Categories: Prawo

KNF będzie mógł zakazać sprzedaży polis inwestycyjnych?

Rządowe centrum legislacji na swojej stronie internetowej opublikowało projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Finansów dotyczący zmian w nadzorze nad rynkiem finansowym. Zmiany mają również dotyczyć ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Akt ma wprowadzać nowe regulacje, które dotyczą m.in. ubezpieczeń inwestycyjnych.

 
Głównym celem jest wdrożenie  do polskiego prawa rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady UE: nr 1286/2014 z dnia 26 listopada 2014 r. w sprawie dokumentów, które zawierają kluczowe informacje dotyczące detalicznych produktów zbiorowego inwestowania i ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych (PRIIP).
 
Sprawa dotyczy również rozporządzenia nr 2016/2340 z dnia 14 grudnia 2016 r., które zmienia rozporządzenie UE nr 1286/2014 w sprawie analogicznych dokumentów w odniesieniu do daty rozpoczęcia jego stosowania. Do realizacji tych obowiązków wskazuje się Komisję Nadzoru Finansowego jako organu, który jest odpowiedzialny za nadzór, przestrzeganie i egzekwowanie i nakładanie kar administracyjnych za nieprzestrzeganie przepisów rozporządzenia 1286/2014.
 
Uznaje się, że w/w rozporządzenia mają charakter techniczny. Stwarza to przed twórcami produktu PRIIP lub osobom go sprzedającym szczegółowe wymogi dotyczące zakresu tworzenia dokumentów, które zawierają kluczowe informacje dotyczące m.in. ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych.
 
Projekt proponuje także dodanie do ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym przepisów, które wskazują KNF jako właściwy organ w rozumieniu art.4 pkt 8 rozporządzenia 1286/2014. Zgodnie z zakładaną regulacją KNF będzie mógł nakładać kary administracyjno-prawne. Chodzi tu np. o zakaz wprowadzenia na rynek ubezpieczeniowego produktu inwestycyjnego czy nałożenia kary pieniężnej w przypadku osoby fizycznej. Nałożone sankcje będą mieć charakter indywidualny. Oprócz tego KNF będzie upoważniony do wprowadzenia, w drodze decyzji, zakazów lub ograniczeń o charakterze generalnym. Oprócz tego przepisy nowelizacji wprowadzają obowiązek przekazania nadzorowi przez ubezpieczyciela dokumentu, który zawiera kluczowe informacje przed wprowadzeniem go do obrotu.  Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2018 roku.
 
Źródło: www.gu.com.pl, rcl.gov.pl

Magdalena

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Polacy coraz częściej podziwiają naturę z perspektywy… drona

Wraz z nadejściem wiosny na polskim niebie pojawia się coraz więcej dronów. Średnio od maja do lipca odbywa się aż…

3 dni ago
  • Aktualności

Ubezpieczenie czworonoga może być receptą na drogie leczenie

Ile kosztuje RTG psa po wypadku, ile leczenie złamania. Czy rachunek można pokryć z polisy?  W Polsce mieszka ok. 8…

3 dni ago
  • Aktualności

Doradcy Nationale-Nederlanden dołączają do elitarnego stowarzyszenia Million Dollar Round Table

W tym roku 75 przedstawicieli Nationale-Nederlanden zostało przyjętych do Million Dollar Round Table (MDRT) – prestiżowego, międzynarodowego stowarzyszenia, które zrzesza…

3 dni ago
  • Aktualności

Polacy na majówkę zaciskają pasa – w domu zostanie 60% z nas

Tegoroczna majówka będzie wyjątkowo długa – biorąc 3 dni urlopu możemy przedłużyć weekend aż do 7 dni. Jednak nie wszyscy…

3 dni ago
  • Aktualności

Polisy komunikacyjne w pierwszym kwartale 2024 r. OC i AC droższe we wszystkich województwach.

Inflacja spada, ale kierowcy nadal muszą się liczyć ze wzrostem cen. Mimo to od stycznia do marca 2024 roku zarejestrowano…

3 dni ago
  • Aktualności

Zdalna weryfikacja tożsamości w UNIQA: bezpieczeństwo i wygoda dzięki mojeID

UNIQA wdrożyła cyfrowe potwierdzanie tożsamości podczas składania wniosku o zawarcie umowy ubezpieczenia. Usługę mojeID dostarcza ubezpieczycielowi hub technologiczny KIR.  Dzięki…

3 dni ago