Categories: Prawo

Nowe obowiązki sprzedawców ubezpieczeń

Kilka dni temu w Dzienniku Ustaw Unii Europejskiej opublikowano Dyrektywę dotyczącą dystrybucji polis ubezpieczeniowych. Nowe prawo nadaje większą ochronę klientów w kwestii dotyczącej ubezpieczeń, obejmując wszystkie kanały dystrybucji i nakładając na sprzedawców ubezpieczeń nowe obowiązki. 

Dzięki nowym regulacjom klienci będą lepiej poinformowani na temat tego jakie mają prawa i obowiązki, jaki jest zakres ubezpieczenia, a także jakie dokładnie wyłączenia zawiera polisa, która podpisuje. Na mocy przepisów obligatoryjne będzie podawanie m.in.: danych producenta i dystrybutora ubezpieczenia wraz z danymi rejestrowymi, rozbudowanych informacji o produkcie ubezpieczeniowym, charakteru działania, charakteru wynagrodzenia, tego, czy świadczy się doradztwo, a nawet procedur składania skarg i reklamacji. Wszelkie informacje udzielane klientowi mają być rzetelne, jasne i niewprowadzające w błąd, a materiały marketingowe wyraźnie oznaczone jako takie. Wytyczne dotyczą wszystkich kanałów dystrybucji, w tym sprzedaży własnej zakładów ubezpieczeń.
 
Dodatkowo przepisy wprowadzają obowiązek przekazania dodatkowego, odrębnego „Dokumentu zawierającego informacje o produkcie ubezpieczeniowym”. Akt ten zawiera szeroki zakres informacji: informacje o rodzaju ubezpieczenia, krótki opis ochrony ubezpieczeniowej, obejmujący główne rodzaje ubezpieczanego ryzyka, sumę ubezpieczenia i wiele innych. Jednocześnie ma być krótki, przejrzysty, łatwy w czytaniu, dokładny i nie może wprowadzać w błąd.
 
Nowe przepisy dotyczą szerokiego grona podmiotów z branży asekuracyjnej: pośredników ubezpieczeniowych, w tym internetowych porównywarek, towarzystw ubezpieczeniowych i ich pracowników, jak i pośredników sprzedających ubezpieczenia w ramach działalności ubocznej. Wszyscy wspomniani powyżej stają się dystrybutorami ubezpieczeń w rozumieniu IDD. Dyrektywa nie będzie obejmowała wyłącznie tych pośredników, którzy dystrybuują ubezpieczenia uzupełniające do sprzedawanych przez siebie towarów i usług, w szczególności usług turystycznych, a ich składka nie przekracza 600 euro rocznie. Ustala także minimalny wymiar szkoleń obowiązkowych dla wszystkich dystrybuujących ubezpieczenia Jak podkreśla Łukasz Zoń: „ Z punktu widzenia środowiska ważne jest to, aby obowiązki w zakresie doskonalenia zawodowego zostały ukształtowane w sposób przynoszący korzyść wszystkim uczestnikom rynku, zarówno pośrednikom, jak i ich klientom oraz partnerom z zakładów ubezpieczeń”.

Dyrektywa wejdzie w życie 23 lutego 2016 r. Kraje członkowskie mają czas na jej implementowanie do 23 lutego 2018 r. 
 
Źródło: www.prawoasekuracyjne.pl

Mateusz

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Mateusz

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

4 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

4 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

5 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

5 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

7 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

7 dni ago