Obowiązek używania opon zimowych funkcjonuje w wielu krajach Europy, w Polsce jednak takiego obowiązku nie ma. Temat opon jest wielokrotnie podejmowany w portalach motoryzacyjnych (i nie tylko) i często spotykamy się z opinią, że jazda na „zimówkach” latem, może być podstawą dla ubezpieczyciela do niewypłacenia odszkodowania. Czy faktycznie tak jest?
Poruszanie się na oponach zimowych w okresie letnim jest nieuzasadnione. Nie tylko pod względem ekonomicznym („zimówki” latem po prostu się częściej zużywają), ale przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa. Jazda latem na oponach przystosowanych do aury zimowej wiąże się z wydłużeniem drogi hamowania o kilkanaście metrów. To oczywiście może być przyczyną tragedii na drodze. W naszym kraju (w przeciwieństwie do wielu państw w Europie) obowiązku jazdy na oponach letnich latem, a zimowych zimą – nie ma.
Wielokrotnie spotkaliśmy się z opinią, że ubezpieczyciele mogą nie wypłacić odszkodowania w przypadku, gdy opony są niewłaściwe w stosunku do panujących warunków pogodowych. Biorąc pod uwagę ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych kwestionujemy powyższe opinie. W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC Towarzystwa Ubezpieczeniowe nie mają swobody w ustalaniu zasad, na jakich udzielana jest ochrona. Wszystkie kwestie reguluje bowiem ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych.
W ostatnim czasie natknęliśmy się na wypowiedź z dnia 1.07.19 [„Jeździsz na zimówkach latem? Mogą być problemy z ubezpieczeniem”, www.managerplus.pl], z której wynika, że cyt.: „(…) w przypadku kolizji drogowej jazda na oponach typowo zimowych latem lub letnich zimą może być podstawą dla ubezpieczyciela do niewypłacenia odszkodowania”. Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, ale tylko w przypadku ochrony AC, jeśli taki zapis istnieje w OWU. Warto takie kwestie zaznaczać w wypowiedziach, mogą one bowiem wpłynąć na jakość przekazywanych informacji. W kwestii obowiązkowego ubezpieczenia OC jak wspomnieliśmy – towarzystwa nie mogą uchylać się od odpowiedzialności tylko dlatego, że pojazd był wyposażony w ogumienie nie przystosowane do pory roku.
Podczas zawierania z zakładem ubezpieczeń umowy ubezpieczenia AC, należy z uwagą prześledzić warunki OWU. Ubezpieczyciele bowiem często wprowadzają zapis, że zakład nie ponosi odpowiedzialności w sytuacji, w której do powstania szkody doszło na skutek braku opon zimowych.
www.managerplus.pl www.lex.pl
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…