Aktualności

Co musisz wiedzieć o OC przewoźnika drogowego?

Na polskim rynku ubezpieczeniowym działa kilkanaście Towarzystw Ubezpieczeniowych, które prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych produktów dla klientów indywidualnych i przedsiębiorców. Ciekawe propozycje dotyczą m.in. przewoźników. Ubezpieczyciele konkurują ze sobą cenowo i proponują dodatkowo ubezpieczenia komunikacyjne.

Czym jest OC przewoźnika drogowego?

OC przewoźnika drogowego to produkt wybierany wybierane przede wszystkim przez przewoźników. Taką polisę powinna posiadać każda firma transportowa, która posiada flotę pojazdów. Polisę należy wykupić od razu po zarejestrowaniu pojazdów. Ciekawostką jest to, że wymóg wykupienia takiej polisy to warunek stawiany często przez klientów. Zgodnie z przepisami prawa takie ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, ale posiadanie polisy powinno leżeć w interesie firmy. Ubezpieczenie OCPD zapewnia ochronę OC przewoźnika za całkowite lub częściowe zniszczenie lub utratę przesyłki w transporcie krajowym i międzynarodowym.

Wariant podstawowy OCP zapewni wypłatę odszkodowania, gdy np. z powodu złych, trudnych warunków atmosferycznych transport nie zostanie dostarczony na czas. Polisa pokryje również koszty przechowania ładunków i działań zapobiegających szkodom lub zmniejszenia ich rozmiarów. Pokrycie kosztów dotyczy też m.in. opłaceniu prac ekspertów i refundacji opłat sądowych. Oczywiście takie ubezpieczenie można rozszerzyć o dostępne dodatki, ale wówczas cena polisy pójdzie w górę.
Oprócz ubezpieczenia OC dostępne są dodatkowe ubezpieczenia w postaci:

  • AC
  • NNW
  • Assistance

GAP dla przewoźników

Ubezpieczenie GAP to tzw. polisa od straty finansowej w przypadku utraty pojazdu (np. szkoda całkowita po wypadku lub kradzieży). Takie ubezpieczenie może zostać zawarte dla samochodu nowego jak i używanego do 5 roku eksploatacji. Ochroną mogą być objęte m.in. pojazdy do DMC do 3,5 tony (motocykle i samochody osobowe) oraz pojazdy o DMC do 44 ton (pojazdy ciężarowe), o wartości fakturowej do 600 000 zł i objęty ubezpieczeniem Auto Casco. Taki pojazd nie może być pojazdem specjalnym, pojazdem nauki jazdy lub służącym do przewozu osób.

Źródło: magazynfakty.pl

Bartosz

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Bartosz

Recent Posts

Fundacja PZU i Fundacja Dr Clown łączą siły 

Fundacja PZU i Fundacja Dr Clown nawiązały współpracę, by nieść radość i wsparcie emocjonalne dzieciom przebywającym…

3 minuty ago

Jak prawidłowo zgłosić szkodę powstałą na skutek nawałnic? 

Intensywne deszcze, wichury i lokalne podtopienia niestety stają się coraz częstsze. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega…

6 minut ago

Promocja w TUW „TUW” – 15% zniżki na OC i AC dla właścicieli aut koreańskich 

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” przygotowało wakacyjną promocję dla kierowców samochodów koreańskich. Do końca lipca nowi…

11 minut ago

Generali wprowadza rekordowe sumy ubezpieczeń dla podróżnych 

Generali zwiększyło limity w ubezpieczeniu turystycznym. Maksymalna suma ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą została podniesiona…

12 minut ago

OFE PZU „Złota Jesień” z imponującym wzrostem w czerwcu 2025 

OFE PZU „Złota Jesień” po raz kolejny potwierdziło swoją pozycję lidera rynku funduszy emerytalnych. Fundusz…

1 dzień ago

Bezpieczeństwo w podróży – jak tanie loty połączyć z właściwym ubezpieczeniem? 

Tanie bilety to kuszące oszczędności, ale bez odpowiedniego ubezpieczenia nawet najbardziej ekonomiczna podróż może nas…

2 dni ago