Nawiązując do wcześniejszych komunikatów Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, UKNF opublikował informacje odnośnie wpływu obecnej sytuacji Gefion na prawa i obowiązki Klientów ubezpieczyciela. Precyzuje w nich aktualny status polis OC zawartych w Gefion oraz podpowiada co zrobić w przypadku ewentualnego ogłoszenia upadłości przez ubezpieczyciela.
Jak podaje UKNF polisy OC, które były zawarte lub wznowione do 24 marca 2020 roku są nadal ważne, a Gefion zobowiązany jest do obsługi zgłoszonych roszczeń i wypłaty należnych odszkodowań.
Natomiast polisy OC, który zostały podpisane po 24 marca, a więc już po wydaniu przez duński organ nadzoru finansowego zakazu zawierania umów ubezpieczenia przez Gefion zostały zawarte z naruszeniem przepisów ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 2214, z późn. zm.).
Uwaga! Oznacza to, że dla polis OC zawartych w ww. okresie nie jest świadczona ochrona ubezpieczeniowa. To z kolei skutkuje brakiem ciągłości ubezpieczenia, tym samym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny uprawniony jest do nałożenia kary. Co ważne w przypadku spowodowania szkody to prowadzący pojazd będzie zobowiązany do pokrycia roszczeń powstałych w wyniku wypadku. Podobne zasady będą miały zastosowanie w przypadku tzw. automatycznego wznowienia umowy OC.
W związku z powyższym, osoby:
powinny niezwłocznie zawrzeć nową umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdu mechanicznego z innym zakładem ubezpieczeń.
Gdyby ubezpieczyciel ogłosił upadłość to polisy OC wygasną z upływem 3 miesięcy od dnia ogłoszenia tej informacji. Po upływie tego terminu posiadacz pojazdu mechanicznego, który był ubezpieczony w Gefion będzie zobligowany do zakupu nowej umowy ubezpieczenia OC p.p.m.
Dlatego też wszyscy aktualni Klienci ubezpieczyciela powinni śledzić na bieżąco informacje na temat sytuacji finansowej Gefion. Komunikaty te można znaleźć na stronach internetowych zarówno duńskiego, jak i polskiego organu nadzoru (https://www.dfsa.dk/search?searchString=Gefion lub https://www.knf.gov.pl/komunikacja/komunikat).
Na mocy aktualnych przepisów właściciel pojazdu zobowiązany jest do zapłacenia kary za brak ważnej umowy OC. Ponadto, w przypadku braku aktualnego ubezpieczenia OC to posiadacz pojazdu będzie ponosił pełną odpowiedzialność finansową za szkody spowodowane w wypadku lub kolizji.
Jak podaje UKNF weryfikacji można dokonać w UFG, osobiście lub za pośrednictwem strony internetowej UFG: Weryfikacja ubezpieczenia OC.
Jeżeli do wypadku lub kolizji dojdzie w okresie pomiędzy ogłoszeniem upadłości przez Gefion a wygaśnięciem umów ubezpieczenia OC to wówczas odpowiedzialność za powstałe szkody będzie spoczywała na UFG (jeżeli roszczenia osób uprawnionych nie będą mogły być pokryte ze środków Gefion).
Źródło: KNF
W przypadku zachorowania na raka ogromne znaczenie ma szybka diagnoza i rozpoczęcie właściwego leczenia, które niestety…
Bank Pekao rozbudowuje swoją ofertę dla firm, które szukają możliwości sfinansowania inwestycji w zieloną transformację.…
Analizy SALTUS Ubezpieczenia wskazują, że osoby posiadające prywatne ubezpieczenie zdrowotne korzystają średnio z 12,5 świadczeń…
Ubezpieczenie garażu nie zawsze wydaje się oczywiste. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że na rynku…
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…