Categories: Bezpieczeństwo

Mała świadomość ubezpieczeniowa wśród mikro-przedsiębiorców

Jak wynika z danych ekspertów branży ubezpieczeniowej, ponad 25 % właścicieli mikrofirm nie korzysta z żadnych usług ubezpieczeniowych.

Właściciele mikro firm nie ubezpieczają swoich biznesów ponieważ – jak wynika z badań – nie dysponują oni majątkami ruchomymi i trwałymi. Inne powody dla których mikro-przedsiębiorcy nie ubezpieczają zakładów to wysokość składki, która według nich jest zbyt wysoka. Damian Andruszkiewicz, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group podsumowuje ten fakt:
 
„ Świadomość o konieczności posiadania ubezpieczenia jest wśród właścicieli mikrofirm wciąż niewysoka. Ubezpieczonych jest obecnie 74,8% przedsiębiorstw. Dla porównania warto dodać, że w przypadku pozostałych firm należących do sektora MSP, współczynnik ten jest znacznie wyższy. Z usług ubezpieczeniowych korzysta 95,3% małych firm i aż 99% średnich”.
 
Jeśli mikro-przedsiębiorcy decydują się na zawarcie ubezpieczenia, to poza polisą OC komunikacyjną -która jest obowiązkowa, decydują się na ochronę przed kradzieżą z włamaniem i rabunkiem. Decydują się też na zabezpieczenie mienia i budynku od ognia i innych żywiołów. Według Dyrektora Andruszkiewicza, statystyki przedstawiają się następująco: „komunikacyjne ubezpieczenie OC posiada 86 % przedsiębiorców, ubezpieczenie mienia od ognia – 58 %, od kradzieży i rabunku – 57 %, ubezpieczenie budynku od ognia i innych żywiołów – 48 %, AC – 45 %, ubezpieczenie szyb i witryn – 28 %, OC – 25 %, ubezpieczenie sprzętu elektronicznego – 15 %, OC zawodowe – 15 %, na życie – 10 %, wartości pieniężnej – 10 %, zdrowotne – 3 %”. Jak ukazują statystyki przedsiębiorcy nadal skupiają swoja uwagę na zabezpieczeniu mienia czy drobnego sprzętu elektronicznego i niejednokrotnie nie zdają sobie sprawy, z wysokości szkód, jakie mogą wynikać np. z wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Jednak na zakup polisy OC decyduje się coraz mniej osób. Jak zaznacza Andruszkiewicz, ubezpieczenie OC znajduje się niemal na końcu listy ubezpieczeń:
 
„Wśród wymienianych odpowiedzi pojawiały się kolejno: pożar, powódź, zalanie, kradzież, wandalizm, wyrządzenie szkody osobie trzeciej, przerwa w funkcjonowaniu działalności spowodowana awarią, choroba i śmierć właściciela. Jak widać, spowodowanie szkody osobie trzeciej pojawia się dopiero pod koniec listy”.
 
Źródło: www.compensa.pl

Magdalena

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Pakiet Medyczny od Allianz Partners – nowa oferta VeloBanku

VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…

1 dzień ago
  • Aktualności

Wielki finał turnieju „Z Orlika na Stadion” – sponsorem wydarzenia PZU

W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…

1 dzień ago
  • Aktualności

UNIQA promuje ubezpieczenia korporacyjne w nowej kampanii reklamowej

Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela.    Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…

1 dzień ago
  • Aktualności

Dom Max – pakiet ubezpieczeń, który odpowiada także na potrzeby wynajmujących i najemców

Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…

2 dni ago
  • Top temat

Połączona Vienna Life wprowadza na rynek pierwsze produkty

„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…

2 dni ago
  • Aktualności

Dbanie o zdrowie przynosi korzyści – Generali startuje z nową kampanią

Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…

3 dni ago