Aktualności

Co musisz wiedzieć o OC przewoźnika drogowego?

Na polskim rynku ubezpieczeniowym działa kilkanaście Towarzystw Ubezpieczeniowych, które prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych produktów dla klientów indywidualnych i przedsiębiorców. Ciekawe propozycje dotyczą m.in. przewoźników. Ubezpieczyciele konkurują ze sobą cenowo i proponują dodatkowo ubezpieczenia komunikacyjne.

Czym jest OC przewoźnika drogowego?

OC przewoźnika drogowego to produkt wybierany wybierane przede wszystkim przez przewoźników. Taką polisę powinna posiadać każda firma transportowa, która posiada flotę pojazdów. Polisę należy wykupić od razu po zarejestrowaniu pojazdów. Ciekawostką jest to, że wymóg wykupienia takiej polisy to warunek stawiany często przez klientów. Zgodnie z przepisami prawa takie ubezpieczenie nie jest obowiązkowe, ale posiadanie polisy powinno leżeć w interesie firmy. Ubezpieczenie OCPD zapewnia ochronę OC przewoźnika za całkowite lub częściowe zniszczenie lub utratę przesyłki w transporcie krajowym i międzynarodowym.

Wariant podstawowy OCP zapewni wypłatę odszkodowania, gdy np. z powodu złych, trudnych warunków atmosferycznych transport nie zostanie dostarczony na czas. Polisa pokryje również koszty przechowania ładunków i działań zapobiegających szkodom lub zmniejszenia ich rozmiarów. Pokrycie kosztów dotyczy też m.in. opłaceniu prac ekspertów i refundacji opłat sądowych. Oczywiście takie ubezpieczenie można rozszerzyć o dostępne dodatki, ale wówczas cena polisy pójdzie w górę.
Oprócz ubezpieczenia OC dostępne są dodatkowe ubezpieczenia w postaci:

  • AC
  • NNW
  • Assistance

GAP dla przewoźników

Ubezpieczenie GAP to tzw. polisa od straty finansowej w przypadku utraty pojazdu (np. szkoda całkowita po wypadku lub kradzieży). Takie ubezpieczenie może zostać zawarte dla samochodu nowego jak i używanego do 5 roku eksploatacji. Ochroną mogą być objęte m.in. pojazdy do DMC do 3,5 tony (motocykle i samochody osobowe) oraz pojazdy o DMC do 44 ton (pojazdy ciężarowe), o wartości fakturowej do 600 000 zł i objęty ubezpieczeniem Auto Casco. Taki pojazd nie może być pojazdem specjalnym, pojazdem nauki jazdy lub służącym do przewozu osób.

Źródło: magazynfakty.pl

Bartosz

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Bartosz

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

3 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

3 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

4 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

4 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

6 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

6 dni ago