Prawo

Kiedy ubezpieczyć pojazd po zakupie?

Zakup pojazdu to nie tylko wielkie emocje, ale też formalności. I to niezależnie od tego czy kupujemy używany pojazd od sąsiada, sprowadzamy go z zagranicy czy decydujemy się na zakup nowego auta z salonu. Dlatego tak istotne jest to, by w natłoku spraw nie zapomnieć o najważniejszym – obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym OC. 

Obowiązkowe ubezpieczenie OC 

Emocje związane z zakupem pojazdu nie powinny nam przysłonić najważniejszej kwestii – posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC. I to bez względu na to czy kupujemy nowy pojazd czy też używany. 

– Posiadacze pojazdów mechanicznych mają obowiązek zawrzeć umowę ubezpieczenia komunikacyjnego OC w ściśle określonym terminie. Wynika to wprost z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Pamiętajmy, że trzeba mieć to ubezpieczenie nieprzerwanie przez cały okres posiadania pojazdu, aż do dnia jego zbycia, demontażu lub trwałej utraty. Jednym z wyjątków są posiadacze pojazdów historycznych, którzy  nie muszą zachowywać ciągłości ubezpieczenia. Muszą jednak pamiętać o wykupieniu polisy OC przed wyjechaniem na drogę – mówi Damian Ziąber z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). 

Zakup pojazdu – kiedy należy ubezpieczyć samochód? 

Kiedy, zatem powinniśmy ubezpieczyć nowo nabyte auto lub inny pojazd mechaniczny (np. motocykl, motorower, quad, przyczepę itp.)? Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podpowiada, że: 

  • jeśli kupujemy nowy pojazd z salonu musimy ubezpieczyć go najpóźniej w dniu rejestracji (również czasowej) i zanim wyjedziemy nim na drogę. 
  • jeśli sprowadzamy pojazd z zagranicy – ubezpieczmy go najpóźniej w dniu rejestracji w Polsce (również czasowej). UWAGA! Jeśli pojazd był wcześniej zarejestrowany poza Europejskim Obszarem Gospodarczym, przed wjazdem do Polski zadbajmy o Zieloną Kartę lub tzw. ubezpieczenie graniczne. 

Natomiast, jeśli kupujemy używany pojazd zarejestrowany w Polsce, mamy dwie możliwości. Możemy: 

  • korzystać z polisy OC poprzedniego właściciela do końca okresu, na jaki została wystawiona, a najpóźniej w ostatnim dniu jej ważności podpisać nową umowę obowiązującą od kolejnego dnia (UWAGA: umowa wystawiona na poprzedniego właściciela nie przedłuży się automatycznie). 
  • wypowiedzieć umowę OC poprzedniego właściciela i w tym samym dniu zawrzeć nową polisę. 

W przypadku pojazdów wolnobieżnych, historycznych lub pojazdów niezarejestrowanych należy wykupić polisę najpóźniej przed wprowadzeniem go do ruchu, czyli zanim wyjedziemy nim na drogę. 

Może też dojść do takiej sytuacji, że posiadamy pojazd ubezpieczony w zakładzie ubezpieczeń, któremu cofnięto licencję na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej lub ogłoszono jego upadłość. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wówczas polisa jest ważna tylko do końca okresu jej obowiązywania (nie przedłuży się), ale nie dłużej niż 3 miesiące od daty ogłoszenia upadłości (potem musimy wykupić nową umowę u dowolnie wybranego ubezpieczyciela). 

Istotna ciągłość ubezpieczenia OC 

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma między innymi za zadanie zapewnić szczelność systemu ubezpieczenia obowiązkowego OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC ppm.). Na stronie Funduszu każdy może szybko i bezpłatnie sprawdzić ważność polisy OC posiadacza dowolnego pojazdu (wystarczy numer rejestracyjny lub VIN). Natomiast po zalogowaniu się każdy z nas może przejrzeć swoją historię polisową (ubezpieczenia OC i AC oraz szkody). 

– Panuje powszechne przekonanie, że polisa OC przedłuża się automatycznie i co do zasady jest to prawda. Są jednak wyjątki i warto zdawać sobie z nich sprawę. Ubezpieczenie OC nie przedłuży się, jeśli np. pojazd zmienił właściciela, a także wtedy, gdy nie opłacimy pełnej składki do końca ważności umowy. Oczywiście umowa OC nie przedłuży się również wtedy, gdy ją wypowiemy u dotychczasowego ubezpieczyciela – wyjaśnia Damian Ziąber. 

Wkrótce UFG uruchomi System Monitorowania Ubezpieczeń Obowiązkowych (SMUbOb). Ma on usprawnić wyjaśnianie spraw na linii obywatel-Fundusz. Warto dodać, że system jest współfinansowany we środków unijnych w ramach programu operacyjnego Polska Cyfrowa. 

Źródło: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

4 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

4 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

4 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

4 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

7 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

7 dni ago