W Polsce nadal ubezpieczona jest jedynie połowa domów i mieszkań. Co gorsza na ten wynik duży wpływ mają banki, które wymagają od kredytobiorców ubezpieczenie nieruchomości. Ostatnie zjawiska pogodowe spowodowały, że Polacy coraz częściej uświadamiają sobie jakie znaczenie ma odpowiednia polisa mieszkaniowa.
Jak wynika z badania* przeprowadzonego na zlecenie InterRisk przez dom badawczy ARC Rynek i Opinia – w ciągu ostatniego roku takich zjawisk jak burze, czy wichury boi się aż 63% respondentów. W badaniu zapytano uczestników o to, czy ich zdaniem w ciągu ostatniego roku wzrosło ryzyko związane z którymkolwiek z głównych zagrożeń dla ich mienia czy nieruchomości. Przy możliwości wyboru maksymalnie dwóch wskazań, okazało się, że zdecydowanie największy wzrost obaw dotyczył gwałtownych zjawisk pogodowych – burz, wichur – na które wskazało 63% ankietowanych. Wśród innych rodzajów ryzyka 9% badanych wskazało pożar, 15% powódź, a 16% włamanie. 27% respondentów zadeklarowało, że zagrożenie dla ich domów i mieszkań oraz majątku nie wzrosło.
Według ekspertów InterRisk zwiększone obawy Polaków przed szkodami, jakie mogą spowodować te zjawiska, nie są bezpodstawne. Anna Olejarczyk, dyrektor Departamentu Taryfowych Ubezpieczeń Majątkowych InterRisk: „Ten rok, a szczególnie sezon letni, jest absolutnie wyjątkowy pod względem zgłoszeń szkód spowodowanych działalnością żywiołów. Łącznie w okresie od lipca do września odebraliśmy ich aż o 40% więcej niż w podobnym okresie rok wcześniej. Dodatkowo na wyobraźnię Polaków oddziałują także wiadomości o niszczycielskich zjawiskach pogodowych na świecie, jak huragany, które spustoszyły Karaiby czy wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. W dodatku 2017 rok nadal się nie skończył i nie możemy zamknąć jeszcze pogodowego bilansu”.
Również Polska Izba Ubezpieczeń odnotowała wzrost wartości odszkodowań za szkody spowodowane żywiołami. Według jej danych suma roszczeń z w/w tytułu na koniec czerwca 2017 r. wyniosła 696,6 mln zł (+16,8% r/r). „Wciąż wiele domów i zabudowań w Polsce nie jest ubezpieczonych lub jeśli jest, to w minimalnym zakresie. Wzrost obaw w ogóle społeczeństwa sugeruje, że coraz więcej osób uświadamia sobie ryzyko i wyjątkową nieprzewidywalność zjawisk pogodowych. To może skłonić część z nich do rozważenia ubezpieczenia swojej nieruchomości i mienia lub do rewizji oferty, z której już korzystają, np. urealnienia sum ubezpieczenia na polisie albo wykupienia wariantu ubezpieczenia zapewniającego pokrycie kosztów lokalu zastępczego, gdy dom nie nadaje się do zamieszkania” – dodaje Anna Olejarczyk z InterRisk.
O badaniu:
Badanie omnibusowe realizowane metodą CAWI w dniach 15-23.10.2017 na panelu badawczym epanel.pl należącym do ARC Rynek i Opinia na zlecenie InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna Vienna Insurance Group. Próba objęła reprezentatywną próbę populacji ogólnopolskiej w wieku 18-65 lat, N=900.
Źródło: www.gu.com.pl www.interrisk.pl
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…