W Polsce co prawda z roku na rok przybywa ścieżek rowerowych jednak jest ich nadal zbyt mało w stosunku do liczby rowerzystów. Taka sytuacja niestety zwiększa ryzyka wypadków. Rozpędzeni rowerzyści nie mając możliwości jazdy po wyznaczonych trasach częściej mogą wyrządzić szkody pieszym, narażeni są również na udział w wypadkach z udziałem samochodów. W związku z taką sytuacją w ciągu ostatnich kilku lat zakłady ubezpieczeń mocno poszerzyły ofertę przeznaczoną dla właścicieli rowerów. Dotychczas najczęściej wybieraną formą ochrony rowerów były polisy mieszkaniowe, które zawierały w swoim zakresie również ochronę sprzętu. Ochrona ubezpieczeniowa „zadziała” wówczas gdy ulegniemy wypadkowi lub gdy rower zostanie skradziony, czy zniszczony.
Ubezpieczenie OC dla rowerzystów oferuje wiele firm, jednak nadal nie jest to popularna forma ochrony i mało kto decyduje się na jego wykupienie. Najczęściej rowerzyści ubezpieczeni są mając wykupioną polisę mieszkaniową, która zakresem ochrony obejmuje również rowery. Tu jednak należy ostrożnie podjeść do sprawy. Aby ubezpieczyciel brał odpowiedzialność finansową za szkody, właściciel mieszkania musi spełnić kilka warunków (spełniać obowiązki osoby ubezpieczonej). Należy do nich m.in. odpowiednie zabezpieczenia drzwi od piwnicy (jeśli przechowujemy tam rowery).
Decydując się na ubezpieczenie roweru należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, które będą miały kluczowe znaczenie przy wypłacie ewentualnego odszkodowania. Zwracamy więc uwagę na trzy podstawowe opcje: zakres i sumę ubezpieczenia oraz wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa. Im szerszy jest zakres i im wyższe sumy gwarancyjne, tym rowerzysta może czuć się spokojniej.
Za co Towarzystwo nie weźmie finansowej odpowiedzialności – zależy tylko i wyłącznie od ustaleń i regulaminów jakie dane TU stosuje. Wyróżnia się jednak takie rodzaje wyłączeń, które stosuje większość Towarzystw. Zazwyczaj obejmują one wydarzenia takie jak: używanie roweru niezgodnie z przepisami kodeksu drogowego, kierowanie rowerem bez ważnej karty rowerowej przez osobę, która nie ukończyła 18. lat. Odszkodowanie nie wchodzi w grę również gdy rowerem uprawiamy wyczynowe uprawianie sportu.
Źródło: www.rp.pl www. superubezpieczenia.pl
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…