Auto kupione na kredyt samochodowy? W takiej sytuacji aż do spłacenia zobowiązania współwłaścicielem pojazdu jest bank. Do tego momentu będzie on wpisany do dowodu rejestracyjnego. Jak w takim przypadku wygląda kwestia ubezpieczenia?
Bez względu na to, kto jest współwłaściciel samochodu musimy zakupić komunikacyjne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. To my odpowiadamy za zapewnienie ciągłości ochrony ubezpieczeniowej, dlatego już w dniu pierwszej rejestracji pojazdu powinniśmy zadbać o polisę OC.
W umowie zawartej z bankiem znajdziemy również informacje na temat tego, że musimy wykupić ubezpieczenie autocasco. Tego typu ochrona stanowi zabezpieczenie zarówno dla instytucji finansowej, jak i dla nas. Co więcej, zostaniemy także zobowiązani przez bank do cesji ubezpieczenia AC, czyli przeniesienia praw z ubezpieczenia na rzecz banku. Pamiętajmy też o tym, że banki określają w umowie to, jaki musi być minimalny zakres ubezpieczenia AC. Najczęściej banki stawiają takie wymagania:
Co ważne, by dopełnić formalności związanych z zawarciem umowy kredytowej musimy dostarczyć polisę z adnotacją o dokonaniu cesji ubezpieczenia na bank lub zaświadczenie wydane przez ubezpieczyciela, który potwierdzi ten fakt.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ubezpieczenia nie musimy jednak kupować w banku, w którym otrzymujemy kredyt. Ważne jest to byśmy spełnili stawiane przez tę instytucję wymagania – ale to po naszej stronie leży decyzja, z kim podpiszemy umowę o ubezpieczenie autocasco.
W przypadku wystąpienia szkody objętej ubezpieczeniem autocasco musimy nie tylko zgłosić ją do ubezpieczyciela, ale taż i poinformować o tym bank. Wówczas powinien on nam wydać upoważnienie do odebrania odszkodowania, ewentualnie upoważnienie do odebrania odszkodowania przez warsztat, w którym ma być przeprowadzona likwidacja szkody. Natomiast w przypadku kradzieży samochodu pozostałe do spłaty raty kredytowe zostaną pokryte przez ubezpieczyciela. Ale uwaga! Jeśli kwota odszkodowania będzie wyższa niż pozostałe do spłaty zobowiązanie, to wtedy ubezpieczyciel przekaże nam pozostałą kwotę.
Już wcześniej wspominaliśmy o tym, jakie wymagania odnośnie ubezpieczenia AC mogą stosować niektóre banki. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając autocasco? Warto pamiętać o:
W przypadku wątpliwości związanych z tym, jakie ubezpieczenie AC powinniśmy wybrać, kupując auto na kredyt samochodowy warto skorzystać z pomocy swojego agenta ubezpieczeniowego. Dzięki swojemu doświadczeniu będzie mógł dopasować ofertę nie tylko do naszych oczekiwań, ale też i wymagań banku.
Podsumowując, zakup auta na kredyt wiąże się z tym, że bank jest współwłaścicielem pojazdu aż do spłaty całego zobowiązania. Instytucja ta będzie wymagać cesji polisy AC, a także zobowiąże nas do zakupu takiego ubezpieczenia, które będzie spełniało określone przez nią wymagania. Pamiętajmy jednak, że polisa AC stanowi ochronę na wypadek kradzieży czy zniszczenia samochodu i jest tak samo istotna zarówno dla nas, jak i dla banku.
Źródło: Allianz
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…