W ostatnich dniach obserwujemy naszym kraju rosnącą liczbę zachorowań na COVID- 19. Na mocy rozporządzenia 12 marca wprowadzono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Oznacza to, że w kolejnych dniach minister zdrowia może wprowadzić kolejne ograniczenia, które będą wspomagały walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Zgodne z zaleceniami WHO podjęto również decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych. Czy w takiej sytuacji organizatorzy lub uczestnicy odwołanych imprez mogą liczyć na odszkodowanie?
Na skutek pandemii wirusa SARS-CoV-2 część wydarzeń kulturalnych została przełożona na późniejsze terminy, inne imprezy zostały całkowicie odwołane. W takiej sytuacji Klienci, którzy zakupili już bilety mogą oczekiwać zwrotu pieniędzy. Jeśli jednak po spełnieniu pewnych warunków impreza ma się odbyć, a konsument nie chce w niej uczestniczyć w obawie przed zakażeniem koronawirusem bilet przepadnie. Zazwyczaj wyjątkiem są sytuacje, kiedy to bilet kupiony jest stacjonarnie. Wówczas w ciągu 14 dni mamy prawo zwrotu. Niestety inaczej jest z biletami zakupionymi przez Internet. Zgodnie z przepisami o prawach konsumenta organizator imprezy nie musi zwracać pieniędzy za bilety na wydarzenia sportowe, rozrywkowe lub kulturalne z oznaczonym terminem, jeśli pochodzą z transakcji internetowych. Ze względów wizerunkowych wiele firm może jednak w obecnej sytuacji podejść do tematu zwrotów należności bardziej wyrozumiale.
Co ważne jeżeli organizator odwoła imprezę z powodu zakazu to cena zakupu biletu musi zostać zwrócona ale Klient nie może żądać pokrycia dodatkowych kosztów tj. dojazd czy nocleg w hotelu.
W Europie liczba zachorowań na COVID-19 wciąż rośnie i coraz więcej branż odczuwa negatywny wpływ pandemii na swoją działalność. Na skutek decyzji o odwołaniu imprez masowych wielu organizatorów dużych wydarzeń sportowych, koncertów bądź festiwali musiało poradzić sobie z utraconymi zyskami. Czy jednak mogą liczyć na odszkodowanie? Na rynku ubezpieczeń dostępne jest ubezpieczenie OC organizatora imprezy masowej. Działa ono jedynie w sytuacji, w której organizator imprezy wyrządzi szkodę jej uczestnikom. Co ważne w standardowym zakresie nie zapewni ochrony w sytuacji wysunięcia roszczeń za zakażenie się chorobą podczas wydarzenia. Ubezpieczyciele dają jednak możliwość rozszerzenia ochrony o choroby zakaźne. Istotne jest jednak to, by umowa była zawarta z rozszerzeniem przed wystąpieniem koronawirusa.
Niektórzy ubezpieczyciele oferują także specjalistyczne ubezpieczenia, które udzielają ochrony ubezpieczeniowej na wypadek szeregu zdarzeń, także tych związanych z odwołaniem imprezy z powodu wybuchu epidemii, W ramach takiej polisy organizator odwołanej imprezy może liczyć na zwrot kosztów poniesionych na organizację wydarzenia a także na zwrot pieniędzy za anulowane bilety. Ważne jest jednak to, by do odwołania imprezy doszło z przyczyn niezależnych od organizatora.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia, Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…