Nawiązując do wcześniejszych komunikatów Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, UKNF opublikował informacje odnośnie wpływu obecnej sytuacji Gefion na prawa i obowiązki Klientów ubezpieczyciela. Precyzuje w nich aktualny status polis OC zawartych w Gefion oraz podpowiada co zrobić w przypadku ewentualnego ogłoszenia upadłości przez ubezpieczyciela.
Jak podaje UKNF polisy OC, które były zawarte lub wznowione do 24 marca 2020 roku są nadal ważne, a Gefion zobowiązany jest do obsługi zgłoszonych roszczeń i wypłaty należnych odszkodowań.
Natomiast polisy OC, który zostały podpisane po 24 marca, a więc już po wydaniu przez duński organ nadzoru finansowego zakazu zawierania umów ubezpieczenia przez Gefion zostały zawarte z naruszeniem przepisów ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 2214, z późn. zm.).
Uwaga! Oznacza to, że dla polis OC zawartych w ww. okresie nie jest świadczona ochrona ubezpieczeniowa. To z kolei skutkuje brakiem ciągłości ubezpieczenia, tym samym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny uprawniony jest do nałożenia kary. Co ważne w przypadku spowodowania szkody to prowadzący pojazd będzie zobowiązany do pokrycia roszczeń powstałych w wyniku wypadku. Podobne zasady będą miały zastosowanie w przypadku tzw. automatycznego wznowienia umowy OC.
W związku z powyższym, osoby:
powinny niezwłocznie zawrzeć nową umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdu mechanicznego z innym zakładem ubezpieczeń.
Gdyby ubezpieczyciel ogłosił upadłość to polisy OC wygasną z upływem 3 miesięcy od dnia ogłoszenia tej informacji. Po upływie tego terminu posiadacz pojazdu mechanicznego, który był ubezpieczony w Gefion będzie zobligowany do zakupu nowej umowy ubezpieczenia OC p.p.m.
Dlatego też wszyscy aktualni Klienci ubezpieczyciela powinni śledzić na bieżąco informacje na temat sytuacji finansowej Gefion. Komunikaty te można znaleźć na stronach internetowych zarówno duńskiego, jak i polskiego organu nadzoru (https://www.dfsa.dk/search?searchString=Gefion lub https://www.knf.gov.pl/komunikacja/komunikat).
Na mocy aktualnych przepisów właściciel pojazdu zobowiązany jest do zapłacenia kary za brak ważnej umowy OC. Ponadto, w przypadku braku aktualnego ubezpieczenia OC to posiadacz pojazdu będzie ponosił pełną odpowiedzialność finansową za szkody spowodowane w wypadku lub kolizji.
Jak podaje UKNF weryfikacji można dokonać w UFG, osobiście lub za pośrednictwem strony internetowej UFG: Weryfikacja ubezpieczenia OC.
Jeżeli do wypadku lub kolizji dojdzie w okresie pomiędzy ogłoszeniem upadłości przez Gefion a wygaśnięciem umów ubezpieczenia OC to wówczas odpowiedzialność za powstałe szkody będzie spoczywała na UFG (jeżeli roszczenia osób uprawnionych nie będą mogły być pokryte ze środków Gefion).
Źródło: KNF
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…