Ubezpieczenia grupowe to nie tylko atrakcyjny benefit pracowniczy, ale także ciekawa alternatywa dla indywidualnych polis ubezpieczeniowych. Czym dokładnie są ubezpieczenia grupowe i jak działają?
Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie grupowe to produkt, który obejmuje ochroną grupę ubezpieczonych. Ten rodzaj umowy jest zwykle oferowany przez pracodawców dla swoich pracowników – wówczas pracodawca zawiera umowę ubezpieczeniową z danym ubezpieczycielem na rzecz swoich pracowników lub członków organizacji. A pracownicy, po złożeniu odpowiedniej deklaracji, zostają objęci ubezpieczeniem. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku to pracodawca albo organizacja ponosi koszty ubezpieczenia lub pokrywa część tych kosztów.
Z uwagi na zakres ochrony na rynku ubezpieczeniowym możemy znaleźć następujące rodzaje tzw. „grupówek”:
Zazwyczaj ubezpieczenia grupowe są bardziej korzystne niż indywidualne ubezpieczenia. Dlaczego? Firmy, które negocjują ostateczną formę grupowej polisy z towarzystwem ubezpieczeniowym, są w stanie wynegocjować lepsze warunki ubezpieczenia dla swoich pracowników. Może to dotyczyć zarówno zakresu ochrony, jak i wysokości miesięcznej składki.
Czym różni się ubezpieczenie grupowe od ubezpieczenia indywidualnego? Przede wszystkim tym, że jest zawierane na rzecz grupy osób, zaś ubezpieczenie indywidualne jest zawierane na rzecz pojedynczej osoby. Co więcej, w przypadku „grupówek” zazwyczaj składka jest finansowana przez ubezpieczonego (potrącana z wynagrodzenia ubezpieczonego pracownika). Zdarza się też, że część lub całość składki uiszcza pracodawca lub organizacja, do której należy ubezpieczony. Jeśli chodzi o ubezpieczenia indywidualne do zapłaty pełnej wysokości składki zobowiązany jest ubezpieczony.
Produkty te różnią się także warunkami i zakresem ubezpieczenia. Szczególnie, że szczegółowe warunki Ubezpieczenia grupowego są ustalane przez np. pracodawcę. Natomiast w przypadku ubezpieczenia indywidualnego są one negocjowane przez ubezpieczającego.
Wyróżnikiem ubezpieczeń grupowych jest to, że są one dostępne tylko dla pracowników danej firmy lub członków danej organizacji. Z kolei ubezpieczenia indywidualne są oferowane wszystkim tym osobom, które spełniają dane kryteria np. są w jakimś przedziale wiekowym.
Warto zaznaczyć, że ubezpieczenie grupowe to produkt, który często jest korzystniejszy cenowo w porównaniu do ubezpieczeń indywidualnych.
Jak wygląda mechanizm działania grupowych ubezpieczeń na życie? Funkcjonują one w następujący sposób:
Niewątpliwie ubezpieczenia grupowe dają pracownikom dobre zabezpieczenie finansowe w przypadku wystąpienia różnych zdarzeń losowych. Jednym z takich produktów, jest Compensa Bezpieczna Grupa. Ubezpieczenie to jest proste i wygodne w obsłudze. Pracownik nie musi martwić się o skomplikowane procedury, a pracodawca zyskuje pewność, że jego pracownicy posiadają kompleksowa ochronę, która jest dostosowana do ich potrzeb.
Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…