Top temat

Kiedy można wykupić OC na miesiąc?

Standardowe ubezpieczenie OC zawierane jest na okres 12 miesięcy. Jednak na rynku możemy znaleźć wyjątki od tej reguły. Jednym z nich jest OC krótkoterminowe, które zapewnia ochronę przez co najmniej 30 dni. Kiedy możliwe jest ubezpieczenie samochodu na miesiąc? Czy każdy z nas może wykupić taką czasową polisę komunikacyjną? 

OC krótkoterminowe a standardowe ubezpieczenie OC 

Jak sama nazwa wskazuje ubezpieczenie krótkoterminowe zawiera się na krótki okres. Na mocy obowiązujących przepisów taka umowa trwa mniej niż rok, ale nie krócej niż 30 dni. Z tego powodu dosyć często możemy spotkać się z nazwą ubezpieczenie miesięczne. Polisa krótkoterminowa gwarantuje taki sam zakres ochrony, co roczne OC. Istotną różnicą w odniesieniu to tradycyjnej polisy OC jest jednak to, że krótkoterminowe ubezpieczenie nie przedłuża się automatycznie. Oznacza to, że wygasa w określonym w umowie dniu. Polisa tego rodzaju nie jest kosztowna, w efekcie pozwala kupującym zaoszczędzić sporo środków. Ale uwaga! Ubezpieczenie krótkoterminowe można kupić jedynie w szczególnych okolicznościach. 

Kiedy można kupić OC krótkoterminowe? 

W jakich sytuacjach można zawrzeć polisę OC na miesiąc? Przepisy dopuszczają wykupienie takiej umowy w przypadku pojazdów sprowadzonych z zagranicy, które do tej pory były tam zarejestrowane. Wówczas ubezpieczenie samochodu na 30 dni jest bardzo wygodnym rozwiązaniem – nabywca auta może się nim poruszać jeszcze w trakcie załatwiania wszystkich formalności związanych z przerejestrowaniem sprowadzonego do Polski auta. Należy pamiętać, że po zarejestrowaniu pojazdu na terenie Polski, kolejna umowa ubezpieczenia OC powinna być już zawarta na okres 12 miesięcy. 

OC krótkoterminowe mogą również wykupić właściciele samochodów zabytkowych i historycznych, czyli takich, które są starsze niż 25 albo 40 lat i rzeczoznawca lub biegły z dziedziny motoryzacji uznał dane pojazdy za unikatowe. W takim przypadku możemy w ciągu roku zawrzeć nawet kilka ubezpieczeń OC krótkoterminowych, bez konieczności zawierania rocznej polisy komunikacyjnej. 

Z OC krótkoterminowego mogą także skorzystać właściciele pojazdów wolnobieżnych. Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym za pojazd wolnobieżny uznaje się taki, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do maksymalnie 25 km/h. Co ważne, rolnicy posiadający pojazdy wolnobieżne, które są wykorzystywane w gospodarstwie, muszą wykupić standardową, roczną polisę.  

Prawo do zakupu ubezpieczenia krótkoterminowego mają kierowcy, którzy są właścicielami pojazdu zarejestrowanego czasowo (taki samochód ma charakterystyczne, czerwone tablice rejestracyjne). Należy zaznaczyć, że ubezpieczenie OC samochodu zarejestrowanego czasowo musi być zawierane na czas nie krótszy niż okres takiej rejestracji ( jest on określony w decyzji starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania właściciela pojazdu), ale musi być to co najmniej 30 dni. 

Najpopularniejszą formą ubezpieczenia krótkoterminowego jest tzw. OC komisowe. Umowy te są najczęściej zawierane przez handlarzy i komisy samochodowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa pojazdy, które czekają na sprzedaż, muszą być ubezpieczone. Tym samym OC na krótszy termin pozwala sprzedawcom zminimalizować koszty związane z zapewnieniem pojazdom ochrony. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazuje, że w odniesieniu do pojazdów mechanicznych zarejestrowanych na stałe, osoby prowadzące działalność gospodarczą polegającą na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych mogą wykupić OC na czas nie krótszy niż 30 dni. Jak już wspominaliśmy OC krótkoterminowe nie wznawia się automatycznie, dlatego należy pamiętać o terminie, w którym umowa wygasa i odpowiednio wcześniej zawrzeć kolejną, roczną polisę. 

Z umowy krótkoterminowej mogą także skorzystać właściciele samochodów, które służą do jazd testowych. 

Ważna data rozpoczęcia ochrony 

Jak widać, OC krótkoterminowe można wykupić w wyjątkowych sytuacjach. Polisa tego typu zapewnia taki sam poziom ochrony, jak standardowe, roczne ubezpieczenie samochodu. Jednak, co istotne, nie ulega automatycznemu przedłużeniu jak standardowa polisa komunikacyjna. Dlatego, pomimo tego, że ubezpieczenie krótkoterminowe to dosyć wygodne rozwiązanie należy pamiętać o tym, by przy zawieraniu nowej, rocznej polisy zwrócić szczególną uwagę na datę rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko przerwy w ciągłości ubezpieczenia. Jak wiadomo, nawet jednodniowa przerwa może nieść za sobą konsekwencje finansowe w postaci kary nałożonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. 

Źródło: UNIQA 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

4 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

4 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

5 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

5 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

7 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

7 dni ago