Aktualności

Korzystasz z Google Chrome w trybie incognito? Możesz dostać odszkodowanie

Google może zapłacić 5 miliardów dolarów odszkodowania za śledzenie użytkowników korzystających z trybu incognito. Do amerykańskiego sądu wpłynął właśnie pozew zbiorowy, który oskarża internetowego giganta o nielegalne zbieranie informacji.

Przeglądanie „incognito” nie takie prywatne jak myślimy

Korzystając z przeglądarki w trybie „incognito” zakładamy, że historia wyszukiwania zostanie wyczyszczona zaraz po wyjściu z tego trybu. Jednak okazuje się, że procedura „incognito”, która daje użytkownikom możliwość przeszukiwania Internetu bez zapisywania aktywności w urządzeniu nie jest tak naprawdę „incognito”. Google zbiera niejawnie dane za pośrednictwem Google Analytics, Google Ad Manager, wtyczek stron internetowych oraz innych aplikacji.

Pozew zbiorowy twierdzący, że internetowy gigant nielegalnie narusza prywatność użytkowników śledząc ich w trybie prywatnym został wniesiony przeciwko firmie 2 czerwca. Osoby pozywające domagają się 5000 dolarów odszkodowania dla każdego użytkownika, który korzystała z trybu incognito od 1 czerwca 2016 roku. Co w przypadku przegranej przez Google oznacza wypłatę odszkodowania w wysokości przekraczającej 5 mld dolarów.

W pozwie możemy przeczytać:

Google śledzi i gromadzi historię przeglądania konsumentów i inne dane dotyczące aktywności internetowej bez względu na to, jakie zabezpieczenia zobowiązują się chronić prywatność danych konsumentów.-

Google odpiera zarzuty

Rzecznik internetowego giganta zapowiedział, że firma będzie bronić się przed roszczeniami, które kwestionuje.

Tryb incognito w Chrome daje możliwość przeglądania Internetu bez zapisywania aktywności w przeglądarce lub urządzeniu. Jak wyraźnie informujemy za każdym razem, gdy otwierasz nową kartę incognito, strony internetowe mogą zbierać informacje o twojej aktywności przeglądania podczas sesji – powiedział Jose Castaneda, rzecznik Google’a.

Rzeczywiście początkowa wiadomość w oknie incognito mówi o tym, że aktywność użytkownika będzie nadal widoczna dla:

  • stron internetowych, które są odwiedzane,
  • pracodawcy lub szkoły,
  • dostawcy usług internetowych.

W pozwie jednak wskazano, że Google bezprawnie śledzi użytkowników za pomocą Google Analytics, menadżera reklam Google oraz wtyczek stron internetowych. Dlatego wydaje się, że ich użycie powinno być włączone do początkowo pojawiającego się komunikatu.

Czas pokaże jednak jak ostatecznie zakończy się sprawa i czy użytkownicy Google Chrome, korzystający z trybu incognito faktycznie będą mogli liczyć na wysokie odszkodowanie.

Źródło: https://www.reuters.com/

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

Analitycy PZU wśród najlepiej prognozujących wskaźniki polskiej gospodarki 

W najnowszej edycji prestiżowego konkursu „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” na najlepszych analityków makroekonomicznych drugie miejsce zajął…

4 godziny ago

EDU Plus InterRisk – solidne wsparcie w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia 

Nawet przy największej ostrożności nie można przewidzieć wszystkiego. A niestety wypadki najmłodszych nadal zdarzają się…

4 godziny ago

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie NNW na wakacjach? 

Do wakacji zostało już niewiele czasu. Planując wakacyjny wyjazd niewątpliwie warto zadbać o swoje bezpieczeństwo.…

1 dzień ago

Nowa oferta Allianz – Leczenie Szpitalne w Polsce 

W odpowiedzi na potrzeby klientów Allianz Polska wprowadziło do swojej oferty nowy produkt – Leczenie…

1 dzień ago

Jak działa OC w życiu prywatnym? 

O ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym wielu z nas słyszało, jednak czy mamy świadomość…

2 dni ago

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem? Jakie będzie najlepsze? 

Wynajmowanie nieruchomości to inwestycja, na którą decyduje się wiele osób. Jednak działalność tego typu wiąże się…

2 dni ago