Categories: Aktualności

Medycy z PZU Zdrowie rozpoczęli akcję szczepienia strażaków walczących z powodzią

W ubiegły piątek medycy PZU Zdrowie rozpoczęli akcję szczepienia osób zaangażowanych w pomoc powodzianom przeciw tężcowi, WZW A i durowi brzusznemu. Jako pierwszych zaszczepiono ok. 150 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i druhów Ochotniczych Straży Pożarnych w Nysie i Głuchołazach. 

Szczepienie strażaków walczących z powodzią 

Z opublikowanych informacji wynika, że szczepienia wykonywane są przez dwa zespoły wyjazdowe z opolskiego oddziału PZU Zdrowie. Całą akcją kieruje dyrektor operacyjna w regionie Opole, która pozostaje w bieżącym kontakcie z Komendą Wojewódzką PSP z tego miasta. W kolejnych dniach pracownicy operatora medycznego będą szczepili również inne grupy osób, które są zaangażowane w pomoc powodzianom. 

Ryzyko groźnych zakażeń 

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega, że na terenach dotkniętych powodzią mogą rozprzestrzeniać się toksyczne, niebezpieczne dla zdrowia substancje i drobnoustroje. Niestety w wyniku kontaktu z wodą powodziową, niesionymi przez nią odpadami, zepsutą żywnością czy też poprzez różne urazy i skaleczenie odniesione w czasie akcji ratunkowej może dojść do groźnych zakażeń. 

Jak możemy przeczytać, stacje sanepidu w powiatach objętych powodzią pełnią 24-godzinne dyżury. Podobnie jak NFZ, który informuje, gdzie można zgłosić się do lekarza lub wykupić leki. Przypominamy też, że poszkodowani w powodzi mogą skorzystać z nieodpłatnej pomocy medycznej w placówkach PZU Zdrowie. 

W jakich przypadkach zalecane są szczepienia ochronne? 

Szczepienia ochronne zaleca się w następujących sytuacjach: 

  • przeciw tężcowi – sam kontakt z wodą powodziową nie jest wskazaniem do podania szczepionki przeciw tężcowi. Przede wszystkim szczepienia przeciw tężcowi zaleca się po urazie i zanieczyszczeniu rany, tj. u osób, które uległy urazowi z naruszeniem ciągłości skóry – osoby takie powinny zgłosić się do lekarza i po indywidualnej ocenie, zakwalifikowane do odpowiedniej  profilaktyki. Z kolei szczepienia profilaktyczne zaleca się osobom dorosłym, które w ciągu ostatnich 5 lat nie otrzymały szczepienia przeciw tężcowi, uczestniczącym w czynnościach ratowniczych, porządkowych, które mają wysokie ryzyko urazu w kontakcie z wodą powodziową lub skażonymi odpadami powodziowymi (m.in. funkcjonariusze, pracownicy porządkowi, wolontariusze) oraz osobom przebywającym na terenach dotkniętych powodzią, które nie otrzymały szczepienia przypominającego w ciągu ostatnich 10 lat albo nie były szczepione w ogóle. 
  • przeciw WZW A – zalecane są osobom, które są narażone na długotrwałą ekspozycję na odpady popowodziowe, ścieki, oczyszczanie wody, przygotowywanie żywności na masową skalę oraz personelowi medycznemu, a także wszystkim po kontakcie z osobą chorą lub jej wydalinami, wydzielinami, przedmiotami skażonymi. 
  • przeciw durowi brzusznemu – zalecane są osobom, które zawodowo są narażone na długotrwały kontakt ze skażonymi przedmiotami (np. służby ratunkowe, strażacy, policja, WOT, wojsko oraz personel medyczny). 

Źródło: PZU SA 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

PZU wypłacił już ponad 111 mln zł powodzianom

Po powodzi na Dolnym Śląsku PZU sprawnie obsługuje szkody. Ubezpieczyciel wypłacił już ponad 111 mln zł. Dzięki temu poszkodowani ubezpieczeni…

15 godzin ago
  • Top temat

Ubezpieczenie upraw rolnych w AGRO Ubezpieczenia – sezon jesień 2024

Firma AGRO Ubezpieczenia rozpoczęło jesienną sprzedaż ubezpieczeń upraw. To dobry moment, żeby bliżej przyjrzeć się ofercie ubezpieczyciela. Jak działa tego…

15 godzin ago
  • Aktualności

Ponad połowa szkód powodziowych zgłoszonych do Generali z decyzjami

Generali Polska każdego dnia przyjmuje trzy razy więcej zgłoszeń szkód majątkowych niż przed powodzią, ale pomimo to już 60% poszkodowanych…

2 dni ago
  • Do pracy

W TUW „TUW” rusza jesienny sezon ubezpieczania upraw rolnych

Jesienna aura przypomina o konieczności zabezpieczenia upraw przed trudno przewidywalnymi warunkami atmosferycznymi. TUW „TUW” rozpoczyna właśnie jesienny sezon ubezpieczania upraw…

2 dni ago
  • Aktualności

Allianz przekaże do 1,5 mln euro jako pomoc powodzianom

Allianz pomaga klientom poszkodowanym w wyniku powodzi zapewniając im szybką i prostą obsługę. Ubezpieczyciel przekaże także kwotę do 1,5 mln…

4 dni ago
  • Aktualności

Nie tylko Mobilne Punkty Rejestracji Szkód, ale też bezpłatna pomoc psychologiczna dla powodzian

W obliczu dramatycznej sytuacji na południu Polski ubezpieczyciele starają się jak najbardziej pomóc poszkodowanym w wyniku powodzi. W teren dotknięty…

4 dni ago