Ideą ubezpieczeń samochodów jest przywracanie stanu sprzed szkody, czyli naprawienie auta. Z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze, lepiej aby kierowcy jeździli sprawnymi i dobrze naprawionymi samochodami. Eksperci rynku ubezpieczeń potwierdzają, że większość kierowców woli gotówkę.
Z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze, oczywistym jest fakt, aby kierowcy poruszali się po drogach sprawnymi samochodami. Wielu kierowców jednak woli w gotówce otrzymać równowartość naprawy. W ostatnim raporcie Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości pt. „Szkoda na mieniu wynikająca z wypadków komunikacyjnych” wyraźnie promuje się rozwiązanie, w którym to gotówkowa forma rozliczeń będzie na pierwszym miejscu.
Konsekwencje naprawy auta tanim sumptem może nieść za sobą ryzyko niebezpiecznego poruszania się po drogach. Stan techniczny auta przekłada się bowiem bezpośrednio na bezpieczeństwo podróży. Niestety najczęściej właściciele samochodów wybierają sposób rozliczania się z TU w gotówce, a po wykonaniu napraw – część pieniędzy zostaje w ich portfelach.
Rozliczenie bezgotówkowe przy naprawie daje gwarancję, iż kwota odszkodowania przeznaczona jest na naprawę przy użyciu sprawdzonych technologii.
Wytyczne KNF sprawiły diametralne zmiany w procesach obsługi szkód, wynikające też m.in. z wytycznych komunikacyjnych KNF. Nowe prawo spowodowało, że od 1 kwietnia 2015 r. rynek ubezpieczeń funkcjonuje inaczej. Towarzystwa mają uregulowane umowami kwestie dostaw części zamiennych oraz usług napraw pojazdów, a w ramach oferowanych kosztorysów gwarantują możliwość wykonania naprawy. Są w stanie zorganizować także transport pojazdu z miejsca jego postoju do warsztatu, a po naprawie z powrotem do klienta w taki sposób, aby jak najmniej angażować poszkodowanego w naprawienie jego szkody.
Propozycje Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości nie zmienią sytuacji poszkodowanych. Nie wpłynie również na ich sytuację majątkową. Opcje pozostaną wciąż te same. Suma pieniężna, która według IWS miałaby być płacona w gotówce, nadal będzie kalkulowana z użyciem kosztorysu, który stanowi i będzie stanowił jedyne narzędzie, pozwalające określić wysokość wypłaty. Chęć naprawy auta skutkować będzie przywróceniem go do stanu „sprzed”, co w myśl proponowanych zmian może będzie poparte dokumentacją w postaci faktur za części zamienne i usługę naprawy.
Źródło: www.piu.org.pl
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…