Categories: Aktualności Prawo

KNF będzie mógł skuteczniej nadzorować zagranicznych ubezpieczycieli

Senat przyjął nowelizację ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych oraz o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, która daje Komisji Nadzoru Finansowego możliwość nałożenia na członka zarządu zagranicznego zakładu ubezpieczeń karę za opóźnienie w wypłacie ubezpieczenia. Będzie mogła ona wynieść trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy, a jeżeli nie można go ustalić – 100 tys. złotych.

Dlaczego wprowadzono zmiany?

Zmiana ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, wynikała z konieczności zapewnienia Komisji Nadzoru Finansowego narzędzi prawnych, które umożliwią jej skuteczny nadzór nad zagranicznymi zakładami ubezpieczeń  i reasekuracji, które wykonują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność przez oddział lub w inny sposób niż przez oddział, w ramach swobody świadczenia usług.

Zwiększony nadzór KNF nad zagranicznymi ubezpieczycielami

Towarzystwa Ubezpieczeniowe na wypłatę odszkodowania mają 30 dni. Termin ten liczy się od momentu zgłoszenia szkody. Zgodnie z art. 14 ust. 3a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w przypadku niewypłacenia przez krajowy zakład ubezpieczeń odszkodowania w terminie, lub niedopełnienia obowiązku poinformowania przyczynach uzasadniających całkowitą lub częściową odmowę wypłaty odszkodowania i pouczenia o możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej, organ nadzoru zastosuje wobec krajowego zakładu ubezpieczeń środki nadzorcze określone w art. 362 ust. 1 pkt 1 lub 2 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Przepis ten mówi o nakładaniu na zakład ubezpieczeń lub członka zarządu zakładu ubezpieczeń kary pieniężnej w wysokości do 100 tys. zł. Na podstawie nowelizacji ustawy w przypadku niedopełnienia tych samych obowiązków przez zagraniczny zakład ubezpieczeń, KNF może nałożyć:

  • na członka zarządu zagranicznego zakładu ubezpieczeń karę pieniężną do wysokości odpowiadającej jego trzykrotnemu przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu z ostatnich 12 miesięcy, a jeżeli nie można go ustalić – do wysokości 100 tys. złotych, lub
  • na zagraniczny zakład ubezpieczeń karę pieniężną do wysokości 0,5 proc. składki przypisanej brutto z umów ubezpieczenia działu II grupy 10 załącznika do ustawy o działalności ubezpieczeniowej (ubezpieczenia OC pojazdów) zawartych w ramach wykonywania działalności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, uzyskanej przez ten zagraniczny zakład ubezpieczeń w poprzednim roku kalendarzowym, a w przypadku gdy ten zakład nie wykonywał takiej działalności lub uzyskał składkę przypisaną brutto poniżej 20 mln złotych – do wysokości 100 tys. złotych.

Na podstawie art. 214 ust. 4a ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, w celu niezwłocznego usunięcia lub zapobieżenia wystąpieniu dalszych nieprawidłowości, w pilnym przypadku organ nadzoru będzie mógł wobec zagranicznego zakładu ubezpieczeń lub zagranicznego zakładu reasekuracji zastosować odpowiednio wszystkie uprawnienia przysługujące mu zgodnie z ustawą w stosunku do krajowych zakładów ubezpieczeń lub krajowych zakładów reasekuracji, bez konieczności uprzedniego wezwania do usunięcia nieprawidłowości.

O zastosowanych środkach organ nadzoru poinformuje właściwy organ nadzorczy innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej, w którym zakład ten ma siedzibę. Natomiast ustawa o działalności ubezpieczeniowej otrzymała zapis mówiący o tym, iż w celu niezwłocznego usunięcia lub zapobieżenia wystąpieniu dalszych nieprawidłowości, w pilnym przypadku, organ nadzoru może wobec zagranicznego zakładu ubezpieczeń lub zagranicznego zakładu reasekuracji zastosować odpowiednio wszystkie uprawnienia przysługujące mu zgodnie z ustawą w stosunku do krajowych zakładów ubezpieczeń lub krajowych zakładów reasekuracji.

Powyższe zmiany mają za zadanie doprowadzić również do ograniczenia liczby dokumentów, skrócenia procedury interwencji a tym samym czasu jej trwania.

Więcej danych o składkach zagranicznych ubezpieczycieli

Nowelizacja nakłada na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny konieczność wykazywania większej ilości danych o składkach zagranicznych ubezpieczycieli. Przykładowo w rocznym sprawozdaniu będzie musiał przedstawić wyodrębnioną informację o składce przypisanej brutto z umów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej wszelkiego rodzaju, wynikającej z posiadania i użytkowania pojazdów lądowych z napędem własnym, (OC pojazdów), łącznie z ubezpieczeniem odpowiedzialności przewoźnika.

Nowelizacja wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Źródło: prawo.pl; senat.gov.pl; Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej

Obau.pl

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Pakiet Medyczny od Allianz Partners – nowa oferta VeloBanku

VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…

3 dni ago
  • Aktualności

Wielki finał turnieju „Z Orlika na Stadion” – sponsorem wydarzenia PZU

W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…

3 dni ago
  • Aktualności

UNIQA promuje ubezpieczenia korporacyjne w nowej kampanii reklamowej

Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela.    Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…

3 dni ago
  • Aktualności

Dom Max – pakiet ubezpieczeń, który odpowiada także na potrzeby wynajmujących i najemców

Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…

4 dni ago
  • Top temat

Połączona Vienna Life wprowadza na rynek pierwsze produkty

„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…

4 dni ago
  • Aktualności

Dbanie o zdrowie przynosi korzyści – Generali startuje z nową kampanią

Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…

5 dni ago