Categories: Prawo

Nowela ustawy o działalności ubezpieczeniowej przyjęta przez RM

W dniu 21 listopada Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Nowelizacja dostosowuje polskie prawo do przepisów panujących w innych krajach Unii. Nowe przepisy wejdą w życie po 7 dniach od daty ich publikacji w Dzienniku Ustaw.
 
Czego dotyczą proponowane zmiany?
 
Nowelizacja obejmie m.in. rozwiązania dotyczące: wykonywania działalności przez wewnętrzne zakłady ubezpieczeń i wewnętrzne zakłady reasekuracji, zawierania przez krajowe zakłady ubezpieczeń umów koasekuracji dużych ryzyk, umiejscowionych na terytorium innych państw Unii Europejskiej, zawierania przez zagranicznych ubezpieczycieli umów koasekuracji dużych ryzyk, umiejscowionych na terytorium Polski.
 

Ograniczenie lub zakaz swobodnego rozporządzania aktywami

 
Akt reguluje możliwości wydania przez KNF zakazu lub ograniczenia swobodnego rozporządzania aktywami umiejscowionymi na terytorium Polski  przez zagranicznego ubezpieczyciela lub reasekuratora z państwa członkowskiego UE, wykonującego działalność  w naszym kraju przez oddział lub na zasadzie swobody świadczenia usług. Ograniczenie lub zakaz swobodnego rozporządzania aktywami będzie  następować na wniosek organu nadzorczego państwa UE, w którym dany zakład ma siedzibę.
 

Wprowadzono także zmiany w ustawie o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz w ustawie o obligacjach

 
Polegają one m.in. na ustaleniu minimalnej wartości nominalnej obligacji podporządkowanej na poziomie 400 tys. zł w przypadku jej emisji (m.in. przez banki krajowe, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe czy zakłady ubezpieczeń).
 

Przepisy przejściowe dotyczące zbywalnych papierów wartościowych

 
Wprowadzono również przepisy przejściowe. Dotyczą one zbywalnych papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych opartych na pożyczkach przekształconych, które zostały wyemitowane przed 1 stycznia 2011 r., obliczania przez ubezpieczycieli i reasekuratorów podmodułu ryzyka cen akcji, a także emisji obligacji podporządkowanych przed dniem wejścia ustawy.
 
Źródło: www.money.pl

Mateusz

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Mateusz
Tags: dostosowanie polskiego prawa do przepisów unijnych Nowelizacja prawa

Recent Posts

  • Aktualności

Ubezpieczenie NNW – na wszelki wypadek

Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…

10 godzin ago
  • Aktualności

Ile zarabiają ubezpieczeni od utraty dochodu? [RAPORT]

Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…

10 godzin ago
  • Aktualności

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…

10 godzin ago
  • Top temat

Sezon narciarski 2024/2025 – o czym pamiętać wybierając ubezpieczenie?

Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…

1 dzień ago
  • Aktualności

Nie ryzykuj! Rekordzista ma do zwrotu prawie pięć milionów złotych

Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…

1 dzień ago
  • Aktualności

Nowa odsłona akcji edukacyjnej PZU Zdrowie „Dla Kolegi Pytam”

Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…

2 dni ago