Jazda na rowerze to nie tylko alternatywna dla transportu publicznego, ale także narzędzie do zadbania o zdrowie i smukłą sylwetkę. Poprawiająca się infrastruktura rowerowa stawia pytanie, czy prawo wobec rowerzystów nie jest zbyt liberalne? Czy obowiązkowe OC dla rowerzystów to tylko kwestia czasu?
Codziennie na polskich drogach dochodzi do stłuczek, groźnych wypadków, „obcierek” na parkingach. W wielu przypadkach obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, motocykla, ciężarówki od razu załatwia sprawę sporu i ewentualnego odszkodowania. W przestrzeni miejskiej i na drogach pojazdy mechaniczne to nie wszyscy uczestnicy ruchu. W ostatnich latach coraz więcej pojawia się rowerzystów, ale już teraz widać, że przepisy nie nadążają za tym popularnym trendem.
Z roweru może korzystać praktycznie każdy. Młodzi, starsi, dzieci często wybierają ten środek transportu jako alternatywa dla samochodów i autobusów. Nie można stworzyć jednej definicji rowerzysty, ale można wskazać ich największe błędy.
Najpoważniejsze grzechy rowerzystów to nieznajomość przepisów. Oznacza to, że im większa liczba cyklistów na drodze, tym większe prawodpodobieństwo, że przez nieznajomość przepisów może dojść do niespodziewanego zdarzenia.
W związku z tym coraz częściej pojawiają się głosy mówiące o tym, by zrównać obowiązki rowerzystów z kierowcami samochodów. Najciekawszy pomysł zakłada wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia OC dla rowerzystów.
Dla agencji informacyjnej Newseria Biznes wypowiedziała się Katarzyna Wojdyła, członek zarządu LINK4:
„Nałożenie obowiązku ubezpieczenia na rowerzystów w pewnym momencie może się okazać koniecznością, bo odsetek osób, które dziś się ubezpieczają, jest znikomy. Jeżeli ruch rowerowy mocno wzrośnie, będziemy mieć więcej szkód z tym związanych, które będą musieli pokrywać rowerzyści lub służba zdrowia w przypadku poważniejszych wypadków”
Obecnie rower nie musi posiadać numeru rejestracyjnego, ubezpieczenia oraz nie musi przechodzić co roku przeglądu technicznego. Warto jednak pamiętać o tym, że niesprawny techniczne jednoślad to bardzo duże zagrożenie na drodze.
O tym, że kłopot z rowerami istnieje pokazują statystyki. Rowerzyści w 2018 roku spowodowali 1713 wypadków, w których zginęły 132 osoby, a ponad 1,5 tys. zostało rannych.
Źródło: o2.pl, leftlane.pl, LINK4
Podróże to czas relaksu, jednak nieprzewidziane sytuacje mogą zakłócić nam długo wyczekiwany urlop. Dlatego kluczowe…
Stłuczka na parkingu? Kolizja na drodze? A sprawca po prostu odjechał? Tego typu sytuacja to…
Choć obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia szeroką ochronę w razie szkód wyrządzonych osobom trzecim, nie działa…
Niepewność wobec diagnozy lub sposobu leczenia to codzienność wielu pacjentów. Jednak druga opinia medyczna daje…
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła zmianę formy prawnej TUZ Ubezpieczenia z towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych na spółkę…
Warszawa, Lublin i Olsztyn to liderzy najnowszego rankingu jakości życia PZU Lokalnie. Wyniki opracowane we…