Aktualności

KNF będzie mógł zakazać sprzedaży polis inwestycyjnych?

Rządowe centrum legislacji na swojej stronie internetowej opublikowało projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Finansów dotyczący zmian w nadzorze nad rynkiem finansowym. Zmiany mają również dotyczyć ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Akt ma wprowadzać nowe regulacje, które dotyczą m.in. ubezpieczeń inwestycyjnych.

 
Głównym celem jest wdrożenie  do polskiego prawa rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady UE: nr 1286/2014 z dnia 26 listopada 2014 r. w sprawie dokumentów, które zawierają kluczowe informacje dotyczące detalicznych produktów zbiorowego inwestowania i ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych (PRIIP).
 
Sprawa dotyczy również rozporządzenia nr 2016/2340 z dnia 14 grudnia 2016 r., które zmienia rozporządzenie UE nr 1286/2014 w sprawie analogicznych dokumentów w odniesieniu do daty rozpoczęcia jego stosowania. Do realizacji tych obowiązków wskazuje się Komisję Nadzoru Finansowego jako organu, który jest odpowiedzialny za nadzór, przestrzeganie i egzekwowanie i nakładanie kar administracyjnych za nieprzestrzeganie przepisów rozporządzenia 1286/2014.
 
Uznaje się, że w/w rozporządzenia mają charakter techniczny. Stwarza to przed twórcami produktu PRIIP lub osobom go sprzedającym szczegółowe wymogi dotyczące zakresu tworzenia dokumentów, które zawierają kluczowe informacje dotyczące m.in. ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych.
 
Projekt proponuje także dodanie do ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym przepisów, które wskazują KNF jako właściwy organ w rozumieniu art.4 pkt 8 rozporządzenia 1286/2014. Zgodnie z zakładaną regulacją KNF będzie mógł nakładać kary administracyjno-prawne. Chodzi tu np. o zakaz wprowadzenia na rynek ubezpieczeniowego produktu inwestycyjnego czy nałożenia kary pieniężnej w przypadku osoby fizycznej. Nałożone sankcje będą mieć charakter indywidualny. Oprócz tego KNF będzie upoważniony do wprowadzenia, w drodze decyzji, zakazów lub ograniczeń o charakterze generalnym. Oprócz tego przepisy nowelizacji wprowadzają obowiązek przekazania nadzorowi przez ubezpieczyciela dokumentu, który zawiera kluczowe informacje przed wprowadzeniem go do obrotu.  Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2018 roku.
 
Źródło: www.gu.com.pl, rcl.gov.pl

Magdalena

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Magdalena

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

4 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

4 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

5 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

5 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

1 tydzień ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

1 tydzień ago