Już jutro dzieci wracają do szkół, warto więc przypomnieć rodzicom o zakupie szkolnego NNW i dostarczyć ku temu solidnych argumentów. Dziś na nasze pytania na temat tego ubezpieczenia odpowiada przedstawicielka Nationale Nederlanden, Pani Małgorzata Zgudka menadżer ds. produktów w NN.

Polecamy Państwu również nasze dwie wcześniejsze rozmowy z przedstawicielami TU. Pan Piotr Kotleski z Uniqa zwracał uwagę jak ważna jest suma ubezpieczenia dla dziecka, a Pan Jacek Rink z Axa mówił o tym na co zwracać uwagę przy zakupie ubezpieczenia dla dziecka.

Z powodu pandemii wrześniowy powrót dzieci do szkół stoi pod wielkim znakiem zapytania. Zarówno dyrektorzy placówek oświatowych, jak i rodzice muszą poradzić sobie z wyzwaniami związanymi między z innymi z wyborem dla nich odpowiedniego ubezpieczenia. Co zatem na temat ubezpieczeń szkolnych mogą powiedzieć ubezpieczyciele.

Z jednej strony zmagamy się wszyscy z wciąż nową i trudną sytuacją. Z drugiej, nasze codzienne życie nie stanęło w miejscu. Dorośli, niezależnie od formy, muszą pracować, natomiast dzieci nadal są aktywne – zarówno w nauce, jak i zabawie czy aktywnościach sportowych. W związku z tym rodzice powinni mieć świadomość, że ich dzieci nadal są narażone na liczne urazy i uszczerbki.

Dlatego jak co roku, przed początkiem września jako Nationale-Nederlanden chcemy przypominać o ubezpieczeniu od Następstw  Nieszczęśliwych Wypadków (NNW). Początek roku szkolnego to moment, kiedy rodzice najczęściej decydują się na zakup tzw. ubezpieczenia szkolnego. Należy jednak pamiętać, że nie ma obowiązku skorzystania z oferty przedstawianej na pierwszych wywiadówkach. Takie grupowe szkolne ubezpieczenia to często niska składka, ale niestety w przypadku urazu także niskie odszkodowanie. Co ważne, w przypadku standardowych ubezpieczeń szkolnych odszkodowanie wypłacane jest za określany procentowo uszczerbek na zdrowiu. Wysokość kwoty zależy więc od sumy ubezpieczenia.

Zawsze przed zakupem takiego ubezpieczenia warto sprawdzić jego zakres, limit wypłat czy zdarzenia, jakie obejmuje. Dobrze jest daną ofertę porównać do innych ubezpieczeń dostępnych na rynku. Każdy rodzic może podjąć decyzję, czy wybiera zakup podstawowego produktu czy może wersję indywidualną z wyższą sumą ubezpieczenia czy szerszym zakresem, które w przypadku nieszczęśliwego wypadku zapewnią większe wsparcie.

W związku z niepewną sytuacją epidemiologiczną warto przypomnieć, że ubezpieczenie NNW, nie działa jedynie na terenie szkoły i w czasie lekcji, lecz chroni dziecko przez cały rok, niezależnie od pory i miejsca zdarzenia.

Jakie są aktualnie trendy w ubezpieczeniach szkolnych? Czy rodzice częściej samodzielnie ubezpieczają dzieci?  Jeżeli tak to z czego to wynika? Czy może jednak nadal panuje przekonanie, że polisa szkolna jest ubezpieczeniem zawieranym obowiązkowo w placówce oświatowej?

Podstawowym zakresem, na jaki decydują się rodzice jest nadal ubezpieczenie na wypadek uszczerbków. Produkty te, chociaż dosyć proste jeśli chodzi o konstrukcję, coraz częściej zawierają dodatkowe zakresy i wsparcie. Klienci mogą teraz liczyć chociażby na pomoc assistance. W razie wypadku dostępne są m.in. korepetycje, domowe wizyty lekarza, transport medyczny, rehabilitacja czy usługa dostarczania leków. Obserwujemy, że oferta i zakres tego typu ubezpieczenia są coraz częściej rozszerzane o nowe komponenty, które wiążą się z najczęstszymi dziecięcymi wypadkami czy zdarzeniami.  

W ostatnich latach możemy zaobserwować wzrost zainteresowania ubezpieczeniem dziecka kupowanym indywidualnie – poza szkołą i najchętniej przez internet. To bardzo szybka i wygodna forma, która jest dostępna dla klientów przez cały rok. Rodzic może dopasować zakres ochrony i cenę takiego ubezpieczenia do swoich potrzeb i dokonać zakupu w dowolnym momencie, bez konieczności wychodzenia z domu.

W obecnej sytuacji wielu rodziców zadaje sobie pytanie czy polisa szkolna chroni dzieci również podczas zdalnej nauki. Jak to więc jest z ubezpieczeniem szkolnym? Czy zadziała ono niezależnie od miejsca edukacji? 

Oferowane przez nas ubezpieczenie dziecka gwarantuje ochronę przez cały rok, niezależnie od miejsca nauki, również w czasie wakacji czy ferii. Mitem jest, że tzw. „ubezpieczenie szkolne”, działa tylko na terenie placówki edukacyjnej. Większość ubezpieczeń na rynku obejmuje także zdarzenia, które mają miejsca poza szkołą.

Czy panująca pandemia wpływa na zakres ochrony ubezpieczenia szkolnego?

Część ubezpieczeń szkolnych charakteryzuje się tym, że są to po prostu ubezpieczenia wypadkowe. Swoim zakresem obejmują najczęściej zdarzenia takie jak złamania, zwichnięcia, oparzenia, czy urazy i rany wymagające szycia. Epidemia COVID-19 nie wpływa więc na działanie ubezpieczenia NNW. Natomiast tak, jak już wspominałam, ta ochrona działa w każdym miejscu pobytu dziecka – także podczas pobytu w domu w przypadku obowiązkowej kwarantanny. Z kolei część produktów dostępnych na rynku obejmuje także element choroby czy hospitalizacji i często w takim przypadku ochrona obowiązuje również w przypadku zachorowania na COVID-19.

Badamy i obserwujemy potrzeby naszych klientów. Nie wykluczamy rozwoju naszego produktu o dodatkowe elementy.

W jaki sposób rodzice mogą zgłosić szkodę z polisy szkolnej? Czy konieczna jest wizyta w placówce oświatowej, która pośredniczyła w zawarciu umowy ubezpieczenia?

Zazwyczaj takie zdarzenia wystarczy zgłosić zdalnie. W związku z trwająca epidemią jest dla nas szczególnie ważne, aby wszelkie formalności mogły odbywać się bez konieczności jakichkolwiek wizyt. W przypadku naszej oferty ubezpieczenia NNW szkodę można zgłosić za pośrednictwem naszej strony internetowej nn.pl, ale także pocztą tradycyjną. 

Podsumowując czym powinni kierować się rodzice wybierając ubezpieczenie dla swojego dziecka?

Ubezpieczenie szkolne ma chronić zdrowie dzieci i młodzieży, zarówno w szkole, jak i poza nią. Powinno obejmować zarówno wypadki powstałe w drodze do i ze szkoły, podczas zajęć sportowych czy w trakcie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych, a także podczas aktywności w domu i na wakacjach – zarówno w Polsce, jak i za granicą.

To, co ważne to termin wypłaty odszkodowania. W przypadku naszej oferty pieniądze wypłacane są już po zgłoszeniu zdarzenia, bez konieczności zakończenia leczenia. Informując o szkodzie wystarczy dołączyć dokumentację medyczną.

Warto sprawdzić takie ubezpieczenie, które ma jasno określone kwoty wypłat za poszczególne zdarzenia. Taki system wypłacania stałej kwoty za określony uraz jest bardziej przejrzysty. Wybierając taki produkt, rodzic z góry wie jaka kwota zostanie wypłacona w przypadku danego zdarzenia i nie ma konieczności procentowego przeliczania uszczerbku na konkretne kwoty.

Warto również zawrócić uwagę, czy jest możliwość skorzystania z dodatkowych opcji, które ułatwią dziecku powrót do zdrowia, jak np. badania czy rehabilitacje.