Google może zapłacić 5 miliardów dolarów odszkodowania za śledzenie użytkowników korzystających z trybu incognito. Do amerykańskiego sądu wpłynął właśnie pozew zbiorowy, który oskarża internetowego giganta o nielegalne zbieranie informacji.
Korzystając z przeglądarki w trybie „incognito” zakładamy, że historia wyszukiwania zostanie wyczyszczona zaraz po wyjściu z tego trybu. Jednak okazuje się, że procedura „incognito”, która daje użytkownikom możliwość przeszukiwania Internetu bez zapisywania aktywności w urządzeniu nie jest tak naprawdę „incognito”. Google zbiera niejawnie dane za pośrednictwem Google Analytics, Google Ad Manager, wtyczek stron internetowych oraz innych aplikacji.
Pozew zbiorowy twierdzący, że internetowy gigant nielegalnie narusza prywatność użytkowników śledząc ich w trybie prywatnym został wniesiony przeciwko firmie 2 czerwca. Osoby pozywające domagają się 5000 dolarów odszkodowania dla każdego użytkownika, który korzystała z trybu incognito od 1 czerwca 2016 roku. Co w przypadku przegranej przez Google oznacza wypłatę odszkodowania w wysokości przekraczającej 5 mld dolarów.
W pozwie możemy przeczytać:
– Google śledzi i gromadzi historię przeglądania konsumentów i inne dane dotyczące aktywności internetowej bez względu na to, jakie zabezpieczenia zobowiązują się chronić prywatność danych konsumentów.-
Rzecznik internetowego giganta zapowiedział, że firma będzie bronić się przed roszczeniami, które kwestionuje.
– Tryb incognito w Chrome daje możliwość przeglądania Internetu bez zapisywania aktywności w przeglądarce lub urządzeniu. Jak wyraźnie informujemy za każdym razem, gdy otwierasz nową kartę incognito, strony internetowe mogą zbierać informacje o twojej aktywności przeglądania podczas sesji – powiedział Jose Castaneda, rzecznik Google’a.
Rzeczywiście początkowa wiadomość w oknie incognito mówi o tym, że aktywność użytkownika będzie nadal widoczna dla:
W pozwie jednak wskazano, że Google bezprawnie śledzi użytkowników za pomocą Google Analytics, menadżera reklam Google oraz wtyczek stron internetowych. Dlatego wydaje się, że ich użycie powinno być włączone do początkowo pojawiającego się komunikatu.
Czas pokaże jednak jak ostatecznie zakończy się sprawa i czy użytkownicy Google Chrome, korzystający z trybu incognito faktycznie będą mogli liczyć na wysokie odszkodowanie.
Źródło: https://www.reuters.com/
W przypadku zachorowania na raka ogromne znaczenie ma szybka diagnoza i rozpoczęcie właściwego leczenia, które niestety…
Bank Pekao rozbudowuje swoją ofertę dla firm, które szukają możliwości sfinansowania inwestycji w zieloną transformację.…
Analizy SALTUS Ubezpieczenia wskazują, że osoby posiadające prywatne ubezpieczenie zdrowotne korzystają średnio z 12,5 świadczeń…
Ubezpieczenie garażu nie zawsze wydaje się oczywiste. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że na rynku…
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…