Mimo tego, że kradzież i przywłaszczenie to czyny zabronione przez prawo, każdy z nas może doświadczyć tego typu przestępstw. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że te dwa pojęcia znacząco różnią się od siebie. W jaki sposób? I czy możemy zabezpieczyć się przed kradzieżą lub przywłaszczeniem?
Zgodnie z art.278 Kodeksu karnego kradzież to przestępstwo przeciwko mieniu, które polega na zabraniu cudzej rzeczy ruchomej, czyli pozbawieniu właściciela władzy nad nią. Takim prostym przykładem kradzieży jest sytuacja, w której sprawca wyciąga z kieszeni innej osoby portfel.
Z kolei w trakcie przywłaszczenia sprawca jest w legalnym posiadaniu rzeczy, ale postanawia bezprawnie ją zatrzymać. Przykładem jest tu sytuacja, w której nasz kolega pożycza od nas samochód, po czym nie oddaje go w umówionym terminie i korzysta z pojazdu tak, jakby było jego własnością. Podobnie jest w przypadku przywłaszczenie pieniędzy, dokumentów czy telefonu.
Zatem główną różnicą tych dwóch przestępstw jest to, że w przypadku przywłaszczenia nie ma sytuacji zaboru.
Co więcej, różnicę między kradzieżą a przywłaszczeniem może stanowić również przedmiot przestępstwa. Kradzież obejmuje wyłącznie rzeczy ruchome, które mają wartość majątkową. Natomiast przywłaszczenie dotyczy cudzej rzeczy ruchomej, ale także praw majątkowych, np. prawa własności intelektualnej czy roszczeń pieniężnych.
Zgodnie z przepisami każda forma kradzieży oraz przywłaszczenia jest zabroniona. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że karze podlega nie tylko dokonanie przestępstwa, ale także usiłowanie lub namawianie do jego popełnienia. Wysokość kary zależy od wartości rzeczy, która została skradziona lub przywłaszczona. Kradzież lub przywłaszczenie, którego wartość nie jest wyższa niż 500 złotych, to wykroczenie, które podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. W przypadku przekroczenia tej kwoty sprawcy grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (w przypadku kradzieży) i od 3 miesięcy do 3 lat (kara za przywłaszczenie mienia).
Możliwości na zabezpieczenie mienia przed kradzieżą i przywłaszczeniem jest wiele. Warto przede wszystkim zainwestować w:
We wszystkim powinniśmy zachować też rozwagę, dlatego należy:
Źródło: Nationale-Nederlanden
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…