Zakup używanego auta wiąże się z ryzykiem a nie każdy wie, że rozkodowanie VIN za darmo jest możliwie. Rozwiązanie to pozwala na sprawdzenie między innymi tego czy samochód jest rzeczywiście bezwypadkowy. Kupując pojazd z rynku wtórnego warto też zwrócić uwagę na jego stan techniczny a po finalizacji zakupu dopełnić kilku formalności. Jak zatem kupić bezpiecznie używany pojazd? Podpowiadamy.

Jak sprawdzić samochód przed zakupem?

Czytając ogłoszenia dotyczące sprzedaży samochodów można odnieść wrażenie, że wszystkie pojazdy są w doskonałym stanie technicznym i bezwypadkowe. Jednak doświadczenie pokazuje, że zakup używanego pojazdu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Niestety zdarza się, że sprzedawcy ukrywają przed potencjalnymi nabywcami jakieś wady lub usterki samochodu. Dlatego przed finalizacją transakcji warto sprawdzić dokładniej pojazd i upewnić się czy np. rzeczywiście jest bezwypadkowy. Tu z pomocą może przyjść rozkodowanie VIN za darmo. Rozwiązanie to pozwala na zapoznanie się z historią pojazdu w sposób szybki i rzetelny. Tym bardziej, że w Internecie można znaleźć sprawdzone przez wielu kierowców strony zajmujące się weryfikacją numeru nadwozia. Jedną z nich jest numervin.com, która także pozwala na zlokalizowanie tego gdzie jest numer VIN w interesującym nas pojeździe.

Pamiętajmy o tym, że kupując samochód z rynku wtórnego zawsze powinniśmy zweryfikować to czy numer VIN zapisany w dokumentach jest zgodny z numerem nadwozia, który jest wybity na stałym elemencie auta. Dzięki sprawdzeniu poprawności kodu VIN możemy uniknąć zakupu np. kradzionego samochodu. Jak to zrobić? Można tego dokonać za pomocą poniższego formularza.

Jeżeli już zapoznamy się z historią samochodu warto również samodzielnie ocenić jego stan techniczny. Niestety wielu z nas nie posiada odpowiedniej wiedzy na ten temat, dlatego często stosowanym rozwiązaniem jest sprawdzenie na nasz koszt pojazdu w stacji diagnostycznej.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przed zakupem używanego samochodu? Samodzielnie możemy ocenić między innymi:

  • Stan nadwozia i podwozia – czyli sprawdzamy czy pojazd nie posiada rdzy, odprysków lub szpachli. W przypadku starszych roczników podejrzany może być idealny stan lakieru, ponieważ może to świadczyć o tym, że auto było znacznie uszkodzone.
  • Stan wnętrza pojazdu i takich elementów jak fotele, kierownica, okładziny lub dźwignia zmiany biegów, bowiem im częściej ktoś korzystał z auta, tym bardziej widoczne są ślady użytkowania. Przy małym przebiegu i znacznie zniszczonych elementach wnętrza możemy spodziewać się jakiś niespodzianek związanych z faktycznym stanem licznika.
  • Wygląd podwozia i elementów pod maską np. czysty silnik w przypadku używanego samochodu powinien wzbudzić naszą czujność.
  • Przebieg – weryfikacja rzeczywistego stanu licznika jest obecnie dosyć prosta, bowiem z pomocą kupującym mogą przyjść rządowe strony lub wspominane wcześniej rozkodowanie VIN za darmo.

Zakup używanego samochodu – formalności

Gdy sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz rozkodowanie VIN za darmo okazało się na tyle pomocne, że zdecydowaliśmy się na finalizację transakcji związanej z zakupem samochodu powinniśmy dopełnić kilku formalności. Jakie obowiązki ma nabywca pojazdu? Zgodnie z aktualnymi przepisami od dnia zakupu mamy 14 dni na to, by uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych. Natomiast rejestracji w odpowiednim dla nas Wydziale Komunikacji powinniśmy dokonać w terminie 30 dni, jednak z powodu pandemii termin ten został wydłużony do 180 dni. Warto również nastawić się na opłaty związane z rejestracją samochodu np. za dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne czy opłaty ewidencyjne.

I uwaga! Jeżeli pojazd został sprowadzony do kraju to już w dniu rejestracji musimy go ubezpieczyć w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas kontakt ze swoim agentem ubezpieczeniowym, który wstępnie przygotuje najlepsze oferty a już po nadaniu numeru rejestracyjnego sprawnie wystawi polisę OC.

W przypadku zakupu używanego samochodu w kraju (z ważną polisą OC) mamy prawo do tego, by korzystać z polisy zbywcy do końca okresu ubezpieczenia, na jaki została zawarta. By to zrobić wystarczy poinformować ubezpieczyciela o zmianie własności. Co ważne można tego dokonać także za pośrednictwem swojego agenta ubezpieczeniowego. Niezwykle istotne jest to, że taka umowa nie odnowi się automatycznie na kolejny rok, więc należy pilnować terminu, w którym polisa wygasa. Pozwoli to nam uniknąć przykrych konsekwencji finansowych związanych z jazdą bez OC, i nie chodzi tu tylko o kary nakładane przez UFG, ale też ryzyko związane ze spowodowaniem wypadku bez ważnego ubezpieczenia.

Rozkodowanie VIN za darmo pozwoli na bezpieczny zakup używanego pojazdu

Każdy, kto choć raz poszukiwał samochodu na rynku wtórnym wie jak ciężko jest znaleźć naprawdę dobre auto, które nie będzie obciążone ukrytymi wadami lub usterkami. I mimo tego, że chroni nas prawo odzyskanie pieniędzy już po finalizacji transakcji jest niezwykle czasochłonne i trudne, szczególnie w przypadku zakupu samochodu z zagranicy. Dlatego tak ważne jest to, by przed zakupem naprawdę dobrze sprawdzić stan techniczny pojazdu. A rozkodowanie VIN za darmo może okazać się doskonałą pomocą w przypadku zakupu auta z rynku wtórnego.

Artykuł sponsorowany