Każdemu z nas może przytrafić się awaria, która doprowadzi do zniszczeń nie tylko wewnątrz naszego mieszkania, ale też w lokum sąsiadów z piętra niżej. Dlatego, warto zadbać o to, by nasz domowy budżet nie został nadwerężony z powodu niespodziewanych wypadków – wystarczy ubezpieczyć mieszkanie.
Ubezpieczenie nieruchomości od takich zdarzeń jak kradzież i włamanie, pożar, zalanie czy wybuch gazu polecane jest zarówno właścicielom domów jednorodzinnych, jak i mieszkań, gdzie także może wydarzyć się wiele niebezpiecznych sytuacji z przyczyn nie spowodowanych przez nas. Na tego typu ochronę powinni zdecydować się także właściciele mieszkań, które postanowili wynająć. Wynika to z tego, że wszelkie szkody, jakie w nim powstaną (pożary, kradzieże itd.) oraz związane z nimi koszty będziemy musieli ponieść sami. Dlatego, by zawczasu pozbyć się tego problemu możemy przenieść odpowiedzialność na ubezpieczyciela.
A co z lokatorami czyjegoś mieszkania? Czy oni także powinni wykupić polisę? Doświadczenie pokazuje, że tak. Wówczas zaleca się, by umowa obejmowała przede wszystkim przedmioty, które są ich własnością (sprzęt elektroniczny, meble itd.). Warto również rozważyć zakup ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.
Nie musimy obawiać się utraty kosztów zainwestowanych w zakup ubezpieczenia, gdy zdecydujemy się sprzedać mieszkanie, bowiem możemy odzyskać je na dwa sposoby.
Pierwszy z nich to tzw. cesja z polisy. Jeśli nowemu właścicielowi mieszkania będą odpowiadały warunki umowy ubezpieczenia, wówczas należy skontaktować się ze swoim agentem ubezpieczeniowym, który zajmie się stworzeniem aneksu informującego o zmianie kontrahentów.
Z kolei drugi sposób to wysłanie do ubezpieczyciela wypowiedzenia umowy, do którego dodamy dowód sprzedaży mieszkania. Na podstawie tych dokumentów umowa zostanie rozwiązana, a my otrzymamy zwrot składki za okres, o jaki została skrócona.
Jak ubezpieczyć własne mieszkanie w bloku? Warto zacząć od zastanowienia się nad tym, co jest najbardziej wartościowe w naszym domu i oszacować wartość tych przedmiotów. Z tą wiedzą powinniśmy udać się do agenta ubezpieczeniowego, który pomoże nam określić sumy ubezpieczenia oraz obliczy składkę.
Jeśli zależy nam na polisie, która ochroni nas przed poniesieniem kosztów związanych z kradzieżą zapytajmy o szczegóły swojego agenta. Zwróćmy uwagę na różnicę pomiędzy kradzieżą z włamaniem a kradzieżą zwykłą. Zapoznajmy się także z wyłączeniami, czyli sytuacjami, w których ochrona ubezpieczenia nie zadziała. Tego typu informacje znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, które powinniśmy przeczytać przed podpisaniem umowy.
Źródło: UNIQA
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…