Categories: Aktualności

Jak działają ubezpieczenia grupowe?

Ubezpieczenia grupowe to nie tylko atrakcyjny benefit pracowniczy, ale także ciekawa alternatywa dla indywidualnych polis ubezpieczeniowych. Czym dokładnie są ubezpieczenia grupowe i jak działają? 

Ubezpieczenia grupowe – czym są? 

Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie grupowe to produkt, który obejmuje ochroną grupę ubezpieczonych. Ten rodzaj umowy jest zwykle oferowany przez pracodawców dla swoich pracowników – wówczas pracodawca zawiera umowę ubezpieczeniową z danym ubezpieczycielem na rzecz swoich pracowników lub członków organizacji. A pracownicy, po złożeniu odpowiedniej deklaracji, zostają objęci ubezpieczeniem. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku to pracodawca albo organizacja ponosi koszty ubezpieczenia lub pokrywa część tych kosztów. 

Z uwagi na zakres ochrony na rynku ubezpieczeniowym możemy znaleźć następujące rodzaje tzw. „grupówek”: 

  • grupowe ubezpieczenie zdrowotne, 
  • grupowe ubezpieczenie na życie
  • grupowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, 
  • grupowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. 

Zazwyczaj ubezpieczenia grupowe są bardziej korzystne niż indywidualne ubezpieczenia. Dlaczego? Firmy, które negocjują ostateczną formę grupowej polisy z towarzystwem ubezpieczeniowym, są w stanie wynegocjować lepsze warunki ubezpieczenia dla swoich pracowników. Może to dotyczyć zarówno zakresu ochrony, jak i wysokości miesięcznej składki. 

Ubezpieczenia grupowe a indywidualne 

Czym różni się ubezpieczenie grupowe od ubezpieczenia indywidualnego? Przede wszystkim tym, że jest zawierane na rzecz grupy osób, zaś ubezpieczenie indywidualne jest zawierane na rzecz pojedynczej osoby. Co więcej, w przypadku „grupówek” zazwyczaj składka jest finansowana przez ubezpieczonego (potrącana z wynagrodzenia ubezpieczonego pracownika). Zdarza się też, że część lub całość składki uiszcza pracodawca lub organizacja, do której należy ubezpieczony. Jeśli chodzi o ubezpieczenia indywidualne do zapłaty pełnej wysokości składki zobowiązany jest ubezpieczony. 

Produkty te różnią się także warunkami i zakresem ubezpieczenia. Szczególnie, że szczegółowe warunki Ubezpieczenia grupowego są ustalane przez np. pracodawcę. Natomiast w przypadku ubezpieczenia indywidualnego są one negocjowane przez ubezpieczającego. 

Wyróżnikiem ubezpieczeń grupowych jest to, że są one dostępne tylko dla pracowników danej firmy lub członków danej organizacji. Z kolei ubezpieczenia indywidualne są oferowane wszystkim tym osobom, które spełniają dane kryteria np. są w jakimś przedziale wiekowym. 

Warto zaznaczyć, że ubezpieczenie grupowe to produkt, który często jest korzystniejszy cenowo w porównaniu do ubezpieczeń indywidualnych. 

Ubezpieczenia grupowe – jak działają? 

Jak wygląda mechanizm działania grupowych ubezpieczeń na życie? Funkcjonują one w następujący sposób: 

  • Pracodawca lub organizacja negocjuje warunki ubezpieczenia, wysokość składek ubezpieczeniowych oraz zakres ochrony ubezpieczeniowej. Dzięki temu może lepiej dopasować produkt do potrzeb swoich pracowników lub członków. 
  • Pracodawca zawiera umowę ubezpieczenia z danym ubezpieczycielem na rzecz swoich pracowników lub członków. 
  • Pracownicy lub członkowie organizacji zgłaszają chęć dołączenia do tzw. „grupówki” w swoim zakładzie pracy, robią to poprzez złożenie deklaracji przystąpienia do umowy ubezpieczenia. 
  • Pracownik finansuje składkę, która jest potrącana z wynagrodzenia ubezpieczonego pracownika, albo, w zależności od ustalonych warunków umowy, pracodawca lub organizacja ponosi koszty ubezpieczenia dla pracowników lub pokrywa część kosztów. 
  • W przypadku wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego, takiego jak choroba, wypadek lub śmierć, ubezpieczony zgłasza szkodę w towarzystwie ubezpieczeniowym, z którym została zawarta umowa ubezpieczenia grupowego. 
  • Ubezpieczyciel rozpatruje wniosek i jeśli jest zasadna wypłata, wypłaca odszkodowanie lub świadczenie zgodnie z warunkami danej umowy ubezpieczenia. 

Niewątpliwie ubezpieczenia grupowe dają pracownikom dobre zabezpieczenie finansowe w przypadku wystąpienia różnych zdarzeń losowych. Jednym z takich produktów, jest Compensa Bezpieczna Grupa. Ubezpieczenie to jest proste i wygodne w obsłudze. Pracownik nie musi martwić się o skomplikowane procedury, a pracodawca zyskuje pewność, że jego pracownicy posiadają kompleksowa ochronę, która jest dostosowana do ich potrzeb. 

Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Konkurs „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje 2024” – PZU Zdrowie laureatem dwóch kategorii

Wśród laureatów 7. edycji Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” znalazły się projekty PZU Zdrowie. Do finału zakwalifikowano ponad 200 zgłoszeń,…

22 godziny ago
  • Aktualności

Ubezpieczenie okularów dziecka

Zakup okularów dla dziecka to dosyć spory wydatek – można za nie zapłacić od ok. 500 zł do nawet tysiąca…

22 godziny ago
  • Aktualności

Warta nr 1 w rankingu ubezpieczeń mieszkaniowych „Rzeczpospolitej”

Już po raz kolejny Warta znalazła się na szczycie rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań „Rzeczpospolitej”. Ubezpieczyciel zajął pierwszą pozycję, w kategorii…

2 dni ago
  • Aktualności

PZU szuka do współpracy specjalistów i ekspertów z branży IT

Wystartowała trzecia edycja kampanii promującej PZU, jako dobre miejsce do rozwoju zawodowego dla profesjonalistów z branży IT. Ubezpieczyciel zaprasza do…

2 dni ago
  • Aktualności

Ubezpieczenie domu w Generali najlepsze w rankingu Rzeczpospolitej

Generali po raz kolejny zostało wyróżnione w rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań, opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ubezpieczyciel zajął pierwsze miejsce w kategoriach:…

6 dni ago
  • Aktualności

PZU rusza z kampanią zwiększającą świadomość dotyczącą ubezpieczeń majątkowych

Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe wpisały się już w nasz krajobraz i niestety coraz częściej niosą ze sobą zniszczenia lub…

6 dni ago