Aktualności

Naprawa auta z AC czy OC sprawcy?

W ramach ubezpieczenia AC możemy naprawić wiele szkód. Są to najczęściej uszkodzenia spowodowane przez nas samych, nieznane osoby lub zwierzęta. Co jednak zrobić, gdy jesteśmy poszkodowani w wypadku komunikacyjnym? Czy naprawiać auto z AC czy z OC sprawcy? 

Likwidacja szkody z AC czy OC sprawcy? 

Nie każdy wie, że w przypadku, gdy uczestniczyliśmy w zdarzeniu drogowym, a nie jesteśmy jego sprawcą możemy naprawić samochód z własnego AC. Tym bardziej, że likwidacja szkód z polis OC drugiego kierowcy, może zająć dużo czasu – sprawca może nie przyznawać się do winy, nie posiadać ważnego ubezpieczenia, czy też ustalenie kierującego może być trudne. Mamy wówczas dwie możliwości. Możemy poczekać, aż sprawa zostanie wyjaśniona, a odszkodowanie wypłacone z ubezpieczenia OC sprawcy. W takiej sytuacji nie utracimy zniżek z AC. Druga opcja to naprawa auta z własnej polisy AutoCasco. W tym przypadku wszystko przebiega szybko i sprawnie, ale zazwyczaj wiąże się z utratą zniżek na polisie AC. Może się jednak zdarzyć, że nasz ubezpieczyciel wystąpi z regresem, czyli zwróci się o zwrot odszkodowania do ubezpieczyciela sprawcy. Co to oznacza? Po wypłaceniu należnego nam odszkodowania, firma wystąpi do sprawcy zdarzenia o zwrot wypłaconej kwoty. Jeżeli zostanie ona przez niego uregulowana, to my zachowamy zniżki, a dane zdarzenie zostanie wykreślone z naszej historii ubezpieczenia. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze warto z takiego rozwiązania skorzystać. W niektórych przypadkach bardziej opłacalne jest poczekanie na ubezpieczenie z OC sprawcy.  

Zwłaszcza wówczas, gdy nie tylko zostało uszkodzone auto, ale także ucierpiał kierowca lub pasażerowie pojazdu. Zgodnie z prawem polisa OC pokrywa wszystkie tego rodzaju przypadki. Natomiast nasza własna polisa AC dotyczy tylko uszkodzenia pojazdu i to w kilku konkretnych przypadkach. 

Na co uważać podczas likwidacji szkody z AC? 

Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z likwidacji szkody w ramach swojej polisy AC, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jedną z nich jest franszyza integralna. Zapis ten oznacza, że ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie za szkody od pewnej kwoty. Przykładowo, gdy franszyza integralna na naszej polisie wynosi 500 zł i zgłosimy uszkodzenie pojazdu, którego koszt naprawy wynosi 100 lub 200 złotych, nasz ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty odszkodowania. Z tego powodu warto się rozważyć to, czy drobne uszkodzenia zgłaszać. 

Monitorowanie statusu sprawy 

Pamiętajmy także o tym, że mamy prawo do wglądu w dokumenty dotyczące przebiegu likwidacji zgłoszonej przez nas szkody. Możemy także nie zgodzić się z wyceną ubezpieczyciela lub wydaną przez niego decyzją, a także się od niej odwołać, czy też skorzystać z usług innego rzeczoznawcy. 

Źródło: Link4 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

Raport społeczny PKO Ubezpieczenia: Jak czują się kobiety w Polsce? 

PKO Ubezpieczenia w swoim pierwszym raporcie społecznym pokazuje, jak kobiety w Polsce oceniają swój dobrostan.…

3 dni ago

Holiday Barometer 2025: Jak zmieniają się zwyczaje urlopowe Polaków i Europejczyków? 

Wyniki badania Holiday Barometer 2025 pokazują, że po latach niepewności związanej z pandemią Polacy i…

3 dni ago

Fundacja PZU i Fundacja Dr Clown łączą siły 

Fundacja PZU i Fundacja Dr Clown nawiązały współpracę, by nieść radość i wsparcie emocjonalne dzieciom przebywającym…

3 dni ago

Jak prawidłowo zgłosić szkodę powstałą na skutek nawałnic? 

Intensywne deszcze, wichury i lokalne podtopienia niestety stają się coraz częstsze. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega…

3 dni ago

Promocja w TUW „TUW” – 15% zniżki na OC i AC dla właścicieli aut koreańskich 

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” przygotowało wakacyjną promocję dla kierowców samochodów koreańskich. Do końca lipca nowi…

3 dni ago

Generali wprowadza rekordowe sumy ubezpieczeń dla podróżnych 

Generali zwiększyło limity w ubezpieczeniu turystycznym. Maksymalna suma ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą została podniesiona…

3 dni ago