Z dniem 11.10.2015 r. Rzecznik Ubezpieczonych przekształcił się w Rzecznika Finansowego. Według nowych przepisów Rzecznik Finansowy reprezentuje interesy klientów podmiotów rynku finansowego.
W związku z tym, że nowa instytucja powstawała w pośpiechu, istnieje wiele obaw co do jej funkcjonowania, szczególnie w początkowym okresie. Według ekspertów rynku finansowego najspokojniejsi mogą być klienci ubezpieczycieli. Dlaczego?
Urząd Rzecznika Finansowego powstał na bazie urzędu Rzecznika Ubezpieczonych, tym samym instytucja dysponuje zespołem doświadczonych ekspertów w dziedzinie ubezpieczeń. Zgodnie z nowymi przepisami, reklamacja to wystąpienie skierowane do podmiotu rynku finansowego przez jego klienta, w którym klient zgłasza zastrzeżenia dotyczące usług świadczonych przez podmiot rynku finansowego. Według nowych procedur, wniosek (skargę/zażalenie) do Rzecznika Finansowego można skierować po wyczerpaniu drogi reklamacyjnej przed podmiotem rynku finansowego. Do Rzecznika Finansowego można również zwrócić się w sytuacji, gdy podmiot rynku finansowego nie udzielił w obowiązującym go terminie odpowiedzi na reklamację lub nie wykonał czynności wynikających z reklamacji uwzględnionej zgodnie z wolą klienta. Aleksandra Wiktorow podkreśla, że jako Rzecznik Finansowy zbuduje nowy urząd:
„ Od poniedziałku będziemy czuwać nad procesami klient-instytucja, w tym nad instytucjami pożyczkowymi. (…) Trudno przewidzieć, na co klienci będą się skarżyć”.
Według ustawy proces reklamacji będzie trwał miesiąc, a dopiero potem Rzecznik może się sprawą zająć. Jeśli w ciągu miesiąca instytucja finansowa nie załatwi problemu klienta ( nie da wyczerpującej odpowiedzi) – to uznaje się, że klient ma rację i sprawa jest załatwiona zgodnie z jego życzeniem. Ustawa dotyczy reklamacji składanych przez osoby fizyczne, które są klientami banków, (również spółdzielczych), SKOK-ów, firm pożyczkowych, biur usług płatniczych, towarzystw emerytalnych, towarzystw ubezpieczeniowych oraz funduszy inwestycyjnych.
Źródło: www. rf.gov.pl
Akty wandalizmu to zjawisko nieustannie zagrażające cmentarzom. Tylko w ubiegłym roku w ich wyniku zniszczeniu uległo co najmniej 120 nagrobków…
W tym roku aura nie rozpieszczała rolników – przymrozki, grad czy deszcz nawalny przyniosły ze sobą ogromne straty. InterRisk odnotował dotychczas wzrost…
UNIQA wprowadziła do swojej oferty ubezpieczeń grupowych na życie ochronę związaną ze zdrowiem psychicznym. W ramach nowej umowy dodatkowej ubezpieczyciel…
Przeglądy instalacji technicznych w domu lub w mieszkaniu mają znaczenie nie tylko ze względów bezpieczeństwa. Kwestia ta jest także istotna…
Zazwyczaj umowa ubezpieczenia domu lub mieszkania zawierana jest przez właściciela nieruchomości, który ma na względzie ochronę swojego majątku. Możliwie jest…
Nie każdy wie, że w ramach ubezpieczenia domu lub mieszkania można rozszerzyć zakres ochrony o NNW, czyli ubezpieczenie od następstw…