Nowy projekt edukacyjny, który powstał dzięki współpracy Fundacji Zaczytani.org i Grupy PZU to innowacyjne narzędzie narracyjne wspierające zespoły w budowaniu zdrowych relacji i kultury współpracy. Co istotne, jest to pierwszy tego typu program edukacyjny w Polsce.
Jak możemy przeczytać nowy projekt edukacyjny to narzędzie, które za pomocą literackich opowiadań wspiera zespoły i liderów w budowaniu zdrowych relacji, rozwijaniu kompetencji interpersonalnych i kształtowaniu pozytywnego środowiska pracy. Mecenasem programu, który opiera się na doświadczeniu Fundacji Zaczytani.org w zakresie biblioterapii oraz modelu „5 dysfunkcji pracy zespołowej” Patricka Lencioniego jest Grupa PZU. Projekt ma na celu rozwijanie kultury współpracy w organizacjach – opartej na zaufaniu, konstruktywnym rozwiązywaniu konfliktów, zaangażowaniu oraz odpowiedzialności.
– Wierzymy, że dobrze opowiedziane historie mają moc zmieniania zespołów i organizacji. To sposób, by bezpiecznie mówić o trudnych doświadczeniach, wspólnie reflektować i wypracowywać nowe standardy współpracy – mówi Michał Jakub Stępień z Fundacji Zaczytani.org.
W ramach projektu „Znajdź swoją historię – opowiadania z firmy wzięte” powstały:
Warto podkreślić, że tematy opowiadań odzwierciedlają rzeczywiste wyzwania zespołów. Co ciekawe, w procesie tworzenia opowiadań uczestniczyło ponad 110 pracowników PZU z różnych działów i poziomów organizacji. To ich doświadczenia stanowiły inspirację do stworzenia uniwersalnych, metaforycznych historii, z którymi mogą się utożsamiać zespoły w każdej branży.
– Współtworzony z Fundacją Zaczytani.org projekt wspiera rozwój kultury współpracy w Grupie PZU. Cieszymy się, że wspólnie udało nam się stworzyć innowacyjny program rozwoju. Nasi pracownicy korzystają z niego już od kilku tygodni. Teraz dzielimy się nim z innymi, ponieważ wierzymy, że dzielenie się naszym doświadczeniem i wypracowanym narzędziem może pomóc rozwijać kulturę współpracy i wzajemnego szacunku w różnych organizacjach. Razem możemy stworzyć bardziej zintegrowane i wspierające się społeczeństwo – mówi Anna Wardecka, dyrektor zarządzająca ds. HR w Grupie PZU.
Projekt w PZU wdrażany był hybrydowo – rozpoczął się wydarzeniem stacjonarnym w siedzibie ubezpieczyciela. Wówczas przedstawiono założenia programu i ogłoszono premierę pierwszego opowiadania. Natomiast kolejne elementy – opowiadania i materiały dodatkowe są udostępniane online wszystkim pracownikom. Wykorzystując je, każdy zespół może samodzielnie przeprowadzić spotkanie, bez udziału trenera czy konsultanta.
– Współczesny menedżer, oprócz zarządzania zadaniami, zobowiązany jest do tworzenia atmosfery sprzyjającej pracy zespołowej, zaangażowaniu oraz rozwojowi potencjału każdego członka zespołu. Nasz program dostarcza praktyczne narzędzie, które pomaga budować bezpieczne psychologicznie środowisko, rozwijać kompetencje interpersonalne i liderskie. Za jakość relacji odpowiada cały zespół – narzędzie w bezkonfliktowy sposób daje przestrzeń do otwartego wyrażania potrzeb i wspólnego ustalania zasad. Program pomaga lepiej zrozumieć zespół, wypracować skuteczne rozwiązania i budować zaufanie – wszystko w atmosferze integracyjnej zabawy – tłumaczy Marlena Chojecka-Bek, dyrektor ds. szkoleń i rozwoju w Grupie PZU.
Projekt dostępny jest również dla innych organizacji, bowiem osoby zainteresowane mogą zapoznać się z materiałami na stronie Fundacji: https://zaczytani.org/opowiadanie/chcetylkodobrychwiadomosci
Źródło: PZU SA
PZU wystartował z nową kampanią w ramach, której zachęca kierowców do kompleksowego ubezpieczania samochodu. Ubezpieczyciel…
Doświadczenie pokazuje, że w obecnych czasach ubezpieczenie grupowe dla firm stanowi nie tylko standard w większych organizacjach, ale również skuteczne…
Część z nas z dużym wyprzedzeniem rezerwuje wyjazdy turystyczne na urlop. Niestety na długo przed…
Ubezpieczenie na wypadek poważnych chorób to produkt, który gwarantuje nam wypłatę pieniędzy np. na leczenie…
Już po raz trzeci ochotnicy z Europ Assistance Polska brali udział w akcji Operacja Czysta…
Każdego dnia jesteśmy narażeni na różne wyzwania i zagrożenia. Niestety do nieszczęśliwego wypadku może dojść…