Porozumienie zostało podpisane po ty, by ułatwić pacjentom, oraz klientom instytucji finansowych dochodzenia ich praw. Osoby, lub ich bliscy którzy mieli do czynienia z błędami medycznymi, będą mogły szybciej dochodzić swoich praw.
Pierwsze tego typu spotkanie już się odbyło w ramach szkolenia tzw. Koalicji Infolinii koordynowanej przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Na dzień 19 kwietnia Rzecznicy zaplanowali pierwszą wspólną konferencję poświęconą praktycznym aspektom dochodzenia rekompensaty za utratę zdrowia i życia. Będzie ona okazją do zaprezentowania jakie możliwości udzielania wsparcia mają obaj Rzecznicy.
Współpraca jest efektem obserwacji w obrębie niektórych wspólnych kompetencji obu stanowisk. Szczególnie chodzi o te przypadki, kiedy osoby poszkodowane pozostają w placówkach szpitalnych. To właśnie w szpitalach zdarza się, iż wskutek błędów medycznych osoby umierają, bądź pozostają trwałymi inwalidami. W takiej sytuacji zarówno pacjenci lub ich rodziny mogą rościć o odszkodowanie do placówki, w których popełniono błąd medyczny. Osoby, które zdecydują się na taki krok, dzięki współpracy będą mogły szybciej dochodzić swoich praw.
Jak to wygląda do tej pory w praktyce. W praktyce tego typu sprawy są zgłaszane do ubezpieczyciela, który chroni w zakresie OC szpital w którym doszło do uchybień i błędów. Sprawy ciągną się długo, a osoby poszkodowane potrzebują zarówno wsparcia prawniczego jak i informacji na płaszczyźnie medycznej. Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta wyjaśnia: „ Korzystając z opinii medycznego konsultanta wojewódzkiego lub krajowego, możemy znaleźć argumenty wskazujące na błąd medyczny. W naszych kompetencjach leży przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w stosunku do placówki medycznej”.
Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy wyjaśnia: „ Do naszych kompetencji należy podejmowanie działań w stosunku do ubezpieczyciela danej placówki medycznej. Zajmujemy się kwestiami typowo prawnymi. Jeśli klient trafi do nas już z potwierdzeniem, że mamy do czynienia z błędem medycznym, będzie nam łatwiej skutecznie podjąć np. postępowanie interwencyjne. Możemy w nim wskazać argumenty prawne wspierające roszczenia klienta. Zależą one od rodzaju szkody, sytuacji danej osoby czy warunków umowy ubezpieczenia danej placówki medycznej. Klient może domagać się zarówno zadośćuczynienia, odszkodowania, jak i nawet renty”.
Źródło: www.rp.pl www.rf.gov.pl
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…