Categories: Aktualności

Niezależni rzeczoznawcy mają chronić klientów przed mniejszymi wypłatami z OC

Wprowadzenie niezależnych rzeczoznawców do likwidacji szkód z OC postuluje rzecznik finansowy Aleksandra Wiktorow. Sprawą zajmuje się już Rada Rozwoju Rynku Finansowego przy Ministerstwie Finansów.
 

Rzecznik finansowy proponuje wprowadzenie niezależnego rzeczoznawcy do likwidacji szkody z komunikacyjnego ubezpieczenia OC

 
Pomysł trafił pod obrady Rady Rozwoju Rynku Finansowego przy Ministerstwie Finansów. Resort poprosił też Komisję Nadzoru Finansowego, Polską Izbę Ubezpieczeń (PIU) i samego rzecznika o analizy wpływu nowego rozwiązania na składki OC.
 

Ekspertyza ma być zlecona niezależnemu rzeczoznawcy

 
Rzecznik Aleksandra Wiktorow proponuje, by poszkodowany mógł zlecić ekspertyzę niezależnemu rzeczoznawcy, gdy towarzystwo zaniża odszkodowanie, oferuje mniej, niż wynika z wyceny naprawy auta przez warsztat wybrany przez klienta, i jest głuche na reklamacje. Jeśli okaże się, że ubezpieczyciel zaniżył wycenę, będzie musiał wypłacić tyle, ile wyliczy niezależny rzeczoznawca, i zwrócić koszty wydania opinii (200–500 zł).

 

Propozycja ucieszyła właścicieli warsztatów i rzeczoznawców

 
Roman Kantorski, prezes Polskiej Izby Motoryzacji uważa, pomysł RF za bardzo dobry: „ Niezależny rzeczoznawca przy likwidacji szkód komunikacyjnych jest równie potrzebny, jak działalność rzeczoznawców majątkowych, biegłych finansowych czy biegłych sądowych”.
 

Inaczej jest z przedstawicielami branży ubezpieczeń, którym pomysł się nie podoba

 
„Przyczynią się do kolejnej podwyżki składek na ubezpieczenie OC dla kierowców” – twierdzi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes PIU. Według PIU wypłaty z OC sięgnęły w I półroczu 4,31 mld zł, wobec 3,95 mld zł rok wcześniej.
 
Obecnie odszkodowania z OC są wypłacane albo bezgotówkowo (klient oddaje auto do warsztatu, który sam rozlicza się z ubezpieczycielem), lub na tak zwany „kosztorys” (odszkodowanie przelewane na konto poszkodowanego wylicza rzeczoznawca ubezpieczyciela). Jednak zarówno w jednym jak i w drugim przypadku dochodzi do zaniżania wypłaty odszkodowań.
 

Kierowca może się odwołać od decyzji ubezpieczyciela, ale…

 
Ale nie dość, że sam musi zapłacić za sporządzenie opinii niezależnemu rzeczoznawcy, to jeszcze ubezpieczyciel wcale nie musi jej uznać. Poszkodowany może też iść do sądu, gdzie często wygrywa. Rzecz w tym, że nie wszyscy się na to decydują, na czym zyskują towarzystwa. Kierowca, który kwestionuje wycenę, może za zlecić sporządzenie opinii niezależnemu rzeczoznawcy.
 
Źródło: www.rp.pl

Bartosz

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Polacy coraz częściej podziwiają naturę z perspektywy… drona

Wraz z nadejściem wiosny na polskim niebie pojawia się coraz więcej dronów. Średnio od maja do lipca odbywa się aż…

3 dni ago
  • Aktualności

Ubezpieczenie czworonoga może być receptą na drogie leczenie

Ile kosztuje RTG psa po wypadku, ile leczenie złamania. Czy rachunek można pokryć z polisy?  W Polsce mieszka ok. 8…

3 dni ago
  • Aktualności

Doradcy Nationale-Nederlanden dołączają do elitarnego stowarzyszenia Million Dollar Round Table

W tym roku 75 przedstawicieli Nationale-Nederlanden zostało przyjętych do Million Dollar Round Table (MDRT) – prestiżowego, międzynarodowego stowarzyszenia, które zrzesza…

3 dni ago
  • Aktualności

Polacy na majówkę zaciskają pasa – w domu zostanie 60% z nas

Tegoroczna majówka będzie wyjątkowo długa – biorąc 3 dni urlopu możemy przedłużyć weekend aż do 7 dni. Jednak nie wszyscy…

3 dni ago
  • Aktualności

Polisy komunikacyjne w pierwszym kwartale 2024 r. OC i AC droższe we wszystkich województwach.

Inflacja spada, ale kierowcy nadal muszą się liczyć ze wzrostem cen. Mimo to od stycznia do marca 2024 roku zarejestrowano…

3 dni ago
  • Aktualności

Zdalna weryfikacja tożsamości w UNIQA: bezpieczeństwo i wygoda dzięki mojeID

UNIQA wdrożyła cyfrowe potwierdzanie tożsamości podczas składania wniosku o zawarcie umowy ubezpieczenia. Usługę mojeID dostarcza ubezpieczycielowi hub technologiczny KIR.  Dzięki…

3 dni ago