Jak sugeruje Rzecznik Finansowy zahamowanie wzrostu cen stawek OC dla właścicieli pojazdów mechanicznych mogłoby wynikać ze standaryzacji wysokości zadośćuczynień, a sprecyzowanie definicji zadośćuczynień wykluczało by nadinterpretacje przepisów.
Definicję osoby bliskiej również należy uściślić
Takiego zdania jest Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń. Jak twierdzi ekspert zdefiniowanie „osoby bliskiej” przyczyniłaby się do tych rozwiązań, które umożliwiły by stały wzrost cen w obowiązkowych polisach dla kierowców.
Brak kategoryzacji przyczynia się do destabilizacji systemu prawnego
Prof. Marcin Orlicki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest podobnego zdania. Jak twierdzi: „ Zadośćuczynienie powinno być i przewidywalne, i godziwe, a oprócz tego warto byłoby precyzyjnie określić w kodeksie cywilnym, czym są dobra osobiste”. Jak podkreślił profesor: „stałe „odkrywanie” nowej kategorii dóbr destabilizuje system prawny i uniemożliwia zakładom przewidywanie tytułów przyszłych zadośćuczynień”.
KNF pracuje nad zwiększeniem przewidywalności zadośćuczynień
Z kolei Prof. Maciej Kaliński z Katedry Prawa Cywilnego Uniwersytetu Warszawskiego jest zdania, że sytuacji nie są winne zbyt ogólne normy prawa cywilnego, ale interpretacje sądów. Profesor wymienia tu również wyroki Sądu Najwyższego, które rozszerzają prawo do zadośćuczynienia również na osoby pośrednio poszkodowane zdarzeniem. Jak dodaje Jacek Barszczewski, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego już są przypadki zapadnia wyroków zasądzających na rzecz bliskich ofiar wypadków zadośćuczynienia za zerwanie więzi z osobami, które na skutek wypadku znalazły się w stanie wegetatywnym. W związku z takimi sytuacjami KNF wydała już obowiązujące od początku roku rekomendacje, które dotyczą procesu ustalania i wypłat wspomnianych świadczeń. Nadzór powołał również Forum Zadośćuczynień, które stara się wypracować takie rozwiązania, które prowadzić będą do standaryzacji wysokości wypłat zadośćuczynień z OC z tytułu śmierci oraz pozwoli określić krąg osób uprawnionych do występowania z roszczeniem.
Odstępstwo od tabel tylko w szczególnych okolicznościach
Prof. Maciej Kaliński popiera wprowadzenie tabel świadczeń, pozwalającego obliczyć wartość zadośćuczynienia. Jednak w tym przypadku powinno obowiązywać prawo zastrzegające, że powinny one mieć formę propozycji środowiska ubezpieczeniowego, uwzględniających orzecznictwo sądowe, z możliwością odstępstwa od nich w szczególnych okolicznościach.
Źródło: www.gazetaprawna.pl www.gu.com.pl
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…