Categories: Aktualności

Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie?

Wzory, kolory, gadżety – firmy oferujące sprzęt dla dzieci prześcigają się w ofertach dla rodziców. Choć na ubranka, wózki czy foteliki dla swoich pociech niektórzy są w stanie wydać znaczne pieniądze, w przypadku tych ostatnich trzeba pamiętać, że ich najważniejszą funkcją jest zapewnienie bezpieczeństwa w razie wypadku. Na co więc zwrócić uwagę, by bezpiecznie przewozić w samochodzie zarówno noworodka, jak i „starszaka”, a fotelik wybrać głową a nie tylko sercem? Przygotowaliśmy krótki poradnik.

Na rynku jest ogromny wybór możliwości – od fotelików dla noworodków, po „rosnące” razem z dzieckiem wielofunkcyjne zestawy. Kuszący, zarówno z finansowego, jak i praktycznego punktu widzenia, może być wybór drugiej opcji. Należy jednak pamiętać, że zdecydowana większość tego typu fotelików nie jest stworzona do przewozu noworodków – nie zapewnia odpowiedniej stabilizacji główki oraz kręgosłupa ze względu np. na montaż przodem do kierunku jazdy. Na co więc warto zdecydować się w przypadku maleńkiego dziecka?

Fotelik 0-13 kg – od pierwszych dni życia

Grupa fotelików 0-13 kg jest budowana z myślą o najmniejszych podróżnych. Są to foteliki kubełkowe, które nadają się do przewozu noworodków – część z nich posiada specjalną wkładkę redukcyjną, która dodatkowo stabilizuje główkę (wkładkę można bez problemu wyjąć po kilku tygodniach, albo miesiącach). Tego typu foteliki ze względów bezpieczeństwa montowane są tyłem do kierunku jazdy. W zależności od modelu można użyć do tego tradycyjnych pasów bezpieczeństwa lub systemu Isofix – wówczas często montuje się je za pomocą specjalnej bazy. Montując fotelik na przednim siedzeniu należy zawsze pamiętać o dezaktywacji poduszki powietrznej.

Benefity bazy

Dlaczego tak wielu rodziców decyduje się na wybór specjalnej bazy? Przede wszystkim znacznie ułatwia montaż fotelika, ponieważ nie trzeba za każdym razem używać pasów bezpieczeństwa – wystarczy włożyć fotelik w odpowiednie zaczepy. Co więcej, niektóre bazy same „pilnują”, czy fotelik został dobrze zamocowany i mogą o tym poinformować rodzica za pomocą krótkiego sygnału dźwiękowego albo świecącej na odpowiedni kolor diody. Przy wyborze fotelika warto zastanowić się nad tym, czy chcemy mieć możliwość montażu go również na stelażu wózka (sporo z nich posiada taką możliwość bezpośrednio albo za pomocą specjalnych adapterów).

Czym jest Isofix?

Jest to bardzo prosty, ale również skuteczny i montowany niemal we wszystkich nowszych samochodach system pomagający zamocować i dodatkowo ustabilizować fotelik. Składa się właściwie z 2 metalowych zaczepów znajdujących się pomiędzy oparciem a siedziskiem tylnego fotela, do których bezpośrednio przypinamy fotelik. Dodatkowym elementem mocującym w przypadku fotelika dla większego dziecka jest górny pas ang. top tether, który stanowi trzeci punkt stabilizujący.

Certyfikaty bezpieczeństwa

Jedną z najpopularniejszych norm bezpieczeństwa jest homologacja ECE R44, jednak wielu rodziców przed podjęciem decyzji ogląda testy ADAC i w ten sposób weryfikuje rozważane modele. Warto wskazać, że w ten sposób foteliki oceniane są w kilku kategoriach m.in. bezpieczeństwo czy ergonomia. Często przy opisach fotelików dołączone są dodatkowe filmy z testami zderzeniowymi. Bardzo działają na wyobraźnię i mogą być niezwykle cenną wskazówką przy wyborze.

Pasy to (wciąż!) podstawa

W całym kołowrotku testów i certyfikatów, nie możemy zapomnieć o odpowiednim zapięciu pasów bezpieczeństwa. Oczywiście, musimy uważać, żeby nie ściskać dziecka za mocno, by mogło swobodnie oddychać, jednak zbyt luźno zapięte pasy nie zadziałają prawidłowo i mogą spowodować znaczne obrażenia ciała. Podobnie jest w przypadku starszych dzieci, które często dla zabawy odginają od siebie pasy. Warto wykształcać u nich właściwe nawyki, ponieważ przy nagłym hamowaniu, mogą w niekontrolowany sposób uderzyć choćby w przedni fotel.

Zmiana przepisów: do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku?

Nastąpiła zmiana przepisów dotycząca przewozu dziecka w foteliku – kiedyś krańcowym punktem mogło być ukończenie 12 lat. Według nowych zasad jest to osiągnięcie przez dziecko 150 cm wzrostu. Wielu rodziców wówczas decyduje się jedynie na minimalistyczne podwyższenia ustawiane na fotelu. Jednak by ułatwić sobie montaż „podstawki”, a także zwiększyć bezpieczeństwo dziecka, warto rozważyć model z systemem Isofix, który będzie też posiadał prowadnice pasów bezpieczeństwa.

Przodem czy tyłem – jak prawidłowo przewozić dziecko?

Do ok. 15 miesiąca życia dziecko powinno być przewożone wyłącznie tyłem do kierunku jazdy. W przypadku kolejnej serii fotelików do wagi 9-18 kg, bardzo często istnieje możliwość montażu zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy (dotyczy to zwłaszcza montażu na bazie), jednak tak długo, jak jest to wygodne dla dziecka, warto rozważyć przewożenie go tyłem do kierunku jazdy. Wątpliwości nie ma już w przypadku fotelików przeznaczonych dla dzieci o wadze 15-36 kg. Są one montowane wyłącznie przodem, co jest wygodniejsze dla dzieci, które są znacznie większe.

 – Zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem z dzieckiem jest niezwykle istotne, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego fotelika, poprawnie zapięte pasy bezpieczeństwa oraz prawidłowo zabezpieczony ładunek przewożony w samochodzie. Warto również wcześniej zadbać o ubezpieczenie AC auta, a także o rozszerzenie pakietu o NNW oraz kosztów leczenia po wypadu. W przypadku urazów i problemów ze zdrowiem będącymi konsekwencjami wypadku, zapewni ono środki potrzebne na leczenie lub rehabilitację. Jest to możliwe w Wiener w ramach ubezpieczenia kompleksowego Pakiet AUTO – mówi Marek Dmytryk, ekspert firmy Wiener.

Aby zapewnić dziecku bezpieczną podróż, należy pamiętać o najmniejszych szczegółach – nie tylko zapakować torby pełne pieluch i zabawek, ale również zadbać o prawidłowy wybór i montaż fotelika. W przypadku „świeżo upieczonych rodziców”, którzy nie mają jeszcze doświadczenia z tego typu sprzętem, można skorzystać z pomocy bardziej doświadczonych opiekunów „starszaków” albo po prostu pojechać do najbliższego sklepu z fotelikami – jego pracownicy zazwyczaj chętnie podpowiedzą zarówno w kwestii wyboru najlepszego modelu, jak i montażu go w konkretnym samochodzie. Jedną z lepszych decyzji będzie również rozszerzenie ochrony auta o NNW u swojego ubezpieczyciela.

Obau.pl

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Pakiet Medyczny od Allianz Partners – nowa oferta VeloBanku

VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…

1 dzień ago
  • Aktualności

Wielki finał turnieju „Z Orlika na Stadion” – sponsorem wydarzenia PZU

W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…

1 dzień ago
  • Aktualności

UNIQA promuje ubezpieczenia korporacyjne w nowej kampanii reklamowej

Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela.    Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…

2 dni ago
  • Aktualności

Dom Max – pakiet ubezpieczeń, który odpowiada także na potrzeby wynajmujących i najemców

Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…

3 dni ago
  • Top temat

Połączona Vienna Life wprowadza na rynek pierwsze produkty

„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…

3 dni ago
  • Aktualności

Dbanie o zdrowie przynosi korzyści – Generali startuje z nową kampanią

Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…

4 dni ago