Aktualności

Jak leczyliśmy się w 2024 roku ramach prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych? 

Analizy SALTUS Ubezpieczenia wskazują, że osoby posiadające prywatne ubezpieczenie zdrowotne korzystają średnio z 12,5 świadczeń medycznych rocznie. Co ciekawe, kobiety prawie dwukrotnie częściej chodzą do lekarzy, a najwięcej pacjentów w przychodniach prywatnych to osoby pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. 

Popularna prywatna opieka medyczna 

Z analizy zachowań osób posiadających ubezpieczenie zdrowotne w SALTUS Ubezpieczenia wynika, że w 2024 roku korzystano średnio z 12,5 konsultacji lekarskich czy badań. Dla porównania dane publikowane przez Główny Urząd Statystyczny pokazują, że ze świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych korzystamy rzadziej. I chociaż nie ma jeszcze dokładnych informacji za ten rok, to w zeszłym było to przeciętnie 9,2 porad ambulatoryjnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, a wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim wyniósł jedynie 6% (z 8,7). Dlatego można założyć, że przy zachowaniu, a nawet podwojeniu tego tempa wzrostu nie będzie to liczba większa od świadczeń prywatnych. 

– Ta dysproporcja wynika przede wszystkim z dwóch przyczyn. Po pierwsze z długiego czasu oczekiwania na wizyty i badania w placówkach publicznych. To z roku na rok skłania kolejne osoby do korzystania ze świadczeń medycznych prywatnie, czy to w formie pojedynczych wizyt, czy zakupu ubezpieczenia zdrowotnego lub pakietu medycznego w sieci przychodni. Osoby te rzadko kiedy wracają potem do szukania pomocy ambulatoryjnej w ramach NFZ, i to jest druga przyczyna. Nie bez znaczenia jest również fakt, że prywatna opieka medyczna jest już w wielu branżach powszechnym benefitem pracowniczym – mówi Rafał Romaniuk, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych i Pracowniczych. 

Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że prywatne ubezpieczenie zdrowotne pod koniec pierwszego półrocza tego roku posiadało 5,1 mln Polaków – było to o 11,9% więcej niż rok wcześniej. 

Kto najwięcej korzystał z prywatnych świadczeń? 

Ze statystyk SALTUS Ubezpieczenia wynika, że z dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych prawie dwa razy częściej (90% więcej) niż mężczyźni korzystają kobiety. Biorąc z kolei pod uwagę wiek ubezpieczonych, największą grupę pacjentów stanowią osoby w wieku 30-50 lat (27,5% świadczeń), na drugim miejscu są osoby pomiędzy 20. a 30. rokiem życia i osoby w wieku 50-60 lat (po 14,5% świadczeń). Z kolei osoby po 60. roku życia i niepełnoletni stanowią po 5% pacjentów w przychodniach prywatnych. 

– W niepublicznych placówkach ubezpieczeni najczęściej wykonują badania laboratoryjne, które stanowią 43% realizowanych za naszym pośrednictwem świadczeń. Na drugim miejscu mamy konsultacje internistyczne i specjalistyczne, to 30% umawianych wizyt w placówkach medycznych. Na trzecim znajduje się z kolei rehabilitacja, 9% ogółu. Spodziewam się, że w przyszłym roku niewiele zmieni się w sposobie korzystania z tych świadczeń, ale zakładam, że na pewno zwiększy się liczba osób szukających prywatnej pomocy. Szczególnie w obszarze konsultacji specjalistycznych i świadczeń rehabilitacyjnych – mówi Rafał Romaniuk z SALTUS Ubezpieczenia. 

Z jakich konsultacji i badań korzystano najczęściej w 2024 roku? 

Z opublikowanych informacji wynika, że w 2024 w ramach prywatnego leczenia najczęściej odwiedzano takich lekarzy, jak: 

  • Internista, 
  • Ginekolog, 
  • Ortopeda, 
  • Dermatolog, 
  • Okulista. 

Z kolei do najczęściej wykonywanych badań możemy zaliczyć: 

  • Badania tarczycy (TSH, fT3, fT4), 
  • Morfologia pełna, 
  • Kontrola poziomu glukozy, 
  • Badanie ALT (enzym wątroby), 
  • Lipidogram. 

Źródło: SALTUS Ubezpieczenia, brandscope.pl 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

KNF zakazuje DallBogg sprzedaży polis w Polsce

​Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wydała decyzję o zakazie prowadzenia działalności ubezpieczeniowej na terenie Polski przez…

1 godzinę ago

UNIQA z tytułem Najlepszej Firmy Ubezpieczeniowej 

UNIQA otrzymała tytuł Najlepszej Firmy Ubezpieczeniowej w Polsce. Kapituła Konkursu Liderów Świata Finansów doceniła ubezpieczyciela za…

22 godziny ago

PZU zmienia dobrowolne ubezpieczenie OC Ogólnej 

PZU wprowadził zmiany do dobrowolnego ubezpieczenia OC Ogólnej. Produkt dzięki rozszerzonemu zakresowi terytorialnemu, elastycznemu zakresowi…

22 godziny ago

Fundacja PZU podpowiada jak rozpoznać fake newsa, clickbait, deepfake’a 

Fundacja PZU wystartowała z kampanią edukacyjno-społeczną #CzystyPrzekaz. W ramach akcji Magda Gessler, Mikołaj Roznerski i Szymon…

22 godziny ago

Nowy przewodnik prewencyjny dla firm od UNIQA 

UNIQA udostępniła nową wersję przewodnika prewencyjnego dla firm. W publikacji można znaleźć sprawdzone metody minimalizacji…

2 dni ago

Ubezpieczenie sprzętu AGD, RTV lub PC – jakie niesie korzyści? 

Posiadając w domu wartościowy sprzęt AGD, RTV i komputery warto rozważyć jego ubezpieczenie – zwłaszcza…

2 dni ago