Nowy rok akademicki za pasem. To okazja, by przypomnieć studentom, którzy wynajmują mieszkanie o ich ubezpieczeniu. Jak jednak wskazują statystyki – studenci nie zawsze pamiętają o ubezpieczeniu nieruchomości i jej wyposażenia, podobnie jak właściciele.
Anna Materny, dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU radzi, by osoby, które wynajmują mieszkanie, również pomyślały o ubezpieczeniu lokum: „ Dynamiczny rozwój rynku nieruchomości oraz kupowanie mieszkań „pod wynajem” stwarza nowe potrzeby również w innych obszarach, takich jak ubezpieczenia. Studenci nie zawsze pamiętają o ubezpieczeniu nieruchomości i jej wyposażenia, podobnie jak właściciele. Szkoda, bo dla obu stron polisa to korzystne rozwiązanie. Ubezpieczenie z jednej strony może chronić sprzęt elektroniczny, rower, meble studenta i inne przedmioty będące jego własnością. Z drugiej zapewnia rekompensatę finansową właścicielowi w razie różnych zdarzeń, jak choćby zalanie, pożar, przepięcie. A to tylko część rzeczy, które można zawrzeć w polisie”.
Ekspertka podpowiada też, aby przy wprowadzaniu się do nowego lokum udokumentować rzeczywisty stan mieszkania: „Pamiętajmy, by zwrócić uwagę na to, która ze stron odpowiada za szkody i jakiego rodzaju? Najemca zobowiązany jest do odpowiedzialności za szkody zarówno wobec właściciela, jak i sąsiadów, np. w przypadku zalania. Właściciel nieruchomości, w zależności od zdarzenia, może ponieść odpowiedzialność za szkody w mieniu lokatora i sąsiadów. W przypadku najemcy straty częściowo mogą zostać pokryte z kaucji. Zdarza się jednak, że pobierana kaucja w wysokości jednomiesięcznego czynszu jest stanowczo za niska na pokrycie strat. Nie pomoże więc w przypadku szkód w mieniu sąsiadów”.
Wszelkie przedmioty, które należą do najemcy, takie jak smartfon, laptop, sprzęt RTV, AGD, sprzęt turystyczny czy własne meble zazwyczaj nie są objęte ochroną. Dlatego w przypadku ich zniszczenia (na przykład na skutek zalania) lub kradzieży, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie tylko za rzeczy należące do właściciela. Aby tego uniknąć, student tuż po wprowadzeniu się powinien zadbać o ubezpieczenie przedmiotów we własnym zakresie. polisa obejmuje mienie należące zarówno do głównego najemcy wskazanego w umowie najmu, jak i osób, które z nim mieszkają. „Warto także pomyśleć o ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym, które może się przydać nie tylko z racji najmowania mieszkania, ale w wielu innych niespodziewanych sytuacjach, np. wtedy, gdy zalejemy sąsiada” – dodaje Anna Materny.
Źródło: www.gothaer.pl
W przypadku zachorowania na raka ogromne znaczenie ma szybka diagnoza i rozpoczęcie właściwego leczenia, które niestety…
Bank Pekao rozbudowuje swoją ofertę dla firm, które szukają możliwości sfinansowania inwestycji w zieloną transformację.…
Analizy SALTUS Ubezpieczenia wskazują, że osoby posiadające prywatne ubezpieczenie zdrowotne korzystają średnio z 12,5 świadczeń…
Ubezpieczenie garażu nie zawsze wydaje się oczywiste. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że na rynku…
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…