Co prawda zakłady ubezpieczeń oferują coraz to bardziej wysublimowane produkty, np. ubezpieczenia ekologiczne czy cybernetyczne, ale prawdziwa rywalizacja rozpoczęła się na polu, szeroko pojętego konsultingu, zwłaszcza w zakresie zarządzania ryzykiem.
Tak jak bank nie jest już od dawna dla firmy tylko źródłem finansowania, tak i ubezpieczyciel nie sprowadza swojej roli jedynie do inkasenta składki i płatnika szkody. W przypadku obu instytucji finansowych coraz większą rolę odgrywa doradztwo. Stąd wyjątkowa aktywność ubezpieczycieli w budowaniu zespołów inżynierskich, których zadaniem jest wspieranie klientów w zakresie identyfikacji, analizy i kontrolowania ryzyka. Czasy „gołych” polis dla przedsiębiorstw powoli odchodzą do lamusa. Nadchodzi era produktów ubezpieczeniowych obudowanych ofertą inżynierską.
Standardem oferowanym przez większość ubezpieczycieli są audyty ryzyka
Na ich podstawie inżynierowie przygotowują rekomendacje, których celem jest minimalizacja ryzyka. Część z nich wymaga znaczących nakładów finansowych, np. na systemy zabezpieczające, ale zazwyczaj wiele z nich stanowią łatwe do wprowadzenia zalecenia niskonakładowe, obejmujące np. opracowanie lub weryfikację procedur czy prace porządkowe, które ograniczają możliwość powstania zdarzenia lub wielkość potencjalnej szkody.
Klienci biznesowi mogą dziś uzyskać wsparcie ze strony ubezpieczyciela na etapie projektowania nowych obiektów lub rozbudowy istniejących
Inżynierowie ryzyka dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, proponując tzw. dobre praktyki w zakresie zabezpieczeń konstrukcyjnych, technicznych czy organizacyjnych. Często są to rozwiązania wykraczające poza obowiązujące regulacje prawne. Wszystko w celu ochrony majątku i zachowania ciągłości działania.
Towarzystwa ubezpieczeniowe coraz aktywniej uczestniczą w procesie odtwarzania zniszczonego majątku
Tak było w opisywanym przez nas przypadku pożaru fabryki tworzyw sztucznych Coko-Werk w Łodzi. Ubezpieczyciel, w tej sytuacji Ergo Hestia, stał się nie tylko organizatorem procesu likwidacji, ale też czynnie wspierał swojego klienta w zakresie działań prewencyjnych. Stał się partnerem, który „za rękę” poprowadził zakład do odbudowy obiektu i odzyskania pełnych mocy produkcyjnych.
Coraz szerszy zakres usług inżynierskich
Najbardziej innowacyjni ubezpieczyciele proponują np. audyty termowizyjne, pozwalające na identyfikację miejsc, w których może dojść do powstania pożaru. Proponują testy penetracyjne, tzw. pentesty, umożliwiające znalezienie luk w ochronie infrastruktury teleinformatycznej ocenianej firmy. Coraz mocniej wspierają też obszar bezpieczeństwa flot pojazdów, badając istniejące procedury, prowadząc szkolenia kierowców czy menedżerów flot.
Źródło: www.rp.pl
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…