Aktualności

KPMG: 82% firm celem cyberataku w 2017 roku

W przeciągu ostatniego roku firmy zauważyły wzrost liczby cyberataków. 82% przedsiębiorstw w 2017 roku, które wzięły udział w badaniu „Barometr cyberbezpieczeństwa. Cyberatak zjawiskiem powszechnym” od KPMG odnotowały przynajmniej jeden cyberincydent.
 

Firmy, które wzięły udział w badaniu zauważyły, że rosnącą skalę cyberzagrożeń. Ponad 30% badanych firm odnotowały wzrost liczby cyberataków. Michał Kurek, partner w dziale usług doradczych i szef ds. cyberbezpieczeństwa w KPMG w Polsce powiedział:
 
„Z badania, które przeprowadziliśmy, wynika, że przedsiębiorstwa działające w Polsce najbardziej obawiają się zorganizowanej cyberprzestępczości. W szczególności trudnych do zidentyfikowania i  odparcia ataków ukierunkowanych, cyberprzestępstw realizowanych za pośrednictwem złośliwego oprogramowania oraz wspieranych przez socjotechnikę. Własny pracownik, który historycznie stanowił dla firm najczęstsze źródło naruszeń bezpieczeństwa, zszedł na drugi plan”.
 

Czego boją się firmy?

 
Osoby, które odpowiadają za bezpieczeństwo IT w badanych firmach najbardziej obawiają się złośliwego oprogramowania (malware), czynnika ludzkiego oraz ataku na aplikacje. Firmy jednak optymistycznie poziom bezpieczeństwa swoich zabezpieczeń. Za najbardziej rozwinięte obszary uważają ochronę przed złośliwym oprogramowaniem (95%) oraz bezpieczeństwo styku z siecią internetową (95%).
 
Niestety firmy największe braku w bezpieczeństwie odnotowują m.in. w klasyfikacji i kontroli aktywów, zarządzeniem bezpieczeństwa partnerów biznesowych oraz w bezpieczeństwie w procesach wytwarzania oprogramowania. Michał Kurek powiedział również, że:
 
„Ciekawym wynikiem badania jest wysoki optymizm polskich przedsiębiorstw w kwestii oceny dojrzałości wdrożonych zabezpieczeń. Z perspektywy realizowanych audytów bezpieczeństwa wydaje się, że tak wysoka samoocena może niestety po części wynikać z wciąż niedostatecznej świadomości polskich firm w zakresie skali i złożoności dzisiejszych cyberzagrożeń. Pozytywnym sygnałem jest natomiast fakt, że  firmy inwestują dziś w mechanizmy bezpieczeństwa pozwalające na  wczesną identyfikację i reakcję na cyberatak, co jest zgodne z globalnym podejściem w  zakresie cyberbezpieczeństwa, zakładającym, że cyberatak jest dziś zjawiskiem nieuchronnym i należy się na  niego przygotować”.
 

Raport od KPMG

 
Raport od KPMG powstał na podstawie badania na 101 firmach. Zostało ono zrealizowane metodą CATI (Computer –Assisted Web Interwiew) wśród osób, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo IT. Badanie wykonane na przełomie listopada i grudnia2017 oraz przez firmę Norstat Polska.
 
Źródło: KPMG, gu.com.pl.

Mateusz

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Mateusz

Recent Posts

Sejm daje zielone światło dla e-Stłuczki 

9 lipca 2025 roku Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącej aplikacji mObywatel oraz przepisów dotyczących ubezpieczeń…

3 dni ago

Strategiczne partnerstwo Arval i ARC Europe Polska 

Arval Service Lease Polska i ARC Europe Polska połączyły siły w zakresie kompleksowego wsparcia assistance…

3 dni ago

Bezpieczne podróże i letnie nagrody z AGRO Ubezpieczenia 

AGRO Ubezpieczenia ruszają z wakacyjną promocją, w której każdy klient może połączyć troskę o bezpieczeństwo…

4 dni ago

Rząd reaguje na wzrost stawek ubezpieczeń po powodzi 

Po fali powodzi, która dotknęła południową Polskę, mieszkańcy i samorządy muszą mierzyć się z kolejnym…

4 dni ago

PZU zadba o bezpieczeństwo na trasie Tour de Pologne 

W tym roku PZU ponownie zaangażował się w największe kolarskie wydarzenie w Polsce, jakim jest Tour de…

4 dni ago

Bezpieczeństwo w podróży zaczyna się w domu 

Wakacyjny wyjazd to doskonała okazja do odpoczynku – ale też moment, gdy dom bez opieki…

4 dni ago