
Nie każdy wie, że jednorazowa donacja to zaledwie 450 ml pełnej krwi, czyli jedna jednostka a np. podczas operacji serca zużywa się ok. 6 jednostek krwi (2,7 L), a przy operacji ofiar wypadków zazwyczaj 10 jednostek (4,5 L). Każdego dnia szpitale zużywają bardzo dużo krwi, dlatego tak istotne jest zabezpieczenie zapasów, które mogą powstać jedynie w wyniku donacji.
Aż 32% Polaków posiada grupę krwi A Rh+, a 31% grupę 0 Rh+. Z kolei najrzadziej występującymi grupami są B Rh- (2%) oraz AB Rh- (1%). Jak wiadomo, „uniwersalną” grupą jest 0 Rh-, grupa ta w nagłych wypadkach i przy braku właściwej krwi może być przetoczona potrzebującemu. Jednak i ona stanowi jedną z rzadziej występujących zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Posiada ją ok. 6% Polaków, a w pozostałych częściach świata odsetek osób waha się pomiędzy 4-9%.
Okazuje się, że to nie tych najrzadziej występujących grup najczęściej brakuje tylko grup, których posiadaczy jest najwięcej. Jeżeli znamy swoją grupę krwi i chcemy upewnić się, które zapasy powoli się kończą, możemy to sprawdzić na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Aby zostać dawcą krwi, należy spełnić kilka podstawowych wymagań:
Dodatkowo osoby, które chcą oddać krew, nie zostaną do tego dopuszczone, jeżeli:
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach Regionalnych Centrów Krwiodawstwa.
Sam proces oddawania krwi odbywa się w kilku etapach, które łącznie trwają ok. 1h. Zazwyczaj donacja wygląda następująco:
Oddawanie krwi to proces niezwykle ważny dla zdrowia i życia wielu pacjentów. Dlatego warto, by każdy z nas co jakiś czas zajrzał na stronę www.rckik-warszawa.com.pl, bądź inną odpowiadającą naszemu miejscu zamieszkania, gdzie znajdzie aktualny stan rezerw krwi. Co istotne, podane rezerwy mogą nawet w ciągu kilku godzin znacznie się zmieniać, a zazwyczaj największe braki pojawiają się w okresie wakacyjnym. Wynika to z tego, że w tym czasie wielu dawców wyjeżdża na urlop, więc jeżeli jesteśmy w kraju, sprawdźmy, czy akurat nasza grupa krwi nie jest potrzebna.
– Europ Assistance Polska już od 15 lat wspiera Regionalne Centrum Krwiodawstwa. Co roku w okresie letnim organizujemy zbiórkę krwi w specjalnie podstawionym do tego ambulansie. Staramy się edukować naszych pracowników na temat oddawania krwi i szerzyć tę ideę wśród naszych partnerów biznesowych. Liczymy, że pomoże im to podjąć decyzję o donacji i chętnie będą brali udział w akcjach krwiodawstwa – mówi Marcin Zieliński, Dyrektor Generalny, Europ Assistance Polska.
Źródło: Europ Assistance Polska
W przypadku zachorowania na raka ogromne znaczenie ma szybka diagnoza i rozpoczęcie właściwego leczenia, które niestety…
Bank Pekao rozbudowuje swoją ofertę dla firm, które szukają możliwości sfinansowania inwestycji w zieloną transformację.…
Analizy SALTUS Ubezpieczenia wskazują, że osoby posiadające prywatne ubezpieczenie zdrowotne korzystają średnio z 12,5 świadczeń…
Ubezpieczenie garażu nie zawsze wydaje się oczywiste. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że na rynku…
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…