Jak zabezpieczyć altanę przed kradzieżą?

Maj to miesiąc, który rozpoczyna tzw. sezon działkowy. Ogród poza miastem to dla większości z nas miejsce relaksu i spotkań w gronie znajomych. Tę formę wypoczynku wybiera już co 10 Polak. Jak jednak pokazują statystyki na działkach najwięcej czasu spędzamy podczas wiosny i lata. Inne pory roku są niestety okazją dla złodziei, którzy wykorzystują naszą nieobecność i okradają altany.


Co dziesiąty Polak przyznaje, że ma działkę rekreacyjną, większość z nich posiada również altanki lub niewielkie domki letniskowe znajdujące się na działkach pracowniczych. Działki oraz rodzinne ogrody działkowe już w 2008 roku zajmowały 44 tys. hektarów naszego kraju. Z danych Polskiego Związku Działkowców wynika, że osoby w wieku 50+ spędzają około 12 godzin tygodniowo na działce.


Co można objąć ochroną w przypadku altanki znajdującej się na działce pracowniczej?
 
Anna Materny, dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A, podkreśla: „ Domek letniskowy możemy ubezpieczyć na wypadek zdarzeń losowych, takich jak pożar, zalanie, powódź, huragan, uderzenie pioruna, ale również od kradzieży z włamaniem, rozboju lub dewastacji oraz przepięć, czyli szkód elektrycznych. Co ważne, oprócz samego domu letniskowego możemy objąć ochroną ruchomości znajdujące się wewnątrz domku np. meble, narzędzia gospodarcze i ogrodnicze, sprzęt turystyczny i sportowy, odzież, sprzęt AGD”.


Nie każdy domek można ubezpieczyć 

Warto dodać, że domek letniskowy, abyśmy mogli go ubezpieczyć, powinien spełniać kilka wymogów. Jednym z wymogów jest to, że musi to być obiekt budowlany w rozumieniu prawa budowlanego, (czyli być trwale związany z gruntem i posiadać fundamenty). Oznacza to, że domek holenderski nie może być ubezpieczony jako domek letniskowy. Nie ma on fundamentów i nie jest trwale związany z gruntem. Co innego domek kanadyjski, który spełnia te wymogi. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku domku letniskowego dostajemy dość ograniczony zakres i nie ubezpieczymy w pakiecie np. ogrodzenia, pergoli lub innych elementów znajdujących się na działce (takich jak posągi murowane, drewniany plac zabaw dla dzieci).

Pomoc sąsiedzka nieoceniona

W przypadku małego domku letniskowego (gdy mówimy o ubezpieczeniu w mniejszym zakresie) trzeba dbać przede wszystkim o swoją posesję. Ogródki działkowe często padają łupem złodziei, warto więc zainwestować w monitoring, zawsze chować wszystkie narzędzia i sprzęty, nie zostawiać kluczy w widocznym lub „wiadomym” miejscu. Przede wszystkim warto jednak postawić na pomoc sąsiedzką. Na działkach i ogródkach działkowych mamy bowiem zazwyczaj wielu sąsiadów , którzy częściej niż my przebywają na działkach.
 
Źródło: www.gothaer.pl

Mateusz

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Mateusz

Recent Posts

Głos agentów ma znaczenie – poznaj system, który rozwija się razem z Tobą 

SuperAgent to nie tylko narzędzie – to program, który rozwija się razem z agentami ubezpieczeniowymi.…

18 godzin ago

Ubezpieczenie szkolne na wakacje? 

Gdy szkoła się kończy, dzieci zyskują wolność, a rodzice... nowe zmartwienia. Lato przynosi więcej okazji…

19 godzin ago

Ubezpieczenie w podróży – jak Polacy kupują polisy turystyczne? 

Coraz więcej Polaków decyduje się na zakup ubezpieczenia turystycznego. Choć internetowe porównywarki kuszą szybkością i…

2 dni ago

Letnia oferta PZU Zdrowie 

Lato to doskonały moment, by zatroszczyć się o zdrowie – swoje i najbliższych. PZU Zdrowie…

2 dni ago

Ubezpieczenie na praktyki zawodowe w technikum – co warto wiedzieć? 

Praktyki zawodowe to obowiązkowa część nauki w technikum – szansa na realne doświadczenie, ale też…

2 dni ago

PZU na Pol’and’Rock Festival 

Pol’and’Rock Festival od lat przyciąga tłumy nie tylko dzięki muzyce i atmosferze wolności, ale także…

2 dni ago