Senat przyjął nowelizację ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych oraz o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, która daje Komisji Nadzoru Finansowego możliwość nałożenia na członka zarządu zagranicznego zakładu ubezpieczeń karę za opóźnienie w wypłacie ubezpieczenia. Będzie mogła ona wynieść trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy, a jeżeli nie można go ustalić – 100 tys. złotych.
Zmiana ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, wynikała z konieczności zapewnienia Komisji Nadzoru Finansowego narzędzi prawnych, które umożliwią jej skuteczny nadzór nad zagranicznymi zakładami ubezpieczeń i reasekuracji, które wykonują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność przez oddział lub w inny sposób niż przez oddział, w ramach swobody świadczenia usług.
Towarzystwa Ubezpieczeniowe na wypłatę odszkodowania mają 30 dni. Termin ten liczy się od momentu zgłoszenia szkody. Zgodnie z art. 14 ust. 3a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w przypadku niewypłacenia przez krajowy zakład ubezpieczeń odszkodowania w terminie, lub niedopełnienia obowiązku poinformowania przyczynach uzasadniających całkowitą lub częściową odmowę wypłaty odszkodowania i pouczenia o możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej, organ nadzoru zastosuje wobec krajowego zakładu ubezpieczeń środki nadzorcze określone w art. 362 ust. 1 pkt 1 lub 2 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Przepis ten mówi o nakładaniu na zakład ubezpieczeń lub członka zarządu zakładu ubezpieczeń kary pieniężnej w wysokości do 100 tys. zł. Na podstawie nowelizacji ustawy w przypadku niedopełnienia tych samych obowiązków przez zagraniczny zakład ubezpieczeń, KNF może nałożyć:
Na podstawie art. 214 ust. 4a ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, w celu niezwłocznego usunięcia lub zapobieżenia wystąpieniu dalszych nieprawidłowości, w pilnym przypadku organ nadzoru będzie mógł wobec zagranicznego zakładu ubezpieczeń lub zagranicznego zakładu reasekuracji zastosować odpowiednio wszystkie uprawnienia przysługujące mu zgodnie z ustawą w stosunku do krajowych zakładów ubezpieczeń lub krajowych zakładów reasekuracji, bez konieczności uprzedniego wezwania do usunięcia nieprawidłowości.
O zastosowanych środkach organ nadzoru poinformuje właściwy organ nadzorczy innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej, w którym zakład ten ma siedzibę. Natomiast ustawa o działalności ubezpieczeniowej otrzymała zapis mówiący o tym, iż w celu niezwłocznego usunięcia lub zapobieżenia wystąpieniu dalszych nieprawidłowości, w pilnym przypadku, organ nadzoru może wobec zagranicznego zakładu ubezpieczeń lub zagranicznego zakładu reasekuracji zastosować odpowiednio wszystkie uprawnienia przysługujące mu zgodnie z ustawą w stosunku do krajowych zakładów ubezpieczeń lub krajowych zakładów reasekuracji.
Powyższe zmiany mają za zadanie doprowadzić również do ograniczenia liczby dokumentów, skrócenia procedury interwencji a tym samym czasu jej trwania.
Nowelizacja nakłada na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny konieczność wykazywania większej ilości danych o składkach zagranicznych ubezpieczycieli. Przykładowo w rocznym sprawozdaniu będzie musiał przedstawić wyodrębnioną informację o składce przypisanej brutto z umów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej wszelkiego rodzaju, wynikającej z posiadania i użytkowania pojazdów lądowych z napędem własnym, (OC pojazdów), łącznie z ubezpieczeniem odpowiedzialności przewoźnika.
Nowelizacja
wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.
Źródło: prawo.pl; senat.gov.pl; Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej
PZU wystartował z nową kampanią w ramach, której zachęca kierowców do kompleksowego ubezpieczania samochodu. Ubezpieczyciel…
Doświadczenie pokazuje, że w obecnych czasach ubezpieczenie grupowe dla firm stanowi nie tylko standard w większych organizacjach, ale również skuteczne…
Część z nas z dużym wyprzedzeniem rezerwuje wyjazdy turystyczne na urlop. Niestety na długo przed…
Ubezpieczenie na wypadek poważnych chorób to produkt, który gwarantuje nam wypłatę pieniędzy np. na leczenie…
Już po raz trzeci ochotnicy z Europ Assistance Polska brali udział w akcji Operacja Czysta…
Każdego dnia jesteśmy narażeni na różne wyzwania i zagrożenia. Niestety do nieszczęśliwego wypadku może dojść…