Ruch drogowy posiada wiele zasad, aby zapewnić wszystkim jego użytkownikom należyte bezpieczeństwo. Do przepisów powinniśmy stosować się wszyscy, jednak na drodze mamy do czynienia z różnymi, nieprzewidzianymi sytuacjami. Jak radzić sobie w sytuacji, gdy dojdzie do potrącenia pieszego? O prawach i obowiązkach z tym związanych mówimy w dalszej części artykułu!
Grupą, która jest najbardziej narażona podczas wypadków, są piesi. To właśnie wśród nich ginie najwięcej osób na polskich drogach. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za potrącenie pieszego oraz, jakie prawa przysługują ofiarom tych niebezpiecznych incydentów.
Zgodnie z ustawą Prawo o Ruchu Drogowym pieszy to osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze, która nie wykonuje na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami. Wbrew pozorom nie jest to pełna definicja tego pojęcia, ponieważ „za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, hulajnogę elektryczną, urządzenie transportu osobistego, urządzenie wspomagające ruch, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także dziecko w wieku do 10 lat kierujące rowerem pod opieką osoby dorosłej”.
Łatwo więc zauważyć, że piesi są bardzo liczną i zróżnicowaną grupą, dlatego też to ich bezpieczeństwo jest najbardziej narażone na drodze. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: https://adwokatspiewak.pl/potracenie-pieszego.
Konsekwencje w przypadku potrącenia pieszych są określone w Kodeksie Karnym. Przepisy te są ściśle sprecyzowane, a także uaktualniane w sytuacjach, w których zwiększa się liczba wypadków.
Zgodnie z art. 177 Kodeksu Karnego
,,§ 1.
Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3’’.
Oznacza to, że nawet w przypadku nieumyślnego złamania zasad bezpieczeństwa, jeśli dojdzie do spowodowania obrażeń u drugiej osoby, winny może zostać pozbawiony wolności. O jakich obrażeniach mowa oraz o tym, od czego zależy kara, przeczytasz tutaj https://adwokatspiewak.pl/.
Nietrudno się domyślić, że w takich sytuacjach kary są znacznie dłuższe i bardziej dotkliwe. Zgodnie z Kodeksem Karnym:
,,§ 2.
Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8’’.
Mimo że w żadnym z paragrafów nie ma wzmianki o miejscu, w którym doszło do wypadku, ma ono duże znaczenie w ustalaniu kary. Sąd inaczej ocenia potrącenie na pasach niż w miejscu, w którym przejście nie było dozwolone.
Każdy wypadek na drodze rozpatrywany jest indywidualnie, ponieważ istnieje mnóstwo czynników, które doprowadziły do potrącenia. Najsurowsze wyroki dotyczą kierowców, którzy prowadząc pojazd byli pod wpływem alkoholu. W takich przypadkach jest to poważne złamanie obowiązujących przepisów. Poza tym na wysokość kary ma wpływ zarówno zachowanie kierowcy, jak i pieszego.
W przypadku osoby, która prowadziła pojazd, ustala się przestrzeganie zasad ruchu drogowego, ostrożność i stosowanie zasady ograniczonego zachowania, technikę jazdy dostosowaną do warunków atmosferycznych na drodze, stan techniczny pojazdu, trzeźwość oraz to, czy udzielił on pomocy poszkodowanemu, czy zbiegł z miejsca wydarzenia.
Jeśli chodzi o pieszego będącego poszkodowanym, ocenia się przede wszystkim miejsce, w którym doszło do wypadku oraz to, czy stosował się on do obowiązujących przepisów ruchu drogowego.
Należy pamiętać również o tym, że na ostateczny wyrok wpływają również poprzednie kary winnego. Jak widać, na ostateczny wymiar kary wpływa wiele czynników, które mogą się różnić w każdej sytuacji. Stąd nie da się jednoznacznie określić wymiaru kary, jaką otrzyma winny.
Artykuł partnera
Poszukujesz ubezpieczenia, które zapewni kompleksową ochronę Twojego domu? Sprawdź ofertę InterRisk. Flagowy produkt ubezpieczyciela DOM MAX to ochrona i pomoc w przypadku wszelkich…
Osoby, które biorą kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu, zazwyczaj zobowiązane są do cesji praw z ubezpieczenia na bank.…
Wśród laureatów 7. edycji Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” znalazły się projekty PZU Zdrowie. Do finału zakwalifikowano ponad 200 zgłoszeń,…
Zakup okularów dla dziecka to dosyć spory wydatek – można za nie zapłacić od ok. 500 zł do nawet tysiąca…
Już po raz kolejny Warta znalazła się na szczycie rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań „Rzeczpospolitej”. Ubezpieczyciel zajął pierwszą pozycję, w kategorii…
Wystartowała trzecia edycja kampanii promującej PZU, jako dobre miejsce do rozwoju zawodowego dla profesjonalistów z branży IT. Ubezpieczyciel zaprasza do…