Aktualności

Ograniczenia w kontrolach trzeźwości przez koronawirusa

Zagrożenie koronawirusem wprowadza zmiany w kontrolach trzeźwości na polskich drogach. Jak się okazuje nowoczesne narzędzia do badania trzeźwości, które nie wymagają ustników mogą sprzyjać rozprzestrzenianiu się wirusa.

Koronawirus przebieg choroby

Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem układu oddechowego, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19 i przenosi się drogą kropelkową. Typowe objawy obejmują gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny u około 15-20% osób zaobserwowano ciężki przebieg choroby, a  5% znajdowało się w stanie krytycznym. Nasilenie choroby związane jest z wiekiem i chorobami współistniejącymi.

Kontrole trzeźwości, a koronawirus

W związku z dużym zagrożeniem koronawirusem policjanci wprowadzają specjalne procedury. Aktualnie stosowane alkomaty Alcoblow nie wymagają ustnika i mogą sprzyjać rozprzestrzenianiu się wirusa. Jak podaje portal tvn24.pl do Komendy Głownej Policji trafiły pisma z Państwowej Inspekcji Sanitarnej MSWiA dotyczące przeprowadzania kontroli trzeźwości za pomocą aktualnych alkomatów. „Po zapoznaniu się z opisem prowadzonych badań, względem funkcjonariuszy i osób badanych pod kątem możliwości narażenia na biologiczny czynnik chorobotwórczy związany z użyciem urządzeń – alkomatów bezustnikowych typu Alcoblow zalecam zaprzestanie prowadzenia akcji przy pomocy w/w urządzeń” – napisała inspektor Helena Zacharska.

Co ciekawe charakterystyczne żółte alkomaty zostały zakupione właśnie z uwagi na higienę, bo nie wymagały zmiany jednorazowych ustników.

Policjanci zapewniają jednak, że nie przestaną badać trzeźwości a jedynie je ograniczą i zmienią formę przeprowadzania kontroli. Alkomaty Alcoblow zostaną zastąpione przez urządzenia z wymiennym ustnikiem. Jak wyjaśnia rzecznik prasowy komendanta głównego policji inspektor Mariusz Ciarka „ W każdym przypadku podejrzenia kierowania pojazdem po spożyciu alkoholu będziemy badać trzeźwość za pomocą urządzeń wyposażonych w jednorazowe ustniki. Natomiast profilaktycznie, by zminimalizować ryzyko, do odwołania nie będziemy używać tych urządzeń, które nie mają wymienialnych ustników”.

Źródło: tvn24.pl, GIS

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

Bezpieczeństwo w podróży – pomoc drogowa na wyciągnięcie ręki 

Podróż samochodem to nie tylko przyjemność, ale też ryzyko nieoczekiwanych problemów na drodze. W takich…

19 godzin ago

Trasti z nowym kapitałem. Polski insurtech przyciąga międzynarodowych inwestorów 

Polski rynek ubezpieczeń cyfrowych zyskuje na znaczeniu. Trasti, insurtech działający głównie w Polsce, właśnie pozyskał…

19 godzin ago

Nie każdy rower to rower. Co musimy wiedzieć, zanim wykupimy ubezpieczenie? 

Popularność rowerów, w tym tych z napędem elektrycznym, rośnie z każdym rokiem – podobnie jak…

2 dni ago

Bezpieczna jazda się opłaca – ruszyła nowa edycja akcji LINK4 

Ponad 3 tysiące kierowców wzięło udział w kampanii LINK4 promującej bezpieczną jazdę. Teraz ruszyła kolejna…

2 dni ago

Całoroczne ubezpieczenie dla studentów medycyny – INTER Tour 365 w nowej odsłonie 

INTER Polska wprowadza specjalną ofertę ubezpieczenia turystycznego dla studentów medycyny. Za mniej niż 200 zł…

3 dni ago

Zamknij, zabezpiecz, ubezpiecz – kompleksowa ochrona roweru

Rower to więcej niż środek transportu – to styl życia, który warto chronić. Niestety nawet…

3 dni ago