Nowe funkcjonalności bazy UFG spowodowały, iż w przeciągu ostatniego roku liczba właścicieli pojazdów korzystających z bazy wzrosła aż o 80 procent! Przypominamy, że pobranie własnej historii polis komunikacyjnych z bazy UFG jest bezpłatne. Możemy również sprawdzić historię pojazdu osoby, która przyczyniła się do wypadku i np. zbiegła z miejsca zdarzenia. Jak korzystać z bazy UFG? Jakie inne, przydatne funkcjonalności posiada narzędzie? Oto przewodnik krok po kroku.
Ta działająca od 1990 roku instytucja ma za zadanie chronić interesy osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Zadaniem UFG jest wypłata odszkodowań osobom, które uległy wypadkom komunikacyjnym, gdzie kierowca (sprawca kolizji lub wypadku) nie posiadał polisy OC komunikacyjnej lub kiedy sprawca wypadku nie został zidentyfikowany.
Krok 1
W pierwszej kolejności wchodzimy na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego www.ufg.pl. Klikamy w zakładkę pod nazwą: „Baza OC i AC”.
Krok 2
Po kliknięciu, na stronie Funduszu ukażą się 4 zakładki: „Informacje”, „Sprawdzenie ubezpieczenia OC”, „Narzędzia” oraz „Reprezentanci roszczeń”. Osoby zainteresowane weryfikacją ubezpieczenia OC sprawcy wypadku klikają w zakładkę: „Sprawdzenie ubezpieczenia OC”.
Krok 3
Po kliknięciu w zakładkę „Sprawdzenie ubezpieczenia OC” należy wypełnić odpowiedni formularz służący do zweryfikowania czy właściciel wskazanego pojazdu mechanicznego jest objęty ochroną ubezpieczenia OC na podany dzień. Jedno z dwóch pól musi być wypełnione obowiązkowo (pole dotyczące numerów rejestracyjnych lub pole dotyczące numeru VIN).
Krok 4
Po wpisaniu niezbędnych danych, natychmiast otrzymujemy komunikat ze strony UFG. Niniejszą informację można również pobrać w pliku pdf w celu wygodnego wydrukowania potrzebnych nam informacji.
Bardzo często właściciele pojazdów mechanicznych potrzebują w różnych celach informacji na temat własnego auta. Kierowcy sprawdzając historię własnych polis często potrzebują zaświadczenia dla potwierdzenia zniżek za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia. W dokumencie wygenerowanym przez Fundusz znajdują się min. informacje o:
UFG udostępnia dane o przebiegu ubezpieczeń komunikacyjnych w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej. Dane prezentowane są również w dwóch wariantach czasowych: za ostatnie 5 lat oraz w pełnej historii (od 2004 r. w przypadku ubezpieczenia OC oraz od 2006 r. dla ubezpieczenia AC).
Krok 1
W zakładce „Narzędzia”. Każdy właściciel pojazdu mechanicznego może wygenerować online historię swojego ubezpieczenia. Może również wygenerować historię szkód komunikacyjnych. Zestawienie będzie obejmowało 5 ostatnich lat.
Krok 2
Aby otrzymać informację o przebiegu ubezpieczenia OC i AC należy zarejestrować się na portalu UFG. Po zalogowaniu można samodzielnie generować informację o swojej historii ubezpieczeń komunikacyjnych, która zgromadzona jest w bazie danych UFG.
Jeśli właściciele pojazdów chcą uzyskać informacje bez logowania, muszą wysłać na adres UFG odpowiedni formularz pobrany ze strony. Osoby, które chcą pozyskać dane online, muszą się zarejestrować.
Na podany w formularzu adres e-mail przysłany będzie link aktywacyjny. Po wyborze sposobu uwierzytelniania (weryfikacja online, potwierdzenie za pomocą profilu zaufanego na ePUAP lub potwierdzenie za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego) należy uzupełnić swoje dane i potwierdzić swoją tożsamość.
Po poprawnie wypełnionym formularzu na stronie ukaże się komunikat, że aktywacja konta powiodła się.
Krok 3
Po zalogowaniu się w panelu użytkownika, kierowcy mogą otrzymać interesujące ich informacje. Na stronie pojawia się indywidualna lista spraw, gdzie UFG udziela informacji min. o ilości szkód i karach za brak polisy OC.
Dla przykładu klikając w zakładkę „Historia szkód komunikacyjnych” zainteresowani otrzymają wszelkie dane o szkodach w ubezpieczeniach komunikacyjnych z ich udziałem. Historię szkód można wygenerować do pięciu razy na dobę.
Osoby mające w swojej historii ubezpieczenia szkody po wypełnieniu wniosku otrzymają pełną informację na ich temat.
W Polsce jest blisko 25 milionów pojazdów. Narzędzie jest niezbędne zarówno dla ubezpieczycieli (przy wyliczaniu składki towarzystwa sprawdzają w bazie polis komunikacyjnych UFG – historię ubezpieczenia danego kierowcy) jak i posiadaczom środków transportu, którzy według danych na koniec sierpnia 2019 roku odpytali bazę UFG już ponad 280 tysięcy razy. To oznacza wzrost o blisko 80 procent w ciągu roku. Co ważne, pobranie własnej historii polis komunikacyjnych z bazy UFG jest bezpłatne i z informacji tych mogą korzystać wszyscy właściciele pojazdów.
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…
Akty wandalizmu to zjawisko nieustannie zagrażające cmentarzom. Tylko w ubiegłym roku w ich wyniku zniszczeniu uległo co najmniej 120 nagrobków…