Aktualności

OC komunikacyjne: Klienci Towarzystw Ubezpieczeniowych coraz częściej płacą w ratach

Jak wynika z analizy ekspertów Bacca, w przypadku zakupu polisy komunikacyjnej na raty klienci sięgają po bogatsze warianty ubezpieczenia i są gotowi wydać więcej niż zazwyczaj. Dowodem na to jest dwudziestoprocentowy wzrost kwoty przeznaczanej na ubezpieczenia komunikacyjne w systemie ratalnym. 

 
Obecny rok to czas zmian cen w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Wzrost cen polis komunikacyjnych uwidocznił się w statystykach rynkowych (+25% r/r w I półroczu), ale skutkuje również kilkoma zjawiskami znajdującymi odbicie w statystykach portfela klientów Bacca. 
 
Coraz częściej za polisę płacimy w systemie ratalnym

Klienci zakładów ubezpieczeń, coraz chętniej korzystają z miesięcznych rat i coraz wyższa jest kwota, którą przeznaczają na ubezpieczenie. Szczególnie widoczne zmiany można zaobserwować w III kwartale. Średnia finansowana przez Bacca składka ubezpieczeniowa wzrosła w tym okresie o 20% w stosunku do kwoty z analogicznego okresu 2015 r. Dynamiczny wzrost wystąpił także we wrześniu. Wtedy to klienci indywidualni korzystający z rat miesięcznych zaplanowali płatność za ubezpieczenie komunikacyjne około 120 zł miesięcznie, co daje prawie 1450 zł w skali roku.
 
Płacąc w ratach, wybieramy szersze pakiety
 
Klienci płacący w miesięcznych ratach kupują szersze pakiety. Cezary Świerszcz, prezes Bacca potwierdza: „ Miesięczne płatności pozwalają lepiej gospodarować domowym budżetem i w rezultacie podwyżki cen, choć nie da się ich uniknąć, nie stają się tak dotkliwe, jak jednorazowa płatność wysokiej składki ”.
 
Dynamiczna zmiana cen ubezpieczeń OC/AC wpływa także na charakterystykę klientów i strukturę ryzyk
 

Eksperci zwracają również uwagę na to, iż pomimo dużego wzrostu cen za ubezpieczenia, tempo oraz skala zmian były różne w poszczególnych zakładach. W efekcie zmiany taryfowe nie od razu przekładały się na transakcyjne ceny ubezpieczeń. Multiagenci mogący porównać ceny wielu ubezpieczycieli odnotowują w tym roku bardzo duży wzrost zainteresowania klientów szukających lepszych ofert niż u dotychczasowego ubezpieczyciela. Potwierdza to Piotr Kujawa, członek zarządu Bacca: „Dynamiczna zmiana cen ubezpieczeń OC/AC wpływa także na charakterystykę klientów i strukturę ryzyk. Zmiana struktury portfela może mieć istotny wpływ na wyniki finansowe ubezpieczycieli w kolejnych latach”.
 
Nierównomierne wzrosty cen ubezpieczeń spowodowały, że klienci częściej niż dotychczas mogli rozważać i decydować się na zmianę zakładu ubezpieczeń
 
W portfelu klientów Bacca, w III kwartale ub.r. oraz w III kwartale 2016 roku widoczne jest zjawisko migracji klientów między ubezpieczycielami. Spośród klientów korzystających z rozwiązań ratalnych Bacca największą stabilnością portfela (czyli największym odsetkiem klientów pozostających u dotychczasowego ubezpieczyciela) mogą pochwalić się BTA (99%), Generali, InterRisk oraz Link4 (po 84%). Wynik lidera wiąże się z integracją płatności ratalnych Bacca z produktem towarzystwa, dzięki czemu proces zawarcia ubezpieczenia płatnego w ratach jest prostszy zarówno dla klienta, jak i agenta. Rezultat BTA dowodzi, że ma to również wpływ na skłonność do ponownego korzystania ze wspólnej oferty. Pozostali ubezpieczyciele z zestawienia również odnotowali wysokie wyniki w procesie sprzedaży, w którym płatności ratalne Bacca są niejako obok procesu wyboru ubezpieczyciela. Powyżej średniej (czyli 70%) uplasowały się również Gothaer, Proama, Compensa i PZU. Najwyższymi procentowymi wskaźnikami wzrostu składki finansowanej przez Bacca.

 
Młodzi najbardziej mobilni

Najbardziej mobilnymi klientami, czyli skłonnymi do zmiany ubezpieczyciela, są klienci w wieku do 25 lat (36%) oraz powyżej pięćdziesiątki (34%). Z kolei klienci miedzy 26. a 49. rokiem życia zdecydowanie rzadziej decydują się na zmiany (28% w grupie 26-35 lat, 26% w 36-50 lat).


W ocenie ekspertów, dzięki zmianom w taryfach ubezpieczyciele w 2016 roku odnotują znacznie większy przypis składki w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Jednak struktura klientów poszczególnych towarzystw może znacząco odbiegać o struktury z lat ubiegłych. Wzrosty cen zachęcają klientów do migracji między towarzystwami. Sytuacja rynkowa towarzystw nie pozwala na wstrzymanie podwyżek, zatem przepływy mogą się jeszcze nasilić. Czynniki te mogą w znacznym stopniu zaważyć na wynikach finansowych zakładów.
 
Źródło: www.bacca.pl

Magdalena

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Magdalena

Recent Posts

Agrocasco TUW „TUW” w nowej odsłonie 

Zaawansowane technologicznie maszyny i pojazdy na stałe wpisały się już w krajobraz współczesnego rolnictwa. Niestety niekiedy wystarczy…

11 godzin ago

Grupa PZU z 40 procentowym wzrostem zysku netto 

Grupa PZU opublikowała swoje wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2025 roku. W tym okresie zysk netto,…

11 godzin ago

Analitycy PZU wśród najlepiej prognozujących wskaźniki polskiej gospodarki 

W najnowszej edycji prestiżowego konkursu „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” na najlepszych analityków makroekonomicznych drugie miejsce zajął…

2 dni ago

EDU Plus InterRisk – solidne wsparcie w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia 

Nawet przy największej ostrożności nie można przewidzieć wszystkiego. A niestety wypadki najmłodszych nadal zdarzają się…

2 dni ago

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie NNW na wakacjach? 

Do wakacji zostało już niewiele czasu. Planując wakacyjny wyjazd niewątpliwie warto zadbać o swoje bezpieczeństwo.…

3 dni ago

Nowa oferta Allianz – Leczenie Szpitalne w Polsce 

W odpowiedzi na potrzeby klientów Allianz Polska wprowadziło do swojej oferty nowy produkt – Leczenie…

3 dni ago