Obowiązujące przepisy nie nakładają na aptekarzy obowiązku ubezpieczenia ich działalności, ale zważywszy na jej charakter pracy warto taka możliwość rozważyć. Szkody powstałe na skutek ludzkich błędów (co dla aptekarza jest szczególnie ważną kwestią), można zminimalizować odpowiednio dobraną polisa.
Od czego powinna chronić polisa przeznaczona dla farmaceutów? Przede wszystkim od szkód powstałych w efekcie ewentualnych błędów ludzkich, własnych bądź też osób zatrudnionych za apteczną ladą. Ubezpieczeniem można objąć np. szkody, do których doszło na skutek wydania niewłaściwego bądź przeterminowanego leku czy też wynikające z nieumyślnego użycia nieodpowiednich składników w procesie wytwarzania leku na podstawie recepty.
Damian Andruszkiewicz, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Compensa TU SA Vienna Insurance Group wyjasnia: „Jeżeli dojdzie do nich z powodu niedopatrzenia właściciela lub pracownika firmy, to klient może wystąpić o odszkodowanie. Przed niebezpieczeństwami związanymi z charakterem prowadzonej działalności chronią specjalne klauzule, o które można uzupełnić standardową polisę, wśród nich jest również odpowiedzialność za szkody powstałe w związku z prowadzeniem działalności zawodowej aptekarza lub farmaceuty”
Podstawowym zadaniem takiego ubezpieczenia jest zapewnienie farmaceucie pomocy w sytuacjach, gdy pojawiają się jakieś roszczenia ze strony pacjentów. Chodzi o takie sytuacje, kiedy [pacjent w związku z działalnością aptek odniesie jakieś szkody. Odszkodowanie w takiej sytuacji wypłaci ubezpieczyciel (do kwoty gwarantowanej umową), ryzyko dla farmaceuty czy apteki zostaje więc zminimalizowane. W tego tupu ubezpieczeniu można również mówić o ochronie prawnej.
Dobra polisa gwarantuje, że w razie zdarzenia przedsiębiorca nie będzie musiał z własnych środków pokrywać kosztów napraw lub ewentualnych roszczeń osób trzecich. Prawidłowe ubezpieczenie zapewni przywrócenie stanu, jaki był przed szkodą zapewniając równocześnie komfort pracy i poczucie bezpieczeństwa pracownikom i właścicielom.
Ważną kwestią jest więc określenie odpowiedniej sumy gwarancyjnej. Świadomość ubezpieczeniowa społeczeństwa powoduje, że minimalna suma gwarancyjna apteki nie powinna być mniejsza niż pięćdziesiąt tysięcy złotych.
Źródło: www.finanse.egospodarka.pl www.pfm.pl
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…