Aktualności

Ograniczenia w kontrolach trzeźwości przez koronawirusa

Zagrożenie koronawirusem wprowadza zmiany w kontrolach trzeźwości na polskich drogach. Jak się okazuje nowoczesne narzędzia do badania trzeźwości, które nie wymagają ustników mogą sprzyjać rozprzestrzenianiu się wirusa.

Koronawirus przebieg choroby

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem układu oddechowego, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19 i przenosi się drogą kropelkową. Typowe objawy obejmują gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny u około 15-20% osób zaobserwowano ciężki przebieg choroby, a  5% znajdowało się w stanie krytycznym. Nasilenie choroby związane jest z wiekiem i chorobami współistniejącymi.

Kontrole trzeźwości, a koronawirus

W związku z dużym zagrożeniem koronawirusem policjanci wprowadzają specjalne procedury. Aktualnie stosowane alkomaty Alcoblow nie wymagają ustnika i mogą sprzyjać rozprzestrzenianiu się wirusa. Jak podaje portal tvn24.pl do Komendy Głownej Policji trafiły pisma z Państwowej Inspekcji Sanitarnej MSWiA dotyczące przeprowadzania kontroli trzeźwości za pomocą aktualnych alkomatów. „Po zapoznaniu się z opisem prowadzonych badań, względem funkcjonariuszy i osób badanych pod kątem możliwości narażenia na biologiczny czynnik chorobotwórczy związany z użyciem urządzeń – alkomatów bezustnikowych typu Alcoblow zalecam zaprzestanie prowadzenia akcji przy pomocy w/w urządzeń” – napisała inspektor Helena Zacharska.

Co ciekawe charakterystyczne żółte alkomaty zostały zakupione właśnie z uwagi na higienę, bo nie wymagały zmiany jednorazowych ustników.

Policjanci zapewniają jednak, że nie przestaną badać trzeźwości a jedynie je ograniczą i zmienią formę przeprowadzania kontroli. Alkomaty Alcoblow zostaną zastąpione przez urządzenia z wymiennym ustnikiem. Jak wyjaśnia rzecznik prasowy komendanta głównego policji inspektor Mariusz Ciarka „ W każdym przypadku podejrzenia kierowania pojazdem po spożyciu alkoholu będziemy badać trzeźwość za pomocą urządzeń wyposażonych w jednorazowe ustniki. Natomiast profilaktycznie, by zminimalizować ryzyko, do odwołania nie będziemy używać tych urządzeń, które nie mają wymienialnych ustników”.

Źródło: tvn24.pl, GIS

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

3 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

3 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

4 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

4 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

6 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

6 dni ago