Towarzystwa ubezpieczeniowe AXA Życie, TUnŻ Europa i Pramerica Życie, dołączyli do tej grupy ubezpieczycieli, która zawarła kompromis z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ugoda dotyczy opłat likwidacyjnych w polisach na życie.
Dołączenie kolejnych ubezpieczycieli do grupy tych, co obniżają koszty, oznacza że UOKiK zakończył ponad połowę prowadzonych obecnie postępowań dotyczących tego obszaru (dziewięć z siedemnastu). W przypadku dwóch pierwszych ubezpieczycieli (AXA Życie, TUnŻ Europa) kompromis polega na obniżce kosztów przy rozwiązywaniu umów, natomiast Pramerica Życie rezygnuje z jakichkolwiek opłat.
W TU AXA Życie warunki umowy przewidują, że towarzystwo obniży opłaty posiadaczom 39 rodzajów umów (indywidualnych i grupowych), oferowanych bezpośrednio oraz przez przedstawicieli banków (m. in. mBank, Idea Bank, BNP Paribas). Polisy ze składką regularną – w ich przypadku koszty nie przekroczą 25% zgromadzonych środków, natomiast w umowach ze składką jednorazową maksymalny pułap obciążeń wyniesie 7,5%.
W TUnŻ Europa obowiązywać będą zmiany w 46 zakwestionowanych w postępowaniu wzorców umów ubezpieczenia z UFK (indywidualnych i grupowych). W polisach ze składką regularną maksymalny pułap opłat likwidacyjnych wyniesie 25% wartości rachunku, natomiast w umowach ze składką jednorazową – 4% wartości rachunku lub zainwestowanej składki. Klienci Europy otrzymają listownie odpowiednie aneksy do umów, a informacja o nowych warunkach odstąpienia znajdzie się też na stronie internetowej zakładu. Także każdy zainteresowany rozwiązaniem umowy otrzyma taka informację.
Natomiast firma Pramerica Życie zrezygnowała z pobierania od klientów całkowicie. Zarówno w przypadku zawierania nowych umów jak i tych, które Towarzystwo już zawarło. Informacje o odstąpieniu od opłat ubezpieczyciel przekaże konsumentom, zarówno pocztą tradycyjną jak i elektroniczną, a także za pośrednictwem konta w portalu klienta indywidualnego. Komunikat w tej sprawie zostanie też zamieszczony na stronie internetowej Pramerica.
UOKiK, że będzie monitorował wykonanie decyzji w oparciu o sprawozdania złożone przez ubezpieczycieli. Należy dodać,, że wcześniej kompromis z Urzędem zawarły Allianz, Aviva, Nationale Nederlanden, MetLife, PKO Życie i PZU Życie. Wciąż trwają postępowania wobec Aegon TUnŻ, Compensa TUnŻ, Generali Życie, Open Life, Skandia Życie, STUnŻ Ergo Hestia, TUnŻ Warta oraz UNIQA TUnŻ.
Źródło: www.gu.com.pl
Podróże to czas relaksu, jednak nieprzewidziane sytuacje mogą zakłócić nam długo wyczekiwany urlop. Dlatego kluczowe…
Stłuczka na parkingu? Kolizja na drodze? A sprawca po prostu odjechał? Tego typu sytuacja to…
Choć obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia szeroką ochronę w razie szkód wyrządzonych osobom trzecim, nie działa…
Niepewność wobec diagnozy lub sposobu leczenia to codzienność wielu pacjentów. Jednak druga opinia medyczna daje…
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła zmianę formy prawnej TUZ Ubezpieczenia z towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych na spółkę…
Warszawa, Lublin i Olsztyn to liderzy najnowszego rankingu jakości życia PZU Lokalnie. Wyniki opracowane we…