Aktualności

Kradzież a przywłaszczenie – różnice

Mimo tego, że kradzież i przywłaszczenie to czyny zabronione przez prawo, każdy z nas może doświadczyć tego typu przestępstw. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że te dwa pojęcia znacząco różnią się od siebie. W jaki sposób? I czy możemy zabezpieczyć się przed kradzieżą lub przywłaszczeniem?

Kradzież a przywłaszczenie – jakie różnice?

Zgodnie z art.278 Kodeksu karnego kradzież to przestępstwo przeciwko mieniu, które polega na zabraniu cudzej rzeczy ruchomej, czyli pozbawieniu właściciela władzy nad nią. Takim prostym przykładem kradzieży jest sytuacja, w której sprawca wyciąga z kieszeni innej osoby portfel.

Z kolei w trakcie przywłaszczenia sprawca jest w legalnym posiadaniu rzeczy, ale postanawia bezprawnie ją zatrzymać. Przykładem jest tu sytuacja, w której nasz kolega pożycza od nas samochód, po czym nie oddaje go w umówionym terminie i korzysta z pojazdu tak, jakby było jego własnością. Podobnie jest w przypadku przywłaszczenie pieniędzy, dokumentów czy telefonu.

Zatem główną różnicą tych dwóch przestępstw jest to, że w przypadku przywłaszczenia nie ma sytuacji zaboru.

Co więcej, różnicę między kradzieżą a przywłaszczeniem może stanowić również przedmiot przestępstwa. Kradzież obejmuje wyłącznie rzeczy ruchome, które mają wartość majątkową. Natomiast przywłaszczenie dotyczy cudzej rzeczy ruchomej, ale także praw majątkowych, np. prawa własności intelektualnej czy roszczeń pieniężnych.

Kradzież lub przywłaszczenie mienia – co grozi?

Zgodnie z przepisami każda forma kradzieży oraz przywłaszczenia jest zabroniona. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że karze podlega nie tylko dokonanie przestępstwa, ale także usiłowanie lub namawianie do jego popełnienia. Wysokość kary zależy od wartości rzeczy, która została skradziona lub przywłaszczona. Kradzież lub przywłaszczenie, którego wartość nie jest wyższa niż  500 złotych, to wykroczenie, które podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. W przypadku przekroczenia tej kwoty sprawcy grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (w przypadku kradzieży) i od 3 miesięcy do 3 lat (kara za przywłaszczenie mienia).

Jak zabezpieczyć majątek przed kradzieżą?

Możliwości na zabezpieczenie mienia przed kradzieżą i przywłaszczeniem jest wiele. Warto przede wszystkim zainwestować w:

  • antywłamaniowe okna i drzwi – dzięki temu ograniczymy złodziejowi dostęp do posesji,
  • monitoring – zamontowane kamery w domu lub mieszkaniu stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed włamywaczami,
  • dobre relacje z sąsiadami – podczas naszej nieobecności będą mogli zwrócić uwagę na to, co się dzieje dookoła naszej posiadłości.

We wszystkim powinniśmy zachować też rozwagę, dlatego należy:

  • uważać na media społecznościowe – doświadczeni złodzieje często korzystają z mediów społecznościowych, aby sprawdzić, czy dom będzie pusty, lub zorientować się, jakim majątkiem dysponujemy,
  • zwracać uwagę na to, komu pożyczamy – w szczególności, jeśli mamy zamiar pożyczyć dużą kwotę pieniędzy lub cenne przedmioty,
  • przechowywać cenne rzeczy w banku – najbezpieczniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, cennej biżuterii, akcji oraz obligacji jest bank,
  • rozważyć zakup ubezpieczenia mieszkania lub domu – warto ubezpieczyć swoją posiadłość, aby w przypadku nieszczęśliwej sytuacji zrekompensować straty. Czasem doświadczonego złodzieja nie powstrzymają nawet najlepsze zabezpieczenia antywłamaniowe. A pieniądze z polisy pozwolą nam odkupić utracone przedmioty czy naprawić zniszczone elementy wnętrz.

Źródło: Nationale-Nederlanden

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

4 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

4 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

5 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

5 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

7 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

7 dni ago