Do aktów wandalizmu może dojść wszędzie – a próba włamania czy skandaliczne zachowanie nieodpowiedzialnego człowieka może spowodować duże straty. Warto wiedzieć, że dobrze dobrane ubezpieczenie pokryje koszty niezbędnych napraw. Szczególnie, że nie zawsze ustalenie sprawcy wandalizmu jest możliwe.
W dużym skrócie można powiedzieć, że wandalizm to niszczenie mienia drugiej osoby lub mienia publicznego. Doświadczenie pokazuje, że do tego typu sytuacji może dochodzić z różnych powodów. Akty wandalizmu mogą mieć podłoże ideologiczne lub polityczne – wówczas najczęściej niszczone jest mienie publiczne, ale ofiarami padają też przedsiębiorcy i osoby prywatne. Dość często niestety zdarza się wandalizm mściwy. Wówczas najczęściej sprawcami są osoby nam znane, na przykład sąsiedzi.
Nie każdy też wie, że włamanie lub nieudana jego próba niesie za sobą zniszczenia mienia, które można również określić, jako akt wandalizmu. Jednak najbardziej powszechne jest niszczenie fasad budynków przez grafficiarzy.
Z pewnością dobrze dobrana polisa zapewni nam ochronę na wypadek zniszczenia mienia przez osoby trzecie. Ale przecież nie tylko ludzie potrafią siać zniszczenie na naszej posesji. Dlatego dostępne na rynku ubezpieczenia domu i mieszkania, np. te oferowane przez Nationale-Nederlanden, które zawierają pakiety ochronne od kradzieży i wandalizmu obejmują również szkody dokonane przez zwierzęta. Miejmy jednak na uwadze to, że nie dotyczy to zwierząt przez nas posiadanych lub hodowanych.
Pamiętajmy też o tym, że w przypadku wandalizmu spowodowanego przez włamywacza, konieczne jest posiadanie polisy na wypadek kradzieży. Kwota, jaką wówczas wypłaci nam ubezpieczyciel uzależniona jest od indywidualnie ustalonej kwoty limitu, który określony jest w naszej umowie ubezpieczenia.
Co zrobić, gdy padniemy ofiarą wandalizmu. Przede wszystkim należy powiadomić policję oraz sporządzić listę szkód. Po wizycie funkcjonariuszy i dokonaniu niezbędnych oględzin powinniśmy przystąpić do zminimalizowania skutków wyrządzonej szkody. Może się, bowiem zdarzyć, że zniszczone mienie pozostawione bez odpowiedniego zabezpieczenia będzie generować kolejne szkody. Błędnym jest stwierdzenie, że nie wolno podejmować prób zminimalizowania szkód przed przyjęciem zgłoszenia przez ubezpieczyciela. Pamiętajmy jednak o tym, by obfotografować miejsce szkody – zdjęcia dołączymy do zgłoszenia szkody. Jest to konieczne, aby otrzymać należne odszkodowanie. Potem możemy zacząć sprzątać i podejmować inne kroki, które zapobiegną dalszym szkodom. Po próbie włamania musimy naprawić zamki i drzwi, natomiast wybitą szybę zabezpieczyć i jak najszybciej wymienić, by nie doszło np. do zalania wnętrza podczas deszczu. Nie zapominajmy też, że szkoda wyrządzona przez kierowcę pojazdu mechanicznego, np. celowe uszkodzenie ogrodzenia, również wymaga wezwania policji.
Warto podkreślić, że koszt ubezpieczenia domu i rzeczy, które są dla nas ważne to naprawdę niewielki wydatek w skali roku. Dlatego decydując się na zakup polisy powinniśmy dobrze przemyśleć ryzyko i tak dobrać pakiety ochronne, by zapewniały nam realną pomoc w każdej stresującej sytuacji. Pamiętajmy także o tym, by podczas ustalania limitów w umowie wziąć pod uwagę rzeczywistą wartość ubezpieczanego mienia, tak aby odszkodowanie w pełni pokryło koszty napraw lub ewentualnej wymiany.
Źródło: Nationale-Nederlanden
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…