W tym roku, podobnie jak w poprzednim do Rzecznika Ubezpieczonych najwięcej skarg wnieśli klienci zakładów ubezpieczeń, którzy niezadowoleni byli ze sposobu załatwienia sprawy w sektorze ubezpieczeń komunikacyjnych.
W okresie od stycznia do września br., do Rzecznika Ubezpieczonych (zmiana funkcji na Rzecznika Finansowego nastąpiła w październiku br., ) wpłynęło 11 612 skarg dotyczących ubezpieczeń. Liczba ta jest niemal identyczna jak w poprzednim roku –wyniosła ona bowiem 11 556.
Z udostępnionego Raportu wynika, że podobnie jak w minionych latach, najliczniejsza grupa skarg dotyczyła ubezpieczeń komunikacyjnych.: „Analizując pisemne skargi kierowane do Biura Rzecznika w indywidualnych sprawach nadal można zaobserwować pewne nieprawidłowości występujące na rynku ubezpieczeniowym. Oznacza to, iż skala nierespektowania prawa przez część podmiotów rynku ubezpieczeniowego względem poszkodowanych jest nadal znacząca” – napisano w raporcie.
W sektorze ubezpieczeń komunikacyjnych kierowcy najczęściej apelowali do Rzecznika Ubezpieczonych w sprawach obowiązkowego ubezpieczenia OC. Osoby poszkodowane zgłaszali zastrzeżenia dotyczące uzyskania pełnej rekompensaty za wynajem pojazdu zastępczego oraz sposobu likwidacji szkody i nieuprawnionego kwalifikowania jej jako całkowitej. Inne zgłaszane roszczenia wynikały też m.in. z prawa poszkodowanego do decydowania o wyborze części stosowanych do naprawy pojazdu, zasadności stosowania przez ubezpieczycieli amortyzacji części oraz problemów z wypłatą odszkodowań z tytułu utraty wartości handlowej auta.
Pisemne zgłoszenia w większości odnosiły się do nieprawidłowości w dziale II, stanowiły one 72,2% ogólnej ich liczby skarg. Do Rzecznika wpłynęło łącznie 8387 zastrzeżeń pod adresem sektora non-life. To nieco mniej niż przed rokiem (8605 szt., 74,5% ówczesnej liczby skarg). Rzecznik otrzymał też 3141 skarg dotyczących działu I (27,1% ogólnej liczby zgłoszeń) – nieco więcej niż rok wcześniej (2912 szt., 25,2%). W 84 sprawach brak było właściwości Rzecznika.
Jak podano w Raporcie, klienci szukają różnych sposobów na kontakt z biurem Rzecznika: „W przedstawianym okresie sprawozdawczym zaobserwowano jednocześnie wzrost zainteresowania innymi bezpośrednimi formami kontaktów z Biurem Rzecznika (poradnictwo telefoniczne, kontakt za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook)”.
Źródło: www.rf.gov.pl
Podróże to czas relaksu, jednak nieprzewidziane sytuacje mogą zakłócić nam długo wyczekiwany urlop. Dlatego kluczowe…
Stłuczka na parkingu? Kolizja na drodze? A sprawca po prostu odjechał? Tego typu sytuacja to…
Choć obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia szeroką ochronę w razie szkód wyrządzonych osobom trzecim, nie działa…
Niepewność wobec diagnozy lub sposobu leczenia to codzienność wielu pacjentów. Jednak druga opinia medyczna daje…
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła zmianę formy prawnej TUZ Ubezpieczenia z towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych na spółkę…
Warszawa, Lublin i Olsztyn to liderzy najnowszego rankingu jakości życia PZU Lokalnie. Wyniki opracowane we…