Tegoroczne wakacje będą inne od wcześniejszych, szczególnie jeżeli chodzi o środek transportu. Linie lotnicze nadal nie wznowiły wszystkich połączeń a ryzyko związane z możliwością zachorowania na COVID- 19 powoduje, że większość urlopowiczów zdecyduje się na jazdę własnym autem. Zanim jednak ruszą w drogę powinni pamiętać o kilku sprawach tj. przygotowanie pojazdu czy spakowanie najważniejszych dokumentów. Jak w takim razie dobrze przygotować się do zagranicznej podróży, by uniknąć niepotrzebnych komplikacji?
Ostanie tygodnie przynoszą stopniowe znoszenie obostrzeń związanych z koronawirusem. W związku z tym liczne państwa europejskie otwierają swoje granice również dla ruchu turystycznego. Przy aktualnie panujących warunkach wiele osób planuje podróż własnym środkiem transportu i to nie tylko nad polskie morze czy w góry, ale i za granicę. Zanim jednak wyruszą w drogę muszą załatwić szereg spraw. Niestety bez zrealizowania tych kwestii podróż może okazać się uciążliwa.
– Codziennie obieramy telefony od kierowców, którym w trakcie wakacji na Morzem Śródziemnym upłynął termin badania technicznego, w czasie odwiedzin krewnych w Europie Zachodniej skończyło się OC, albo podczas eskapady do mołdawskich winnic dobiegła końca ważność Zielonej Karty. Pytają nas, co mają zrobić w takiej sytuacji. Zawsze chętnie doradzimy. Ale pierwszą zasadą, o której wszystkim przypominamy, jest należyte przygotowanie się do podróży – mówi Mariusz Wichtowski, prezes PBUK.
Przede wszystkim przed podróżą konieczne jest odpowiednie przygotowanie samochodu pod kątem technicznym. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie tego, czy ma się odpowiednie dokumenty. Istotne jest również to, żeby ich ważność była potwierdzona nie tylko na dzień wyjazdu, ale także na dzień powrotu do kraju.
Warto pamiętać także o tym, że pojazd czasami musi być odpowiednio doposażony, bowiem w różnych krajach mogą obowiązywać odmienne zasady dotyczące kierowców. Absolutną koniecznością jest zapoznanie się z przepisami, których należy przestrzegać w krajach, do których się jedzie i przez które będzie się przejeżdżało.
– Informacje o przepisach i obowiązkach kierowców w danym kraju, znajdziemy na stronach internetowych polskich ambasad – przypomina Mariusz Wichtowski.
Takie podejście podczas przygotowania do zagranicznej podróży znacznie ułatwi jazdę, ale przede wszystkim pomoże w uniknięciu wypadków. Statystyki pokazują, że polscy kierowcy powodują za granicą zdarzenia drogowe co 7 minut!
– Brak odpowiedniego przygotowania się do wyjazdu, nieznajomość przepisów i niedostosowanie się do warunków oraz zwyczajów panujących na drogach innych państw jest przyczyną ogromnej liczby wypadków, jakie nasi zmotoryzowani powodują poza granicami Polski. W 2019 r. byli sprawcami ponad 73 tysięcy zdarzeń drogowych. To aż 200 dziennie! – zauważa Mariusz Wichtowski.
Z tego powodu Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) udostępniło specjalną listę kontrolną dla podróżnych, którzy wybierają się w zagraniczną podróż własnym autem. Dzięki liście kierowcy mogą sprawniej przygotować się do wyjazdu, ponieważ w jednym miejscu mają wymienione konieczne do załatwienia sprawy. Po ich zrealizowaniu nie pozostaje nic innego jak ruszyć w drogę i cieszyć się udanymi wakacjami.
Źródło: Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…