Categories: Aktualności

Jazda na nartach po spożyciu alkoholu — jakie są konsekwencje?

W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, przebywanie na stokach pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających jest zabronione. Mówi o tym Ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich. Jakie kary grożą narciarzom, którzy na stoku są pod wpływem alkoholu? Jakie są dopuszczalne dawki poziomu stężenia alkoholu we krwi w poszczególnych krajach?

Przepisy obowiązujące na polskich stokach

Polskie przepisy jasno wskazują, że jazda na nartach po spożyciu alkoholu jest zabroniona. Ponadto warto również zwrócić uwagę na przepisy Kodeksu wykroczeń i Kodeksu karnego, które mówią o tym, że — zarówno na drodze, jak i na stoku należy zachować szczególną ostrożność, pamiętając przy tym o innych narciarzach.

Osoba, która na stoku będzie miała we krwi 0,5 promila alkoholu lub więcej, musi liczyć się z otrzymaniem mandatu w wysokości do 500 złotych. W przypadku odmowy jego przyjęcia sprawa zostanie skierowana na drogę sądową. Wówczas grzywna orzeczona w postanowieniu sądowym może sięgać nawet 5 tysięcy złotych. Konsekwencji jest znacznie więcej. Jeśli narciarz będzie stwarzać zagrożenie dla innych uczestników stoku narciarskiego, obsługa może odebrać mu wykupiony wcześniej skipass, czyli karnet uprawniający do korzystania z wyciągów. Ponadto narciarz na stoku powinien mieć przy sobie dokument potwierdzający jego tożsamość. W innym wypadku może on zostać zatrzymany.

Zarządca stoku narciarskiego, który wyczuje alkohol lub zauważy zataczającego się narciarza, ma prawo odmówić mu wstępu na wyciąg lub nakazać opuszczenie terenu. Związek narciarski od kilku lat współpracuje z policją, która porusza się po stokach na nartach bądź skuterach śnieżnych i bada trzeźwość narciarzy przy pomocy alkomatów.

Jaki jest dopuszczalny poziom alkoholu we krwi w krajach europejskich?

W wielu państwach dopuszczalna dawka alkoholu we krwi podczas przebywania na stoku  jest podobna. Przykładowo, w Austrii, Włoszech i Francji narciarz nie może posiadać więcej niż 0,5 promila alkoholu we krwi, z kolei w państwach, takich jak Czechy, Szwajcaria i Niemcy — nie wyznaczono takiego limitu. Co to oznacza w praktyce? Narciarz mógłby napić się alkoholu, jednak jeśli obsługa stoku uzna, iż stwarza on zagrożenie dla innych — może zostać wyproszony. Nie zapominajmy również, że na trasach często obecni są funkcjonariusze policji, którzy z kolei za nieostrożną jazdę mogą nałożyć karę grzywny.

Jakie są wysokości kar w innych państwach? We Włoszech za poruszanie się na stoku w stanie nietrzeźwości narciarz musi się liczyć z karą grzywny w wysokości od 51 do 309 euro. Należy przy tym pamiętać, że spowodowanie wypadku na stoku pod wpływem alkoholu niesie za sobą więcej przykrych konsekwencji.

Klauzula alkoholowa a ubezpieczenie narciarskie

Standardowo ubezpieczenia narciarskie nie obejmują ochroną szkód spowodowanych w stanie nietrzeźwości. Jednak coraz częściej ich zakres ochrony można rozszerzyć o tzw. klauzulę alkoholową. Umożliwia ona otrzymanie odszkodowania z ubezpieczenia w przypadku szkody powstałej w związku z nietrzeźwością. Klauzula nie jest jednak przyzwoleniem na spożywanie dowolnych ilości alkoholu na stoku. Firmy ubezpieczeniowe najczęściej wskazują, ile maksymalnie promili alkoholu we krwi może mieć ubezpieczony, aby przysługiwało mu odszkodowanie. Dokładne warunki ubezpieczenia również uzależnione są od konkretnej firmy.

Ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli miało miejsce:

  • popełnienie przestępstwa,
  • usiłowanie popełnienia przestępstwa,
  • umyślne działanie i rażące niedbalstwo,
  • zaburzenie umysłu lub świadomości, spowodowane również chorobą alkoholową.

Polisa z klauzulą narciarską nie uchroni także przed mandatem, karą grzywny czy nawet więzieniem w USA. Warto bowiem wiedzieć, że w państwie tym spowodowanie dużego zagrożenia dla osób trzecich podczas jazdy na nartach pod wpływem alkoholu grozi pobytem w więzieniu od 20 dni do nawet 6 miesięcy.

Ubezpieczenie z klauzulą alkoholową może stanowić dodatkową ochronę, ale nie jest przyzwoleniem na picie dowolnych ilości alkoholu. Na stoku, podobnie jak i na drogach — należy zachować szczególną ostrożność

Artykuł partnera

Obau.pl

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Pakiet Medyczny od Allianz Partners – nowa oferta VeloBanku

VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…

21 godzin ago
  • Aktualności

Wielki finał turnieju „Z Orlika na Stadion” – sponsorem wydarzenia PZU

W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…

21 godzin ago
  • Aktualności

UNIQA promuje ubezpieczenia korporacyjne w nowej kampanii reklamowej

Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela.    Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…

1 dzień ago
  • Aktualności

Dom Max – pakiet ubezpieczeń, który odpowiada także na potrzeby wynajmujących i najemców

Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…

2 dni ago
  • Top temat

Połączona Vienna Life wprowadza na rynek pierwsze produkty

„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…

2 dni ago
  • Aktualności

Dbanie o zdrowie przynosi korzyści – Generali startuje z nową kampanią

Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…

3 dni ago