Maj to miesiąc, który rozpoczyna tzw. sezon działkowy. Ogród poza miastem to dla większości z nas miejsce relaksu i spotkań w gronie znajomych. Tę formę wypoczynku wybiera już co 10 Polak. Jak jednak pokazują statystyki na działkach najwięcej czasu spędzamy podczas wiosny i lata. Inne pory roku są niestety okazją dla złodziei, którzy wykorzystują naszą nieobecność i okradają altany.
Co dziesiąty Polak przyznaje, że ma działkę rekreacyjną, większość z nich posiada również altanki lub niewielkie domki letniskowe znajdujące się na działkach pracowniczych. Działki oraz rodzinne ogrody działkowe już w 2008 roku zajmowały 44 tys. hektarów naszego kraju. Z danych Polskiego Związku Działkowców wynika, że osoby w wieku 50+ spędzają około 12 godzin tygodniowo na działce.
Co można objąć ochroną w przypadku altanki znajdującej się na działce pracowniczej?
Anna Materny, dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A, podkreśla: „ Domek letniskowy możemy ubezpieczyć na wypadek zdarzeń losowych, takich jak pożar, zalanie, powódź, huragan, uderzenie pioruna, ale również od kradzieży z włamaniem, rozboju lub dewastacji oraz przepięć, czyli szkód elektrycznych. Co ważne, oprócz samego domu letniskowego możemy objąć ochroną ruchomości znajdujące się wewnątrz domku np. meble, narzędzia gospodarcze i ogrodnicze, sprzęt turystyczny i sportowy, odzież, sprzęt AGD”.
Nie każdy domek można ubezpieczyć
Warto dodać, że domek letniskowy, abyśmy mogli go ubezpieczyć, powinien spełniać kilka wymogów. Jednym z wymogów jest to, że musi to być obiekt budowlany w rozumieniu prawa budowlanego, (czyli być trwale związany z gruntem i posiadać fundamenty). Oznacza to, że domek holenderski nie może być ubezpieczony jako domek letniskowy. Nie ma on fundamentów i nie jest trwale związany z gruntem. Co innego domek kanadyjski, który spełnia te wymogi. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku domku letniskowego dostajemy dość ograniczony zakres i nie ubezpieczymy w pakiecie np. ogrodzenia, pergoli lub innych elementów znajdujących się na działce (takich jak posągi murowane, drewniany plac zabaw dla dzieci).
Pomoc sąsiedzka nieoceniona
W przypadku małego domku letniskowego (gdy mówimy o ubezpieczeniu w mniejszym zakresie) trzeba dbać przede wszystkim o swoją posesję. Ogródki działkowe często padają łupem złodziei, warto więc zainwestować w monitoring, zawsze chować wszystkie narzędzia i sprzęty, nie zostawiać kluczy w widocznym lub „wiadomym” miejscu. Przede wszystkim warto jednak postawić na pomoc sąsiedzką. Na działkach i ogródkach działkowych mamy bowiem zazwyczaj wielu sąsiadów , którzy częściej niż my przebywają na działkach.
Źródło: www.gothaer.pl
Generali po raz kolejny zostało wyróżnione w rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań, opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ubezpieczyciel zajął pierwsze miejsce w kategoriach:…
Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe wpisały się już w nasz krajobraz i niestety coraz częściej niosą ze sobą zniszczenia lub…
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…