Rządowe centrum legislacji na swojej stronie internetowej opublikowało projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Finansów dotyczący zmian w nadzorze nad rynkiem finansowym. Zmiany mają również dotyczyć ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Akt ma wprowadzać nowe regulacje, które dotyczą m.in. ubezpieczeń inwestycyjnych.
Głównym celem jest wdrożenie do polskiego prawa rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady UE: nr 1286/2014 z dnia 26 listopada 2014 r. w sprawie dokumentów, które zawierają kluczowe informacje dotyczące detalicznych produktów zbiorowego inwestowania i ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych (PRIIP).
Sprawa dotyczy również rozporządzenia nr 2016/2340 z dnia 14 grudnia 2016 r., które zmienia rozporządzenie UE nr 1286/2014 w sprawie analogicznych dokumentów w odniesieniu do daty rozpoczęcia jego stosowania. Do realizacji tych obowiązków wskazuje się Komisję Nadzoru Finansowego jako organu, który jest odpowiedzialny za nadzór, przestrzeganie i egzekwowanie i nakładanie kar administracyjnych za nieprzestrzeganie przepisów rozporządzenia 1286/2014.
Uznaje się, że w/w rozporządzenia mają charakter techniczny. Stwarza to przed twórcami produktu PRIIP lub osobom go sprzedającym szczegółowe wymogi dotyczące zakresu tworzenia dokumentów, które zawierają kluczowe informacje dotyczące m.in. ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych.
Projekt proponuje także dodanie do ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym przepisów, które wskazują KNF jako właściwy organ w rozumieniu art.4 pkt 8 rozporządzenia 1286/2014. Zgodnie z zakładaną regulacją KNF będzie mógł nakładać kary administracyjno-prawne. Chodzi tu np. o zakaz wprowadzenia na rynek ubezpieczeniowego produktu inwestycyjnego czy nałożenia kary pieniężnej w przypadku osoby fizycznej. Nałożone sankcje będą mieć charakter indywidualny. Oprócz tego KNF będzie upoważniony do wprowadzenia, w drodze decyzji, zakazów lub ograniczeń o charakterze generalnym. Oprócz tego przepisy nowelizacji wprowadzają obowiązek przekazania nadzorowi przez ubezpieczyciela dokumentu, który zawiera kluczowe informacje przed wprowadzeniem go do obrotu. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2018 roku.
Źródło: www.gu.com.pl, rcl.gov.pl
9 lipca 2025 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącej aplikacji mObywatel oraz przepisów dotyczących ubezpieczeń…
Arval Service Lease Polska i ARC Europe Polska połączyły siły w zakresie kompleksowego wsparcia assistance…
AGRO Ubezpieczenia ruszają z wakacyjną promocją, w której każdy klient może połączyć troskę o bezpieczeństwo…
Po fali powodzi, która dotknęła południową Polskę, mieszkańcy i samorządy muszą mierzyć się z kolejnym…
W tym roku PZU ponownie zaangażował się w największe kolarskie wydarzenie w Polsce, jakim jest Tour de…
Wakacyjny wyjazd to doskonała okazja do odpoczynku – ale też moment, gdy dom bez opieki…