Europ Assistance Polska już od 15 lat wspiera Regionalne Centrum Krwiodawstwa i stara się szerzyć ideę oddawania krwi wśród swoich partnerów biznesowych. Trwające od 22 do 26 listopada Dni Honorowego Krwiodawstwa to z pewnością dobry moment, aby zapoznać się z tematyką związaną z donacją krwi.
Już od 1972 roku w dniach 22-26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawcy. Wydarzenie to ma za zadanie przypominać o zasługach honorowych dawców krwi i stanowić podziękowanie dla każdego człowieka, który bezinteresownie oddaje tak potrzebną do życia cząstkę siebie. Donacja jest niezwykle ważna, ponieważ wciąż pomimo rozwoju nauki i trwających badań nad wytworzeniem syntetycznej krwi, naukowcy nie potrafią wyprodukować jej w warunkach laboratoryjnych.
Nie każdy wie, że jednorazowa donacja to zaledwie 450 ml pełnej krwi, czyli jedna jednostka a np. podczas operacji serca zużywa się ok. 6 jednostek krwi (2,7 L), a przy operacji ofiar wypadków zazwyczaj 10 jednostek (4,5 L). Każdego dnia szpitale zużywają bardzo dużo krwi, dlatego tak istotne jest zabezpieczenie zapasów, które mogą powstać jedynie w wyniku donacji.
Aż 32% Polaków posiada grupę krwi A Rh+, a 31% grupę 0 Rh+. Z kolei najrzadziej występującymi grupami są B Rh- (2%) oraz AB Rh- (1%). Jak wiadomo, „uniwersalną” grupą jest 0 Rh-, grupa ta w nagłych wypadkach i przy braku właściwej krwi może być przetoczona potrzebującemu. Jednak i ona stanowi jedną z rzadziej występujących zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Posiada ją ok. 6% Polaków, a w pozostałych częściach świata odsetek osób waha się pomiędzy 4-9%.
Okazuje się, że to nie tych najrzadziej występujących grup najczęściej brakuje tylko grup, których posiadaczy jest najwięcej. Jeżeli znamy swoją grupę krwi i chcemy upewnić się, które zapasy powoli się kończą, możemy to sprawdzić na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Aby zostać dawcą krwi, należy spełnić kilka podstawowych wymagań:
Dodatkowo osoby, które chcą oddać krew, nie zostaną do tego dopuszczone, jeżeli:
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach Regionalnych Centrów Krwiodawstwa.
Sam proces oddawania krwi odbywa się w kilku etapach, które łącznie trwają ok. 1h. Zazwyczaj donacja wygląda następująco:
Oddawanie krwi to proces niezwykle ważny dla zdrowia i życia wielu pacjentów. Dlatego warto, by każdy z nas co jakiś czas zajrzał na stronę www.rckik-warszawa.com.pl, bądź inną odpowiadającą naszemu miejscu zamieszkania, gdzie znajdzie aktualny stan rezerw krwi. Co istotne, podane rezerwy mogą nawet w ciągu kilku godzin znacznie się zmieniać, a zazwyczaj największe braki pojawiają się w okresie wakacyjnym. Wynika to z tego, że w tym czasie wielu dawców wyjeżdża na urlop, więc jeżeli jesteśmy w kraju, sprawdźmy, czy akurat nasza grupa krwi nie jest potrzebna.
– Europ Assistance Polska już od 15 lat wspiera Regionalne Centrum Krwiodawstwa. Co roku w okresie letnim organizujemy zbiórkę krwi w specjalnie podstawionym do tego ambulansie. Staramy się edukować naszych pracowników na temat oddawania krwi i szerzyć tę ideę wśród naszych partnerów biznesowych. Liczymy, że pomoże im to podjąć decyzję o donacji i chętnie będą brali udział w akcjach krwiodawstwa – mówi Marcin Zieliński, Dyrektor Generalny, Europ Assistance Polska.
Źródło: Europ Assistance Polska
Po pożarze budynku mieszkalnego w Ząbkach Generali Polska szybko uruchomiło specjalne procedury pomocy dla swoich…
Tegoroczne edycje programów Akcelerator Wiedzy Brokera i Akcelerator Wiedzy Agenta zakończyły się spektakularnym sukcesem frekwencyjnym.…
Po lipcowym pożarze, który objął blok mieszkalny w Ząbkach, PZU uruchomiło natychmiastowe działania pomocowe dla…
Compensa uruchamia nową usługę – Alerty Pogodowe. Za pomocą powiadomień SMS ubezpieczyciel ostrzega klientów przed…
Podróże to czas relaksu, jednak nieprzewidziane sytuacje mogą zakłócić nam długo wyczekiwany urlop. Dlatego kluczowe…
Stłuczka na parkingu? Kolizja na drodze? A sprawca po prostu odjechał? Tego typu sytuacja to…