Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC ppm.) – chociaż od wielu, wielu lat jest, zgodnie z przepisami – ubezpieczeniem obowiązkowym, to wiedza na jego temat pełna jest mylnych przekonań. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) wyjaśnia najczęściej pojawiające się wątpliwości i obala mity związane z ubezpieczeniem komunikacyjnym OC.
Nieprawda. Jeśli posiadacz pojazdu sprawczego (sprawca) miał ważne w dniu zdarzenia ubezpieczenie OC, to ubezpieczyciel – zgodnie z prawem – ma obowiązek wypłacić poszkodowanym należne
im odszkodowanie. Prawo zezwala również zakładowi ubezpieczeń na to, by w takiej sytuacji dochodził
od sprawcy (będącego pod wpływem alkoholu lub środków odurzających) zwrotu tych środków w ramach tzw. regresu. A to z kolei ogromne ryzyko finansowe dla sprawcy będącego pod wpływem.
Nieprawda. Jeśli posiadacz pojazdu, którym kierował sprawca, objęty był w chwili zdarzenia ubezpieczeniem OC, to ubezpieczyciel wypłaci osobom poszkodowanym należne im odszkodowanie. Brak uprawnień osoby kierującej do kierowania tym pojazdem nie oznacza odmowy wypłaty z OC. Ubezpieczyciel ma jednak prawo domagać się zwrotu odszkodowania wypłaconego z OC od posiadacza pojazdu i sprawcy wypadku (jeśli są to różne osoby) w ramach tzw. regresu oraz odmówić likwidacji szkody
z AC w pojeździe sprawcy (sprawdź: OWU do umowy AC).
Nieprawda. Umowa ubezpieczenia komunikacyjnego OC przedłuża się automatycznie tylko wtedy, gdy poprzednia została zawarta na 12 miesięcy, nie została wypowiedziana, została opłacona pełna składka ubezpieczeniowa i pojazd ma nadal tego samego właściciela. W praktyce oznacza to, że istnieje szereg wyjątków, kiedy polisa OC się nie przedłuży. Należą do nich m.in.:
Nieprawda. Ważne OC muszą mieć także pojazdy nieużywane, a nawet niesprawne technicznie, jeśli są zarejestrowane. Właściciel takiego pojazdu ma obowiązek posiadać OC przez cały czas, bez nawet jednego dnia przerwy w ochronie ubezpieczeniowej aż do dnia zbycia pojazdu, jego trwałej utraty lub wyrejestrowania. Od tej zasady są tylko nieliczne wyjątki, np. pojazdy historyczne czy do jazd testowych (tutaj ciągłość ubezpieczenia nie jest konieczna, jednak pojazd musi mieć zawsze OC, gdy jest wprowadzany do ruchu).
Nieprawda. W razie wypadku spowodowanego przez kierowcę bez OC odszkodowanie wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (łączna wartość wypłat z UFG to ok. 100 mln zł rocznie!). Szkodę należy zgłosić za pośrednictwem dowolnego ubezpieczyciela oferującego ubezpieczenia komunikacyjne OC w Polsce, a nie bezpośrednio do UFG. To ubezpieczyciel przeprowadza procedurę likwidacyjną, kompletuje dokumenty, a UFG po otrzymaniu akt szkodowych od ubezpieczyciela wypłaca należne poszkodowanemu środki. Następnie Fundusz, zgodnie z prawem, dochodzi zwrotu tych pieniędzy od sprawcy wypadku bez OC w ramach tzw. regresu.
Nieprawda. Poszkodowany przez kierującego pojazdem bez ważnego badania technicznego otrzyma odszkodowanie z ubezpieczenia OC posiadacza tego pojazdu (o ile taka polisa była ważna w chwili zdarzenia).
13 listopada odbyła się gala „Laury społeczne”, podczas której ogłoszono wyniki Konkursu (eS) im. Jacka Kuronia. Od kilku lat partnerem tego wydarzenia…
Generali w ostatnim czasie wprowadziło zmiany w procesie obsługi klienta i pośrednika. Do najważniejszych z nich należy formularz on-line do aktualizacji danych…
Poszukujesz ubezpieczenia, które zapewni kompleksową ochronę Twojego domu? Sprawdź ofertę InterRisk. Flagowy produkt ubezpieczyciela DOM MAX to ochrona i pomoc w przypadku wszelkich…
Osoby, które biorą kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu, zazwyczaj zobowiązane są do cesji praw z ubezpieczenia na bank.…
Wśród laureatów 7. edycji Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” znalazły się projekty PZU Zdrowie. Do finału zakwalifikowano ponad 200 zgłoszeń,…
Zakup okularów dla dziecka to dosyć spory wydatek – można za nie zapłacić od ok. 500 zł do nawet tysiąca…