Wprowadzenie przepisów o zakazie kopiowania dokumentów publicznych spowodowało spore zamieszanie i mnóstwo wątpliwości. Co można kopiować i kiedy, a czego nie? Jak bardzo zmieni to pracę agentów? Na pytania odpowiada Jakub Dziedzic, Dyrektor ds. Zgodności w firmie TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.
Nowelizacja ustawy o dokumentach publicznych nie zakazuje kopiowania dowodów tożsamości, czy też dowodów rejestracyjnych definiowanych w ustawie jako dokumenty publiczne.
Po dokładnym zapoznaniu się z treścią nowelizowanej ustawy należy wskazać na to, że jedyny przepis karny odnosi się do „osoby, która wytwarza, oferuje, zbywa lub przechowuje w celu zbycia replikę dokumentu publicznego”. Przyjmując powyższe, kopiowanie dowodu osobistego, czy też dowodu rejestracyjnego w rozmiarze do 75% lub przekraczającym 120% oryginału oraz w formie pozbawionej cech autentyczności, wyklucza kwalifikowanie go jako repliki i jest jak najbardziej dozwolone.
W tej kwestii tak, ma znaczenie. Mówiąc wprost, wykonanie kopii dowodu osobistego w powiększeniu 125% w kolorystyce czarno-białej jest jak najbardziej dopuszczalne. Oczywiście, konieczne jest również wskazanie kolejnej podstawy uprawniającej do wykonywania kopii takiej dokumentacji, tj. „celów urzędowych, służbowych lub zawodowych określonych na podstawie odrębnych przepisów lub na użytek osoby, dla której dokument publiczny został wydany”. Zwracam jednak uwagę, że w tym przypadku istotne jest określenie podstawy prawnej wskazującej wprost możliwość podjęcia takich działań.
Nadchodzące zmiany w prawie monitorujemy na bieżąco, więc odpowiednio wcześniej wydaliśmy w TUZ TUW „Wytyczne dotyczące kopiowania, czy też utrwalania dokumentów publicznych”.
Początkowo dokument ten stosowany był wewnętrznie i obowiązywał pracowników TUZ TUW, ale w związku z napływającymi z zewnątrz pytaniami dotyczącymi tej tematyki, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, odpowiednio zmodyfikowaliśmy te wytyczne i przekazaliśmy je do sieci sprzedaży, czyli także do współpracujących z TUZ TUW agentów ubezpieczeniowych. Dzięki temu każdy z naszych agentów, gdyby miał wątpliwości co do wskazania konkretnej podstawy prawnej, stosując się do wytycznych TUZ TUW będzie miał pewność, że przekazywane kopie dokumentów publicznych nie naruszają przepisów prawa. Powyższe odnosi się oczywiście do ustawy o dokumentach publicznych, wiadomym jest jednak, że inne ewentualne ograniczenia w kopiowaniu dokumentów zawierających dane osobowe mogą wynikać z różnych aktów prawnych, np. z przepisów RODO i wskazanej w nim zasadzie minimalizacji danych. Tym niemniej, każdorazowo, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, jesteśmy otwarci na kontakt ze współpracującymi z TUZ TUW agentami ubezpieczeniowymi i z przyjemnością odpowiemy na zadane pytania.
Generali po raz kolejny zostało wyróżnione w rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań, opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ubezpieczyciel zajął pierwsze miejsce w kategoriach:…
Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe wpisały się już w nasz krajobraz i niestety coraz częściej niosą ze sobą zniszczenia lub…
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…